Receptory na stopach - jak masować?

Receptory na stopach – jak masować?

118

129998

Receptory na stopach – za co odpowiadają?

Refleksologia to sposób leczenia różnych zaburzeń, za pomocą uciskania odpowiednich punktów na stopach, dłoniach i twarzy. Metoda ta należy do medycyny naturalnej. Receptory na stopach zwane meridianami i refleksami są połączone z konkretnymi organami i częściami ciała, a ich uciskanie pozwala złagodzić dolegliwości bólowe i poprawić funkcjonowanie organizmu. Dodatkowo uważa się, że prawidłowy masaż stóp wspomaga samoleczenie. Uciskanie odpowiednich receptorów na stopie może pomaga w walce z różnymi schorzeniami, a także działa relaksująco i oczyszczająco na organizm.

Masaż stóp za pomocą akumaty – polskiej maty do akupresury


Masaż punktów na stopach

Metoda refleksologii zakłada, że ból występujący podczas uciskania refleksów oznacza problemy z narządem mu odpowiadającym. Brak bólu można interpretować jako brak problemów ze zdrowiem. Ból lub dyskomfort podczas masażu danego punktu na stopie świadczy o kłopotach z łączącym go organem lub z jego nadwrażliwością. Aby poprawić funkcjonowanie narządu refleksolog wykonuje masaż leczniczy. Taką terapię możemy wykonać we własnym zaciszu domowym, trzymając się kilku zasad oraz zapoznając się z mapą receptorów na stopie, np. jeśli cierpimy na migrenę – uciskamy na ⅓ jej wysokości między drugim a trzecim palcem, czyli w strefie głowy. Natomiast jeśli borykamy się z anginą i zapaleniem zatok, oprócz odpowiednich punktów, powinniśmy wymasować także strefy układy limfatycznego. Możemy także wykonać masaż profilaktyczny zapobiegający różnym chorobom.

 


Receptory na stopach – jak masować?

Masaż refleksologiczny zaczynamy od uciskania poszczególnych punktów na stopie za pomocą kciuka przez minimum 5 sekund, jednak nie dłużej niż 15 sekund. Po tym czasie trzeba je zwolnić. Podczas masażu nie używamy żadnych specyfików, tj. olejków lub kremów, jednak warto rozgrzać stopy przed masażem. Specjaliści doradzają, aby zwalniać poszczególne receptory na stopach podczas wydechu. W przypadku masażu profilaktycznego istotna jest kolejność uciskania punktów na stopie. Masaż należy zacząć od refleksów odpowiadających za układ moczowy, następnie powinniśmy masować strefę głowy, później receptory żołądka, jelit, wątroby i trzustki. Na początku dużym ułatwieniem będzie mapa punktów na stopach.

 

Punkty na stopach mapa stopy

Mapa stopy – Punkty na stopie

 

Masaż stóp możemy wykonać także za pomocą masażerów Lyapko lub mat do akupresury. Odpowiednio naostrzone igły skutecznie naciskają na punkty akupresurowe odpowiadające za samoleczenie, poprawiają ukrwienie i działają rozluźniająco. Akupresura stóp to niekonwencjonalna metoda, która poprawia jakość życia. Warto więc wyposażyć się w narzędzia, które ułatwiają nam to zadanie.

 

Klapki Lyapko do uciskania punktów na stopie

Klapki Lyapko z igłami do uciskania punktów na stopach

 


Kiedy stosować masaż refleksologiczny?

Masaż punktów na stopach polecany jest szczególnie przy następujących problemach:

 • ból w obrębie kręgosłupa i karku,
 • ból głowy i migrena,
 • sztywność mięśni,
 • schorzenia zatok,
 • bezsenność,
 • problemy z utrzymaniem wagi,
 • schorzenia pęcherza moczowego,
 • infekcji górnych dróg oddechowych,
 • schorzenia układu pokarmowego,
 • zespół jelita drażliwego,
 • egzema,
 • trądzik u osób dorosłych.

 


Przeciwwskazania do masażu refleksologicznego stóp:

Masaż stóp za pomocą naciskania odpowiednich punktów jest niewskazany gdy borykamy się z żylakami, chorobami zakaźnymi, grzybicą stóp, ostrymi i przewlekłymi infekcjami z gorączką, osteoporozą, cukrzycą i owrzodzeniem, problemami skórnymi oraz świeżymi ranami. Masaż nie powinien być wykonywany także u kobiet w ciąży.

 

Receptory na stopach Masażery Lyapko

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 93

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

AcusMed Blog

To nasi specjaliści od wyboru odpowiednich produktów do rehabilitacji sportowej, akupunktury, kinesiotapingu i nie tylko. Rozwiewają wątpliwości oraz podsuwają cenne wskazówki i ciekawostki na temat fizjoterapii.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


3 komentarze do “Receptory na stopach – jak masować?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *