jak-dziala-morsowanie-korzysci-z-niego-plynace

Jak działa morsowanie – korzyści płynące z zimna

2053

Moda na morsowanie w ostatnim czasie przybiera na sile. Nie bez przyczyny – regularne kąpiele w lodowatej wodzie mają sporą liczbę korzyści zdrowotnych, które doceniają coraz większe grupy osób. Zarówno zawodowi sportowcy, amatorzy, ludzie młodzi i w podeszłym wieku chętnie korzystają z okazji, aby w zimowej aurze zasmakować co oznacza bycie morsem.

Czy istnieją dowody naukowe, które potwierdzają korzyści z morsowania? Jakie korzyści zdrowotne płyną z eksponowania swojego ciała na ekstremalne zimno?

W tym artykule spróbujemy dokopać się do faktów, dzięki którym zrozumiemy procesy zachodzące w ciele człowieka podczas zimnych kąpieli, poznać korzyści z nich płynące oraz zwrócić uwagę na zagrożenia, o ile takie istnieją.

Morsowanie – efektywność i podłoże naukowe

Za morsowanie uważa się ekspozycję ciała na wodę o temperaturze poniżej 15°C. Zwolennicy tego rodzaju aktywności twierdzą, że dzięki niej można korzystnie wpłynąć na układ krążenia, odpowiedź immunologiczną, jakość snu, ogólnoustrojowy stan zapalny. Morsowanie ma także działać antynowotworowo oraz profilaktycznie w chorobach cywilizacyjnych. Do niedawna dowody na korzystne działanie ekspozycji na zimno były jedynie “ludową mądrością”. Na skutek wyjątkowych osiągnięć Wima Hofa – holenderskiego “Icemana” naukowcy zaczęli zgłębiać fizjologię terapii zimnem:

  • Badania z roku 2007 wykazały korzystny wpływ zimna na ogólne samopoczucie i cofanie objawów depresji,
  • W 2014 roku zauważono, że połączenie zimnych kąpieli, medytacji i ćwiczeń oddechowych może umożliwić aktywację układu współczulnego,
  • W 2016 roku dowiedziono, że regularne zimne kąpiele wpływają korzystnie na odczuwanie bólu mięśniowego po intensywnym treningu sportowym,
  • Badacze w roku 2017 dowiedli, że osoby regularnie korzystające z “lodowych kąpieli” mogą podwyższyć swój podstawowy poziom przemiany materii – przyspieszając metabolizm, ułatwić zrzucanie zbędnych kilogramów.

Morsowanie artykuł na blogu

Fizjologia morsowania

Fizjologiczne mechanizmy stojące za tak dużą efektywnością terapii zimnem nie są do końca wyjaśnione. Z perspektywy fizjologii – wazokonstrykcja podczas eskpozycji na niską temperaturę jest bodźcem “trenującym” układ naczyniowy, który jest podstawą funkcjonowania całego organizmu. Dobre ukrwienie tkanek i narządów wewnętrznych oraz kondycja ścian tętnic pozwala na długie życie w zdrowiu. 

Na podsumowanie…

W połączeniu z medytacją, aktywnością fizyczną oraz ćwiczeniami oddechowymi morsowanie może przynosić ekstremalnie dobre efekty zdrowotne. Należy jednak pamiętać, że aby wykonywać ten rodzaj aktywności należy być względnie zdrowym i nie obciążonym ciężkimi schorzeniami. Przeciwwskazania do morsowania to m.in. nieleczone nadciśnienie tętnicze, inne choroby układu krążenia, choroby neurologiczne. W razie wątpliwości, należy przed podjęciem aktywności skonsultować się z lekarzem rodzinnym.

Bibliografia:

  1. Lee, Joo-Young et al. “Cold adaptation, aging, and Korean women divers haenyeo.” Journal of physiological anthropology vol. 36,1 33. 8 Aug. 2017, doi:10.1186/s40101-017-0146-6
  2. Yeung, Simon S et al. “Effects of Cold Water Immersion on Muscle Oxygenation During Repeated Bouts of Fatiguing Exercise: A Randomized Controlled Study.” Medicine vol. 95,1 (2016): e2455.
  3. Shevchuk NA. Adapted cold shower as a potential treatment for depression. Med Hypotheses. 2008;70(5):995-1001. doi: 10.1016/j.mehy.2007.04.052. Epub 2007 Nov 13. PMID: 17993252. 
  4. Kox, Matthijs et al. “Voluntary activation of the sympathetic nervous system and attenuation of the innate immune response in humans.” Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America vol. 111,20 (2014): 7379-84. doi:10.1073/pnas.1322174111

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Jakub Seremak

Magister fizjoterapii, student osteopatii. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *