Zasady higieny w gabinecie fizjoterapeutycznym - BHP w fizjoterapii

Przygotowanie stanowiska pracy w gabinecie fizjoterapeutycznym

15211

Zasady higieny w gabinecie fizjoterapeutycznym

Cześć! A Wy w jaki sposób dbacie o czystość i sterylność swojego miejsca pracy? 🙂 Fizjoterapia jest dziedziną bardzo dynamicznie rozwijająca się. Jest coraz więcej skutecznych metod terapeutycznych i często terapeuci w procesie fizjoterapeutycznym swoich pacjentów posiłkują się wykorzystując różnego rodzaju narzędzia takich jak: piny, katy, igłoterapia sucha, bańki chińskie. Poniżej poznasz zasady higieny w gabinecie fizjoterapeutycznym.

Aby móc działać skutecznie w swojej pracy należy pamiętać o podstawowym BHP podczas wykonywania terapii.

 

Przygotowanie stanowiska do zabiegu suchego igłowania:

Każdorazowo przed kolejnym pacjentem należy zdezynfekować powierzchnie na której będzie wykonywana terapia.

Środek na bazie alkoholu przeznaczony do szybkiej dezynfekcji małych powierzchni i urządzeń medycznych. Preparat cechuje krótki okres wysychania, przez co zalicza się go do środków tzw. szybkiej dezynfekcji. W wersji z rozpylaczem ułatwia mycie trudno dostępnych miejsc. Produkt posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.

Za pomocą preparatu należy dokładnie rozprowadzić na stole i pozostawić do wyschnięcia lub po ok 15-30 sekund przetrzeć suchą szmatką jednorazowego użytku.

___________________________________________________________________________________________________

Po dezynfekcji na stół warto nałożyć podkład medyczny jednorazowego użytku.

Świetnie tutaj sprawdza się Medix Pro. Są to podkłady jednorazowe które łączą w jedną warstwę delikatną bibułkę i cienką warstwę włókniny. To połączenie gwarantuje większą wytrzymałość i wchłanialność niż sama włóknina.

___________________________________________________________________________________________________

Stanowisko już przygotowane, teraz pora na terapeutę. W przypadku np. suchego igłowania warto zdezynfekować dłonie oraz stanowisko pracy. 

Krótko i na temat: dezynfekcja rąk – czynność obowiązkowa. Ten preparat również świetnie się nadaje do oczyszczania skóry pacjenta przed wykonaniem aplikacji.

Działanie AHD 1000:

Działa bakteriobójczo (w tym Tbc), drożdżakobójczo, inaktywuje wirusy otoczkowe (w tym HIV/HBC/HCV, Vacciniawirus, wirus grypy AH1N1) oraz wirusy bezotoczkowe (w tym Poliowirus, Adenowirus, Rotawirus, ).Norowirus

___________________________________________________________________________________________________

Następnie kolejny niezbędny etap, rękawiczki.

Moim zdaniem najlepiej sprawdzają się nitrylowe bezpudrowe. Technologia tych rękawic zapewnia dużą elastyczność o niewielkiej grubości co zapewnia lepsze czucie i dopasowanie dłoni.

___________________________________________________________________________________________________

Przygotowanie igieł do terapii suchego igłowania:

Warto wcześniej otworzyć opakowanie i naszykować igły do aplikacji. Igły w wewnątrz opakowania są przechowywane w warunkach sterylnych dlatego warto pamiętać aby przy otwieraniu ich mieć już zdezynfekowane ręce.

Teraz kiedy mamy już przygotowane stanowisko, sterylnie przygotowane ręce, igły i obszar ciała pacjenta możemy przystąpić do aplikacji.

Czasami warto wykorzystać prowadnice w celu zaznaczania obszarów i punktów które chcemy poddać terapii.

Następnie możemy dokonać aplikację. Kolejnymi ważnymi elementami jest to iż każdą igłę należy użyć tylko raz (nawet jeśli to dotyczy tego samego pacjenta).

___________________________________________________________________________________________________

Po wykonaniu aplikacji zużyte igły należy wyrzucić do specjalnego opakowania przeznaczonego do odpadów medycznych i nawiązać współpracę z firmą która będzie regularnie je zabierała z Twojego gabinetu.

Terapeuto pamiętaj o bezpieczeństwie swoim jak i pacjenta w trakcie wykonywania terapii.

Życzymy samych skutecznych i bezpiecznych zabiegów terapeutycznych!

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Paweł Sarnecki

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wolne chwile lubię spędzać z kubkiem dobrej kawy wertując strony atlasu z anatomii. Czerpię satysfakcję z pracy z ludźmi, a energetycznego kopa daje mi powrót do zdrowia moich podopiecznych.
Nie boję się wyzwań i staram się stawiać sobie kolejne cele aby nie tkwić w miejscu. Mam słabość do dobrej włoskiej kuchni, muzyki, potreningowych endorfin i twórczości Krzysztofa Krawczyka.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *