Kolarstwo - artykuł na blogu

Kolarstwo – na jakie kontuzje narażony jest zawodnik?

4031

Tradycja jeżdżenia na rowerze sięga XVIII wieku. Od tamtego czasu rower jest używany jako popularny i łatwy środek transportu, a także sprzęt do uprawiania sportu. Kolarstwo i rekreacyjna jazda na rowerze są uznawane za jeden z najlepszych sposobów na utrzymanie prawidłowej wagi ciała, wydolności i ogólnej sprawności fizycznej. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób, zwłaszcza w sezonie letnim przerzuca się właśnie na ten środek transportu.

 

Kolarstwo i kontuzje kolarskie

 

Najczęściej występujące kontuzje kolarskie

Na skutek narastającej mody na sprawność fizyczną duża liczba osób uprawia kolarstwo na poziomie półprofesjonalnym. Istnieje także duża rzesza zawodników, którzy wiążą z tym sportem swoje życie zawodowe. Z pozoru dyscyplina ta jest mało kontuzjogenna. Statystyki pokazują jednak co innego – około 50% osób regularnie uprawiających kolarstwo cierpi na bóle karku, 42% ma problem z kolanami. Na ból pachwin i pośladków narzeka aż 36% ćwiczących. Dużo badanych wspomina także o dolegliwościach łokci i dłoni (m.in. zespół cieśni nadgarstka). Do pozostałych dolegliwości wywołanych jazdą na rowerze należą, np.:

  • bóle głowy,
  • bóle dolnego odcinka kręgosłupa,
  • drętwienia stóp,
  • tendinopatie (więzadła właściwego rzepki, ścięgna achillesa),
  • bóle napięciowe.

Najbardziej charakterystyczną dla kolarzy dolegliwością jest neuralgia nerwu sromowego. Mogąca objawiać się drętwieniem krocza, bólem, w przypadku mężczyzn – zaburzeniami erekcji.

 

Przyczyny kontuzji kolarskich

Ogromną rolę w zapobieganiu przeciążeniom i kontuzjom wynikającym z jazdy na rowerze jest prawidłowe dopasowanie sprzętu do korzystającej z niego osoby (bikefitting). Polega na prawidłowym doborze roweru do postury i wagi kolarza – szerokości ramy, kierownicy, siodełka – ich wysokości i rozstawu. Osoby jeżdżące nawet okazjonalnie mogą momentalnie odczuć piorunującą różnicę w komforcie jazdy. Na skutek prawidłowej biomechaniki ruchów na dobrze dobranym rowerze można osiągać lepsze wyniki sportowe przy tym samym lub mniejszym wysiłku fizycznym!

 

Kolarstwo - kontuzje, przyczyny i leczenie

 

Leczenie kontuzji sportowych

Każdy szanujący się sportowiec regularnie odwiedza gabinet fizjoterapeuty. Przy leczeniu i zapobieganiu kontuzji sportowych, nie tylko w kolarstwie, prawidłowo dobrane techniki terapeutyczne mogą uchronić zawodnika przed powstawaniem urazów, a w wypadku ich wystąpienia – wspomogą szybki powrót do zdrowia i aktywności. Terapia manualna zawierająca w sobie elementy masażu głębokiego, technik relaksacyjnych, mobilizacji i manipulacji stawów będzie najczęściej pierwszym krokiem w pracy z osobami regularnie uprawiającymi sport. Oprócz tego, zastosowanie znajdą tu inne metody fizjoterapeutyczne t.j.:

  • suche igłowanie,
  • pinopresura,
  • techniki aktywizacji mięśni,
  • relaksacja poizometryczna,
  • streching.

Pacjent – sportowiec, może uzupełniać terapię w domu, regularnie stosując autoterapię przy pomocy rollerów piankowych lub maty do akupresury. Dobrym wyborem przy leczeniu i zapobieganiu kontuzji będzie także trening stabilizacji głębokiej z wykorzystaniem piłek do ćwiczeń oraz dysków sensomotorycznych.

Kolarstwo, jak wiele innych dyscyplin sportowych, niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych lecz nie jest wolne od ryzyka kontuzji. Dlatego warto dbać o regularną odnowę biologiczną i wspólnie z fizjoterapeutą planować uzupełniający trening i profilaktykę urazową.

Mata do akupresury

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 8

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Jakub Seremak

Magister fizjoterapii, student osteopatii. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *