Recenzja książki Diagnoza Różnicowa

Diagnoza różnicowa dla fizjoterapeutów – recenzja książki

1600

Wraz z rozwojem fizjoterapii specjaliści w tej dziedzinie zmagają się na co dzień z coraz bardziej skomplikowanymi dolegliwościami układu ruchu. Jeszcze niedawno fizjoterapeuci byli kojarzeni wyłącznie z rehabilitacją ruchową, usprawnianiem pacjentów po zabiegach ortopedycznych czy schorzeniach neurologicznych. Dziś kinezyterapia i terapia manualna idą dużo dalej dając możliwości leczenia dolegliwości takich jak: migreny, dolegliwości trzewne, bóle stawów, kręgosłupa, a także dolegliwości o niejasnym podłożu tj. szumy uszne, zawroty głowy czy zespół sudecka.

Niestety równocześnie z rozwojem możliwości technik fizjoterapeutycznych rośnie także odpowiedzialność specjalistów. Odpowiednio rozbudowany wywiad, przesianie symptomów i ocenienie historii choroby pozwala na dobranie technik leczniczych i w razie potrzeby odesłanie pacjenta do odpowiedniego lekarza – specjalisty. Ból, z którym najczęściej walczą fizjoterapeuci może być ukrytym objawem poważnych schorzeń (jak np. choroby nowotworowe), dlatego tak ważne jest, aby zareagować prawidłowo na zgłaszane przez pacjenta objawy.

Podstawa skutecznej terapii to dobry wywiad!

Z pomocą w codziennej pracy przychodzi książka pt. “Diagnoza różnicowa dla fizjoterapeutów” autorstwa Catherine Cavallaro Goodman. Już na wstępie widać, że ilość informacji zawartej w książce jest olbrzymia. Na 800 stronach znajdziemy mnóstwo informacji na temat prowadzenia wywiadu z pacjentem. Książka w przystępny sposób pokazuje jak prawidłowo przeprowadzić badanie pacjenta od momentu pierwszych wymienionych zdań, aż po ocenę objawów klinicznych oraz dolegliwości dodatkowych. Co najważniejsze – treść mocno skupia się patologii i wykluczaniu “czerwonych flag”, czyli przeciwwskazań do podjęcia terapii. 

W części pierwszej napotykamy się na wprowadzenie do procesu badania przesiewowego. Dowiemy się sporo na temat rodzajów bólu oraz źródła jego pochodzenia, techniki zbierania wywiadu z pacjentem oraz sytuacjach, w których bezwzględnie należy kierować pacjenta do innych specjalistów.

Część druga obejmuje szczegółowe opisy narządowych przyczyn nerwowo-mięśniowo-szkieletowego bólu i zaburzeń. Szerokie opisy badań przesiewowych w kierunku dolegliwości o różnym podłożu pozwalają na uzyskanie głębokiej wiedzy na temat źródeł bólu w wielu schorzeniach. Rozdział obejmuje opisy dolegliwości chorób hematologicznych, układu krążenia, oddechowego, pokarmowego, moczowo-płciowego, endokrynnego, immunologicznego. Umożliwia także nabycie wiedzy o dolegliwościach pacjentów nowotworowych. 

Część trzecia obejmuje opisy układowego podłoża bólu układu ruchu. Dowiemy się w niej wszystkiego na temat przesiewowych badań każdej okolicy ciała oraz patologii i mechanizmów mogących wpływać na ich dolegliwości.

Diagnoza różnicowa dla fizjoterapeutów

Dobry specjalista zna swoje granice

Nie w każdej dolegliwości można pomóc. Istnieje bardzo szeroka lista przeciwwskazań do terapii i sytuacji, w której działaniami fizjoterapeutycznymi można pacjentowi wyłącznie zaszkodzić. Na szczęście, w gabinecie nie spotyka się takich przypadków zbyt często. Warto jednak wiedzieć, kiedy odesłać pacjenta do innego specjalisty, który będzie w stanie pomóc mu z jego dolegliwościami. W wywiadzie zawsze należy zachować czujność i zwracać uwagę na najmniejsze szczegóły, które w niektórych przypadkach pozwalają na uratowanie życia pacjenta!

Prywatna opinia

Uważam, że książka “Diagnoza różnicowa dla fizjoterapeutów” to pozycja obowiązkowa każdego specjalisty w tej dziedzinie. Jedynie w przypadku kiedy umiemy spojrzeć na dolegliwości pacjenta na tyle szeroko, aby wyeliminować wszystkie przeciwwskazania do terapii, możemy się czuć bezpiecznie wykonując swoją pracę i zapewnić bezpieczeństwo swoim pacjentom. Przypuszczam, że średnio kilkanaście razy w swojej karierze każdy fizjoterapeuta ratuje życie pacjenta, w odpowiednim momencie nakazując mu podjęcie leczenia u innego specjalisty. Dlatego ta pozycja, powinna znajdować się na półce w domu lub gabinecie każdego fizjoterapeuty i nigdy nie zaznać posiadania nawet niewielkiej warstwy kurzu na swojej powierzchni.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Jakub Seremak

Magister fizjoterapii, student osteopatii. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *