Ścięgno Achillesa - terapia narzędziowa

W jaki sposób wykorzystać KATY?

4

11818

Terapia narzędziowa wsparta profesjonalnymi narzędziami

W jaki sposób wykorzystać KATY do opracowywania przegród mięśniowo powięziowych u swoich pacjentów? Terapia narzędziowa jest to jedna z form Pinoterapii. Zaliczana jest do terapii odruchowych, gdzie wykorzystuje się procesy samonaprawcze organizmu. Stanowi ona połączenie akupresury, akupunktury, refleksologii oraz nauki o powięzi, układzie nerwowym, a także o polu morfogenetycznym.

Należy zaznaczyć, że w pinopresurze skóra nie jest kaleczona. Bodźcowanie skóry pobudza wybrane ośrodki w mózgu. Dzięki temu nasz układ mięśniowy, czy też więzadłowy odbiera sygnały z odpowiadających im części mózgu, co prowadzi do odruchowego rozluźnienia zgromadzonych napięć i zmniejszenia bólu.

Sposób przeprowadzenia terapii narzędziowej:

Jeżeli chodzi o łydkę to prezentujemy opracowanie przegórd tylnej strony. Będziemy tutaj chcieli wykonać pracę w obrębie mięsnią brzuchatego łydki. Pomiędzy mięśniem brzuchatym i płaszczkowatym oraz na samym ścięgnie Achillesa.

Później warto wykonać masaż funkcyjny i zakończyć terapię aplikacją kinesio dla potrzymania uzyskanego efektu terapeutycznego.

Produkty użyte w terapii narzędziowej:

W trakcie pracy katów należy pamiętać, że technikę wykonujemy wolno.

Katy - jak używać? Na zdjęciu prawa kończyna dolna pacjenta widok od strony przyśrodkowej.

Praca po obu stronach mięśnia brzuchatego łydki.

Ścięgno Achillesa - katy Praca na ścięgnie Achillesa. Terapeuta wykonuje ruch jakby chciał podważyć ścięgno zagłębiając się po obu stronach i wykonując powolny ruch w stronę pięty.

Praca na ścięgnie Achillesa - katy do pinopresury Na powyższym zdjęciu przedstawiono otwieranie przegrody pomiędzy mięśniem płaszczkowatym a brzuchatym łydki.

Masaż funkcyjny - ścięgno Achillesa

Masaż funkcyjny:

Terapeuta chwyta tkanki okolicy ścięgna Achillesa po czym wykonuje ruch bierny w kierunku zgięcia grzbietowego przez co wprowadza napięcie w tkankach pod ręką terapeuty. W tym obszarze tkanki mają tendencje do sklejeń więc warto poświęcić im trochę więcej czasu.

BB Kinesiology Tape - kinesiotaping na ścięgno Achillesa

Kinesiotaping na ścięgno Achillesa

Praca nad ścięgnem Achillesa - kinesiotaping wykonywany przez fizjoterapeutę

Na koniec możemy wykonać aplikację kinesiology tape na mięsień brzuchaty łydki. Należy pamiętać, że bazę naklejamy na okolicę kości piętowej po stronie podeszwowej. Kierunki taśmy bięgną zgodnie z przebiegiem mięsnia brzuchatego. Warto pamiętać aby naklejać taśmę w zgięciu grzbietowym stopy (terapetua wprowadza ten ruch poprzez swoje udo).

Dajcie znać jak idzie praca z Katami w waszej codziennej praktyce fizjoterapetycznej.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Paweł Sarnecki

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wolne chwile lubię spędzać z kubkiem dobrej kawy wertując strony atlasu z anatomii. Czerpię satysfakcję z pracy z ludźmi, a energetycznego kopa daje mi powrót do zdrowia moich podopiecznych.
Nie boję się wyzwań i staram się stawiać sobie kolejne cele aby nie tkwić w miejscu. Mam słabość do dobrej włoskiej kuchni, muzyki, potreningowych endorfin i twórczości Krzysztofa Krawczyka.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *