Artykuł o manipulacjach kręgosłupa szyjnego

Manipulacja kręgosłupa szyjnego – czy jest bezpieczna?

4

4643

Manipulacja kręgosłupa szyjnego ze względu na informacje o jej skutkach ubocznych została owiana złą sławą w środowisku medycznym oraz wśród pacjentów. Wiele osób podchodzi do niej ze strachem, mając w głowie przekonanie, że tego typu technika może nieodwracalnie zaszkodzić zdrowiu i spowodować poważne konsekwencje. Czy jest to technika bezpieczna? Jakie efekty niesie za sobą wykonana prawidłowo manipulacja kręgosłupa szyjnego?

Jak to działa?

Po pierwsze – na czym polega manipulacja? Wykonanie jej w obrębie każdego stawu naszego ciała wymaga precyzji. W przypadku kręgosłupa szyjnego przy pomocy kilku komponent ruchowych, terapeuta najpierw bada odcinek szyjny, a następnie znajduje barierę stawową, która leży w obrębie jego fizjologicznego zakresu ruchu. Następnie, przy pomocy szybkiego impulsu wykonuje manipulacje, przy której można usłyszeć charakterystyczny dźwięk „kliku” lub „trzasku”. Technika powinna być wykonana bezboleśnie i bez zawahania, tak, aby nie wzbudzać poczucia wątpliwości w osobie poddawanej terapii.

Efekt? W wielu źródłach, jak i przez samych pacjentów zostają opisane na wiele sposobów. Podstawowym założeniem manipulacji kręgosłupa jest wywołanie efektu neurofizjologicznego. Przez mechaniczny wpływ manipulacji na staw międzykręgowy wyzwalamy potężną ilość informacji czuciowych do układu nerwowego, który w odpowiedzi reaguje regulacją pracy danego stawu, usprawnieniem jego propriocepcji, a także zmniejszeniem dolegliwości bólowych płynących z kręgosłupa. Na skutek natychmiastowego zwiększenia zakresu ruchu danego segmentu usprawnia się także drenaż płynów w jego obrębie, co wpływa na zmniejszenie miejscowego obrzęku i odbarczenie korzenia nerwowego. Najnowsze doniesienia naukowe wspominają także o możliwości bezpośredniego wpływu na modulację odczuwania bólu na poziomie centralnego układu nerwowego! Wszystkie te procesy w rezultacie zmniejszają ból oraz dolegliwości o podłożu neurologicznym.

 

Lyapko aplikator wieloigłowy

Fakty i mity na temat manipulacji kręgosłupa

Niestety, wiele osób na całym świecie wykonuje manipulacje kręgosłupa szyjnego bez odpowiedniego przeszkolenia i wiedzy medycznej. Odnotowano przypadki, w których manipulacja wykonana wbrew przeciwwskazaniom lub w zły sposób, przyniosła niekorzystne efekty lub poważne skutki uboczne. Niektóre źródła naukowe odradzają wykonywanie tej techniki ze względu na wysokie ryzyko udaru, który może być spowodowany rozwarstwieniem tętnicy kręgowej na skutek manipulacji kręgosłupa szyjnego. Do takiego urazu nie dochodzi jednak ot tak. Aby spowodować zniszczenie warstwy tętnicy potrzeba ogromnej siły (jest to charakterystyczne uszkodzenie dla prób samobójczych, wypadki samochodowe lub sporty walki). Warto podkreślić, że manipulacja wykonana prawidłowo i nieprzekraczająca fizjologicznego zakresu ruchomości kręgosłupa nie niesie za sobą ryzyka uszkodzenia jakichkolwiek struktur, a może przynieść jedynie korzystne efekty

Uwaga!

Istnieją przeciwwskazania, na które trzeba zwrócić uwagę przed wykonaniem manipulacji. To przede wszystkim wykluczenie niestabilności kręgów szyjnych przez odpowiednie testy bezpieczeństwa. Należy także wykluczyć zaburzenia krążenia kręgowo-podstawnego oraz wszelkie urazy i schorzenia kręgosłupa, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo techniki (takie jak złamanie zęba obrotnika czy zaawansowana osteoporoza). Względnym przeciwwskazaniem do manipulacji kręgosłupa są także dolegliwości psychosomatyczne, gdyż u tego typu pacjentów można zaobserwować wzmożenie dolegliwości po terapii. Przeprowadzając najpierw badanie pacjenta i wykluczając wszelkie przeciwwskazania, możemy wykonać manipulacje bardzo bezpiecznie zapewniając pacjentowi jedynie komfort i skuteczne leczenie.

 

Bibliografia:

1. Navid, Muhammad Samran, et al. “The Effects of Chiropractic Spinal Manipulation
on Central Processing of Tonic Pain – a Pilot Study Using Standardized LowResolution Brain Electromagnetic Tomography (SLORETA).” Scientific Reports, vol. 9, no. 1, 2019, doi:10.1038/s41598-019-42984-3.
2. Pickar, Joel G. “Neurophysiological Effects of Spinal Manipulation.” The Spine Journal, vol. 2, no. 5, 2002, pp. 357–371., doi:10.1016/s1529-9430(02)00400-x.
3. Tuchin, Peter. “A Replication of the Study ‘Adverse Effects of Spinal Manipulation: a Systematic Review.’” Chiropractic & Manual Therapies, vol. 20, no. 1, 2012, doi:10.1186/2045-709x-20-30.

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 5

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Jakub Seremak

Magister fizjoterapii, student osteopatii. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *