Akademia Psyche&Soma

Psychosomatyka – czym jest i na czym polega jej nauka?

3367

Psychosomatyka to nauka zajmująca się wpływem psychiki na fizyczne funkcjonowanie człowieka. Naukowcy zajmują się badaniem wpływu czynników behawioralnych, psychologicznych i środowiskowych na fizyczny stan zdrowia i jakość funkcjonowania człowieka. Wiele z tych badań pokazuje na tyle zaskakujące wnioski, że właściwie w dniu dzisiejszym pewnym jest, że stan naszej psychiki znajduje odwzorowanie w naszej fizycznej kondycji. Medycyna psychosomatyczna nie stanowi jednak lekarskiej specjalizacji i przez wiele kręgów jest traktowana jako alternatywny model leczenia. Nie zmienia to jednak faktu, że świadomość tego, że takie zależności istnieją pozwala znacznie skuteczniej prowadzić leczenie, niezależnie od tego jaką formę terapii przeprowadza się z pacjentem.

 

Psyche & Soma, czyli psychosomatyka 

Określenie psychosomatyka wywodzi się z dwóch słów, psyche i soma, co w takim prostym przełożeniu można przetłumaczyć jako psychika (dusza) i ciało. Wiedza z zakresu oddziaływania zarówno psychiki na ciało jak i ciała na psychikę wykorzystywana jest w zasadzie na każdym etapie edukacji przez lekarza, psychologa, psychoterapeutę, fizjoterapeutę i wiele innych zawodów. Wiedza ta jednak podawana jest w sposób nieusystematyzowany, ponieważ nie istnieje zawód, który łączy oba te elementy sensu stricte.

 

Kursy i nauki dotyczące psychosomatyki 

Istnieje natomiast wiele kursów doszkalających z zakresu psychosomatyki dla przedstawicieli medycznych, które pozwalają poznać zarówno teorie nie potwierdzoną na ten moment badaniami naukowymi jaki i badania podkreślające to, co medycyna już na temat psychosomatyki wie. Jedno z takich szkoleń, to dwu i pół letni cykl, oferowany przez firmę enedu.pl, który nosi nazwę “Psyche&Soma Academy”. Jest to wyjątkowy projekt, który w sposób interdyscyplinarny odnosi się do zależności między psychiką, a ciałem.

Wykładowcami w Psyche Soma Academy są przedstawiciele takich zawodów jak osteopatia, psychoterapia, medycyna oraz fizjoterapia. Zajęcia prowadzą osoby z wieloletnim doświadczeniem dydaktycznym oraz licznymi tytułami naukowymi. Ogromną zaletą szkolenia jest również hybrydowy sposób nauczania. Duża część materiału teoretycznego przedstawiana jest w formie online. Dzięki temu kursant nie musi opuszczać domu rodzinnego, by opanować część materiału. Część praktyczna odbywa się natomiast na sali szkoleniowej w towarzystwie wykwalifikowanej kadry.

 

Jakub Stępnik Psychosomatyka kurs

 

Czego dowiesz się z kursu? 

Zagadnienia, które poruszane są podczas tego ponad dwuletniego szkolenia obejmują podejście do zaburzeń psychosomatycznych, manipulacje czaszkowe, fizjologię stresu, hipnozę regresyjną, seksuologię, pracę z autonomicznego układu nerwowego, teorię poliwagalną czy epigenetykę. Prowadzący przedstawią serię badań potwierdzającą sens i skuteczność poszczególnych terapii, ale i podkreślą miejsca, które na ten moment nie są i być może nigdy nie będą usystematyzowane badaniami. Kluczowe jest jednak, aby kursant w pełni zrozumiał, z jakich narzędzi korzystać u swoich podopiecznych oraz jak robić to w sposób bezpieczny i zgodny ze sztuką.

 

Zdobywanie wiedzy połączone ze zrozumieniem własnego JA 

Ogromną zaletą uczestnictwa poza uzyskaniem wiedzy i narzędzi do pracy z trudnymi przypadkami pacjentów jest własny proces. Podczas całego cyklu szkolenia każdy z uczestników będzie miał możliwość ,,przerobienia” z różnych perspektyw wszystkich swoich problemów, niekorzystnych i destruktywnych wzorców, zrozumienia na wielu płaszczyznach KIM JEST. Dzięki temu może dokonać się niezwykła przemiana jako człowieka, jako terapeuty, partnera, rodzica itd.

Doświadczenia innych stanów świadomości, w których terapeuta pracuje lub poddaje się pracy uchyla drzwi do dosłownie innych światów poznawczych. Z punktu myślenia zachodniego człowieka wiele rzeczy dziejących się na takich szkoleniach wydaje się być niemożliwe. Z boku odreagowania psychosomatyczne z ciała mogą przypominać istny ,,egzorcyzm” gdzie pacjent drży, wygina się, płacze, śmieje się w głos. Praca na falach mózgowych theta daje możliwość wglądu w historię z najdalszej przeszłości, a tak naprawdę to dopiero początek, w dalszych etapach szkoły będziemy zatapiać się znacznie głębiej w tajemnice poznania ludzkiej istoty.

 

Psychosomatyka Kurs

 

 Zapraszamy wszystkich specjalistów do wspólnej niezwykłej przygody razem z nami.

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 5

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

AcusMed Blog

To nasi specjaliści od wyboru odpowiednich produktów do rehabilitacji sportowej, akupunktury, kinesiotapingu i nie tylko. Rozwiewają wątpliwości oraz podsuwają cenne wskazówki i ciekawostki na temat fizjoterapii.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Jeden komentarz do “Psychosomatyka – czym jest i na czym polega jej nauka?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.