Trening okluzyjny co to?

Trening okluzyjny w praktyce fizjoterapeuty

15

13595

Nauka w rehabilitacji XXI wieku odgrywa potężną rolę. Przez rozwój wiedzy o ciele człowieka i jego działaniu jesteśmy w stanie skuteczniej leczyć pacjenta z minimalnym ryzykiem powikłań. Firmy produkujące sprzęt medyczny biją się o uwagę terapeutów i ośrodków zdrowia oferując coraz nowsze maszyny zapewniające przyspieszenie powrotu do formy. Klasyczny sprzęt do fizykoterapii sprzed lat usunął się w ostatnim czasie nieco w cień, tym samym ustępując miejsca swoim kolegom z nowej ery. Jedną z nowoczesnych metod rehabilitacji jest trening okluzyjny, który owiany dozą tajemnicy i lekkich wątpliwości wkracza na coraz więcej sal ćwiczeń. Czy trening okluzyjny jest bezpieczny i przydatny w pracy fizjoterapeuty? Czy niesie za sobą skutki uboczne? Na te pytania postaram się dzisiaj odpowiedzieć.

Trening okluzyjny

Trening okluzyjny można inaczej nazwać treningiem z ograniczeniem przepływu krwi (ang. blood flow restriction training). Korzenie tego rodzaju podejścia do ćwiczeń wychodzą ze sportów siłowych i kulturystyki, w których bardzo istotną częścią budowania formy na zawody jest hipertrofia mięśni. W założeniu trening okluzyjny miał przynosić podobne efekty w przyroście masy i siły mięśniowej co trening z dużym obciążeniem. Przewagą treningu okluzyjnego miał być fakt, że praca odbywa się z dużo mniejszymi ciężarami i objętością treningową, co przyczynia się do ochrony stawów, ścięgien i znacznie zmniejsza ryzyko kontuzji. Doświadczenie sportowców przerosło ich oczekiwania, dlatego ten rodzaj treningu zaczął być intensywnie badany przez środowiska naukowe. Wiele badań wykazało, że działa porównywalnie do treningu HIIT (High Intensity Interval Training) i przyczynia się do szybkich przyrostów masy i siły mięśniowej przez znaczne wyrzuty hormonów i innych czynników krwi w trakcie treningu tj. IGF-1, miostatyna, hormon wzrostu, białko mTORC1. Efektywność treningu okluzyjnego potwierdza się w praktyce, dlatego stał się on modną częścią treningu siłowego – w ostatnim czasie także rehabilitacji.

 

Na czym polega trening okluzyjny?

W praktyce trening okluzyjny polega na umieszczeniu specjalnych opasek uciskowych jak najwyżej na kończynie, którą trenujemy. W przypadku ramion – będzie to okolica dolnego brzegi mięśnia naramiennego, w przypadku nóg – okolice pachwiny. Po zaciśnięciu opaski przystępuje się do wykonywania ćwiczeń mających na celu rozwój masy mięśniowej danej partii. Różne szkoły mówią o różnych protokołach treningowych, najbardziej popularny jest jednak klasyczny trening hipertroficzny (3-4 serie po 10-15 powtórzeń na daną partię mięśni). W zależności od celów i postępów ćwiczeń, może być wykonywany nawet kilka razy w tygodniu!

Trening okluzyjny znajduje zatem swoje zastosowanie nie tylko w sportach siłowych, gdzie celem jest maksymalizacja osiągów zawodnika, ale także w procesie rehabilitacji i powrotu do zdrowia. Znakomitym urządzeniem do treningu okluzyjnego jest maszyna MAD-UP, która zyskała zaufanie terapeutów na całym świecie. Najczęściej jest stosowana w przypadkach:

  • stanów po zerwaniu i rekonstrukcji więzadeł, np. ACL,
  • po złamaniach, długich unieruchomieniach,
  • po skręceniach, zwichnięciach.

 

BFR Trening Mad-Up

 

Zalety treningu BFR

Dużym plusem tego rodzaju treningu jest fakt, że przez niewielkie obciążenie i objętość treningu eliminuje uczucie bólu mięśni po wysiłku oraz eliminuje ryzyko kontuzji podczas wykonywania ćwiczeń. Może być wykonywany często, a jego efekty są szybsze niż w przypadku pozostałych metod treningowych.

Przeciwwskazaniem do treningu okluzyjnego są wszystkie schorzenia natury kardiologicznej i naczyniowej oraz duże obrzęki.

Ze względu na swoje działanie, łatwość zastosowania oraz krótką listę przeciwwskazań trening okluzyjny przy użyciu urządzenia MAD-UP będzie skutecznym narzędziem treningowym dla każdego specjalisty fizjoterapii. Dążąc do unowocześnienia procesu rehabilitacji i jego przyspieszenia, warto uzupełnić swoją praktykę w sprzęt, który zapewni pacjentom szybszy powrót do zdrowia, a terapeucie komfort i skuteczność pracy.

 

Bibliografia:

  1. Biazon, Thaís M P C et al. “The Association Between Muscle Deoxygenation and Muscle Hypertrophy to Blood Flow Restricted Training Performed at High and Low Loads.” Frontiers in physiology 10 446. 17 Apr. 2019, doi:10.3389/fphys.2019.00446
  2. Patterson, Stephen D et al. “Blood Flow Restriction Exercise: Considerations of Methodology, Application, and Safety.” Frontiers in physiology 10 533. 15 May. 2019, doi:10.3389/fphys.2019.00533
  3. Scott, Brendan R.; Loenneke, Jeremy P.; Slattery, Katie M.; Dascombe, Ben J. (March 2015). „Exercise with blood flow restriction: an updated evidence-based approach for enhanced muscular development”. Sports Medicine (Auckland, N.Z.). 45(3): 313–325.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 24

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Jakub Seremak D.O.

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Jeden komentarz do “Trening okluzyjny w praktyce fizjoterapeuty”

  1. Ostatnio widziałem to urządzenie na targach w Warszawie. Wygląda interesująco, a sam trening okluzyjny jest bardzo dobrym pomysłem przy rehabilitacji 🙂 Być może w przyszłości skorzystam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *