orteza na kolano, kule, rozmowa z lekarzem

Co to jest orteza i jakie ma zastosowanie?

4

23782

Jeden z najczęściej wykorzystywanych sprzętów medycznych, które możemy zauważyć m.in. u sportowców, czyli orteza. Przyspiesza regenerację po kontuzjach i urazach, ale również wspomaga leczenie np. uszkodzonych ścięgien czy stawów. Czym dokładnie jest orteza, kiedy warto ją stosować oraz jakie są jej rodzaje? Na te i kilka innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule. 

 

Orteza – co to jest? 

Orteza inaczej nazywana stabilizatorem ma na celu utrzymywać stabilizację układu mięśniowo-szkieletowego, unieruchomić lub odciążyć chory staw, a także skorygować niewłaściwą pozycję ciała. Często stosowana jest jako alternatywa dla gipsu – jest o wiele lżejsza i bardziej praktyczna, co zapewnia większy komfort podczas noszenia. Dodatkowo zaletą stabilizatora jest odpowiedni przepływ powietrza oraz możliwość doboru rozmiaru idealnie do kończyny. 

 

Rodzaje i funkcje ortez 

Dostępnych jest wiele rodzajów ortez, w tym m.in. ortezy kręgosłupa, kończyn górnych i dolnych. Każdą z nich stosuje się w zależności od schorzenia, bólu wybranego odcinka krzyżowego czy urazu.

 

  • Ortezy kręgosłupa na odcinek szyjny, czyli tzw. kołnierze stosuje się przy różnego rodzaju urazach, schorzeniach czy zmianach zwyrodnieniowych odcinka szyjnego. 
  • Ortezy kończyn górnych możemy podzielić m.in. na ortezę stawu barkowego, stawu łokciowego czy stabilizatory nadgarstka. Zastosowanie stabilizatorów przyspiesza regenerację np. po zabiegu czy operacji. Często stosowane są przez sportowców czy osoby wykonujące pracę fizyczną, gdzie dochodzi do przeciążenia mięśni. Zapobiegają przed kontuzjami i urazami
  • Ortezy kończyn dolnychstawu skokowego, biodrowego i kolanowego to jedne z częściej stosowanych stabilizatorów. Stabilizator stawu skokowego zabezpiecza staw przed urazami i stabilizuje, dlatego jest zalecany w przypadku urazów ścięgna Achillesa, zmianach zwyrodnieniowych, skręceniach i złamaniach. Orteza stawu biodrowego znajdzie swoje zastosowanie np. u osób, które przeszły poważną operację. Orteza ma na celu kontrolować ruchy w obrębie stawu biodrowego, ale również unieruchamiać. Z kolei orteza stawu kolanowego to jedna z najczęściej wykorzystywanych ortez przez sportowców i osoby aktywne fizycznie. Przyspiesza regenerację w przypadku kontuzji i urazów, a także może być stosowana profilaktycznie. 

 

Kiedy zastosować ortezę? 

Ortezy stosuje się często w celu unieruchomienia kończyny przy:

  • urazach, 
  • kontuzjach, 
  • przeciążeniach, 
  • podczas uprawiania sportu, 
  • pracy fizycznej, 
  • u osób wykonujących pracę biurową, 
  • schorzeniach typu łokieć tenisisty, golfisty, zespół cieśni nadgarstka, 
  • urazach ścięgna Achillesa, 
  • zwyrodnieniach stawu skokowego.

 

Wybierając ortezę warto zwrócić uwagę na jej odpowiedni rozmiar, co będzie miało znaczący wpływ na skuteczność działania. Dodatkowo będzie przyspieszać regenerację podczas urazu oraz chronić przed ponownymi kontuzjami. Wybór odpowiedniej ortezy powinien zawsze odbywać się przy konsultacji z fizjoterapeutą lub lekarzem. Nieodpowiedni rozmiar ortezy może powodować zaburzenia układu krążenia, otarcia czy obrzęki. Z kolei zbyt luźna orteza nie będzie odpowiednio stabilizować i usztywniać. 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 15

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

AcusMed Blog

To nasi specjaliści od wyboru odpowiednich produktów do rehabilitacji sportowej, akupunktury, kinesiotapingu i nie tylko. Rozwiewają wątpliwości oraz podsuwają cenne wskazówki i ciekawostki na temat fizjoterapii.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *