Osteoporoza

Osteoporoza w praktyce fizjoterapeuty

5

15496

Wraz z wiekiem rośnie zagrożenie zachorowania na niektóre choroby układu ruchu. Niektóre z nich – bardziej dotkliwe – powodują szereg niepokojących objawów, inne pozostają w ukryciu i dają o sobie znać dopiero w najmniej oczekiwanym momencie. Jednym z nich jest osteoporoza, która charakteryzuje się wyjątkową dostępnością. Czym jest i jak postępować z pacjentem z osteoporozą? O tym w dzisiejszym wpisie.

 

Jak powstaje osteoporoza?

Osteoporoza jest częstym zaburzeniem funkcji układu szkieletowego, które powstaje w wyniku dysbalansu pomiędzy procesami kościotwórczymi oraz resorbcji. Na skutek zmian biochemicznych w tkance kostnej, dochodzi do rozrzedzenia jej struktury i osłabienia tzw. mikroarchitektury kości. Ważnym faktem, o którym należy pamiętać jest to, że osteoporoza jest chorobą metaboliczną kości, dlatego jej profilaktyka i leczenie powinno być kompleksowe i zaczynać się odpowiednio wcześnie, aby nie doprowadzić do poważnych zmian.

 

Występowanie i objawy

Na całym świecie ponad 200 milionów ludzi choruje na osteoporozę. Choroba dotyka głównie osoby starsze – ponad 70% osób powyżej 80 roku życia. Kobiety są z reguły bardziej narażone na powstanie tej choroby – zwłaszcza po menopauzie, kiedy statystycznie najbardziej rośnie ryzyko powstania zmian. Istnieją czynniki ryzyka, które szczególnie narażają ludzi na osteoporozę. To m.in.:

  • skłonności genetyczne,
  • szczupła budowa ciała,
  • wczesna menopauza,
  • brak aktywności fizycznej,
  • stosowanie niektórych leków (np. heparyna, insulina, leki sterydowe),
  • alkoholizm, nikotynizm,
  • niedobór wit. D i wapnia.

 

W początkowej fazie choroba przebiega zupełnie bezobjawowo. Z biegiem czasu zaczyna dawać delikatne znaki, które później przeradzają się w poważny problem. Osoby, u których podejrzewa się osteoporozę zgłaszają głównie bóle kości długich po obciążeniu oraz obniżenie wzrostu. W późniejszych stadiach choroby może pojawić się duża podatność na złamania przy niewielkim obciążeniu i zwiększenie ryzyka złamań kompresyjnych kręgosłupa.

 

Kości, a osteoporoza

 

Diagnostyka i leczenie 

Diagnostyka osób, u których podejrzewa się osteoporozę powinna obejmować szereg badań. Tylko postawienie szybkiej diagnozy i wdrożenie leczenia daje szansę na zahamowanie choroby i zmniejszenie ryzyka powikłań. Niestety, w praktyce diagnostyka jest często wykonywana zbyt późno. Podstawowym badaniem jest densytometria, pozwalająca na określenie gęstości kości. Ważnym aspektem jest także ustalenie poziomu wapnia i witaminy D3 we krwi oraz sprawdzenie funkcji nerek i tarczycy, gdyż mają one znaczenie w zachodzących zmianach metabolicznych.

 

Leczenie osteoporozy jest trudne, gdyż w większości przypadków zachodzą nieodwracalne zmiany w strukturze kości. W większości przypadków stosuje się leki hamujące rozpad kostny i wspomagające procesy kościotwórcze. Wcześnie wdrożona rehabilitacja może usprawnić metabolizm i przyczynić się do wyhamowania procesów chorobowych. Jedną z najbardziej niedocenionych form treningu w prewencji i leczeniu osteoporozy jest trening siłowy. Badania naukowe wykazują, że przy długotrwałym, progresywnym stosowaniu ćwiczeń oporowych może wzrosnąć gęstość kości i masa szkieletu, co bezpośrednio może przyczyniać się do prewencji i leczenia osteoporozy.

 

UWAGA! Należy pamiętać, że przy osteoporozie niektóre techniki terapii będą szczególnie ryzykowne. Schorzenie to jest “czerwoną flagą” do manipulacji – nawet doskonale wykonana manipulacja HVLA będzie w tym przypadku bardzo ryzykowna.

 

Acus Med - sprawdź ofertę naszego sklepu

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 8

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Jakub Seremak D.O.

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *