Artykuł blog o parestezjach kończyn

Parestezje kończyn

2

2001

Coraz częściej do gabinetów fizjoterapeutów i osteopatów zgłaszają się pacjenci, którzy cierpią z powodu innych dolegliwości niż ból. Techniki terapeutyczne jak i cała dziedzina fizjoterapii rozwijają się dynamicznie i znajdują rozwiązania na coraz większą ilość problemów zdrowotnych. W połączeniu z leczeniem farmakologicznym lub innymi zaleceniami lekarskimi, rehabilitacja i terapia manualna mogą być sposobem wspomagającym leczenie powikłań cukrzycy, chorób autoimmunologicznych czy układowych. Jednym z najczęściej zgłaszanych przez pacjentów objawów są parestezje kończyn. Nie zawsze jest to tożsame z uczuciem mrowienia, pacjenci opisują różne odczucia – od “rażenia prądem” po nagłe zmiany temperatury. Czy przy pomocy metod fizjoterapeutycznych można pomóc osobie zgłaszającej uporczywe parestezje?

Ten sam objaw różnego pochodzenia

W zależności od źródła, pomoc fizjoterapeutyczna w parestezjach może okazać się sukcesem lub nie. W niektórych schorzeniach, bez wdrożenia długotrwałego leczenia farmakologicznego lub chirurgicznego nie można liczyć na poprawę stanu zdrowia. Są jednak przypadki, w których metody fizjoterapii są szczególnie skuteczne, to np.:

  • Zespoły bólowe o podłożu korzeniowym – schorzenia takie jak rwa kulszowa, udowa czy barkowa może objawiać się drętwieniem kończyn. Zazwyczaj następuje ono na przebiegu konkretnego, uciskanego nerwu.
  • Uwięźnięcia nerwów – zespoły uwięźnięcia nerwów takie jak: cieśń nadgarstka, zespół kanału stępu mogą powodować parestezje, a nawet zaburzenia motoryczne z utratą siły mięśniowej.
  • Podwyższone napięcie mięśniowe – przyczyniające się do powstawania, np. zespołu mięśnia gruszkowatego i parestezji kończyn dolnych.

 

Istnieją jednak przypadki, w których parestezje mogą być spowodowane innymi zespołami chorobowymi, wymagającymi szczegółowej diagnostyki medycznej poprzedzającej zabiegi rehabilitacyjne. Jeśli pacjent wykazuje niepokojące objawy, mogące wskazywać na ogólny, zły stan zdrowia, konsultacja lekarska i badania obrazowe mogą okazać się niezbędne. Objaw ten może towarzyszyć niektórym schorzeniom neurologicznym oraz być powikłaniem innych schorzeń jak np.:

  • Stwardnienie rozsiane – będące chorobą neurodegeneracyjną, uszkadza osłony mielinowe nerwów, a w konsekwencji całe włókna nerwowe.
  • Cukrzyca – prowadząca do mikroangiopatii (uszkodzenia małych naczyć włosowatych) i stopniowego uszkodzenia tkanek, również tkanki nerwowej
  • Zmiany nowotworowe – guzy, cysty oraz zmiany niezłośliwe mogą powodować ucisk nerwów oraz ich dysfunkcje.
  • Schorzenia naczyniowe – tj. zakrzepica żylna, choroby tętnic obwodowych

Parestezje w ciąży?

Co ciekawe – uczucie drętwienia, mrowienia kończyn, nie zawsze jest symptomem zmian chorobowych. Często zgłaszane jest także przez kobiety w ciąży. Zwłaszcza w drugiej połowie tego okresu, kiedy brzuch młodej mamy jest już na tyle duży, że może wywoływać zmiany napięciowe oraz zaburzać funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Wraz ze zmniejszaniem przestrzeni wewnątrz jamy brzusznej stopniowo wzrasta nacisk na wiele struktur, w tym żyłę główną dolną – odpowiadającą za odprowadzanie krwi z kończyn dolnych. Zmniejszony przepływ krwi może przyczyniać się do odczuwania obrzęków kończyn dolnych i w konsekwencji prowadzić także do parestezji. Dobrą radą dla młodych mam jest regularna aktywność fizyczna oraz spanie w pozycji na lewym boku, wpływające korzystnie na krążenie krwi.

 

Bibliografia:

  • Emami SA, Sahebkar A, Javadi B. Paresthesia: A Review of Its Definition, Etiology and Treatments in View of the Traditional Medicine. Curr Pharm Des. 2016;22(3):321-327. doi:10.2174/1381612822666151112145348
  • Beran R. Paraesthesia and peripheral neuropathy. Aust Fam Physician. 2015;44(3):92-95.
  • Jensen RK, Kongsted A, Kjaer P, Koes B. Diagnosis and treatment of sciatica. BMJ. 2019;367:l6273. Published 2019 Nov 19. doi:10.1136/bmj.l6273

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 7

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Jakub Seremak

Magister fizjoterapii, student osteopatii. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *