Rolowanie w dyskopatii

55

Dyskopatia – schorzenie

Dyskopatia jest schorzeniem cywilizacyjnym. Wg statystyk, 30% osób między 30-50 rokiem życia zaczyna mieć dolegliwości bólowe związane z problemami dyskowymi. Wraz z postępującymi procesami starzenia organizmu i nasilaniem zmian degeneracyjnych krążka międzykręgowego, rośnie ryzyko pojawienia się urazu. Niemal każdy z nas jest narażony na zespoły bólowe kręgosłupa związane z dyskopatią. 


Dyskopatia – jak powstaje?

Proces powstawania dyskopatii, jest związany ze zmianami degeneracyjnymi krążka międzykręgowego. Z biegiem czasu, zawartość i ściany dysku zmniejszają swoją elastyczność i słabną, co przyczynia się do zmniejszonej ochrony kręgosłupa i rdzenia kręgowego przed urazami. Problemy dyskowe związane z jego degeneracją nie pojawiają się nagle (z wykluczeniem ostrych urazów) – jest to długotrwały proces, który stopniowo wzmacnia odczuwalne dolegliwości bólowe.


Jak rozpoznać dyskopatię?

Osoby mające problem z dyskopatią (nazywaną także chorobą degeneracyjną krążka międzykręgowego) zazwyczaj zauważają u siebie stopniowo postępujące objawy bólowe, które początkowo dotyczą tylko okolicy samego kręgosłupa lub jego bliskiej okolicy. Wraz z pogłębianiem problemu, ból ma tendencję do podążania w bardziej odległe miejsca, pozornie niezwiązane z kręgosłupem.


Roller 4Fizjo do masażu


Dyskopatia odcinka lędźwiowego i kręgosłupa szyjnego

W przypadku problemów z odcinkiem lędźwiowym ból będzie manifestował się w okolicy pośladków, ud, goleni i stóp. Ze względu na częstość występowania, dyskopatia odcinka lędźwiowego leży w centrum zainteresowania świata rehabilitacji. W przypadku dyskopatii kręgosłupa szyjnego może być to okolica karku, klatki piersiowej, obręczy barkowej oraz kończyn górnych. Bardzo często są to objawy niepokojące, związane nie tylko z bólem, ale także dolegliwościami o podłożu neurologicznym, takimi jak:

  • mrowienia,
  • drętwienia,
  • zaburzenia czucia w obrębie miejsc dotkniętych chorobowo.

W zależności od nasilenia objawów i czasu ich trwania, odpowiednio dobiera się metody lecznicze, aby skutecznie zlikwidować problem i nie dopuścić do jego nawrócenia.


Jak leczyć dyskopatię?

Leczenie powinno skupiać się zarówno na ćwiczeniach ruchowych jak i terapii manualnej, aby oprócz przywrócenia sprawności fizycznej zadbać także o zmniejszenie odczuwalnego bólu. Bardzo ważnym aspektem jest profilaktyka tzn. regularna aktywność fizyczna, ćwiczenia rozciągające, które spowalniają proces niszczenia nie tylko kręgosłupa, ale też wszystkich stawów naszego ciała.


Rolowanie, jako jedna z form leczenia

Rolowanie mięśniowo-powięziowe, jest jedną z form, która może być używana niemal przez każdego, kto odczuwa dolegliwości bólowe kręgosłupa. Jako forma autoterapii, jest wykorzystywana, jako środek leczniczy i profilaktyczny. Do rolowania w przypadku dyskopatii kręgosłupa lędźwiowego najlepiej używać różnych form sprzętu, dzięki którym można dotrzeć do wszystkich grup mięśniowych wymagających opracowania.


Jaki roller do masażu w przypadku dyskopatii?

Pierwszym, godnym polecenia wyborem jest klasyczny roller piankowy, np. Blackroll Standard  przy pomocy, którego można zadbać o kondycję mięśni powierzchownych oraz tkanki powięziowej – bardzo ważnej w przypadku bólu kręgosłupa. Miejsca, na których warto skupić uwagę używając rollera piankowego to przede wszystkim:

  • mięśnie ud (grupa kulszowo-goleniowa po tylnej powierzchni, oraz mięśnie przedniego i bocznego przedziału uda),
  • mięśnie pośladkowe,
  • mięśnie prostowniki grzbietu.

 

Dzięki rozmasowaniu tych grup mięśniowych rollerem, można uzyskać efekt rozprężenia i uelastycznienia całego ciała i odcinka lędźwiowego, co jest bardzo pomocne w regeneracji i przygotowaniu ciała do głębszej pracy.


Piłka do masażu na dyskopatię

Dyskopatia – obecność licznych, aktywnych punktów spustowych prowokujących dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa i otaczających go okolic. Przy pomocy podwójnej piłki do masażu 4Fizjo Duoball lub pojedynczej piłeczki 4Fizjo można wniknąć głębiej w tkanki by odnaleźć najbardziej napięte struktury, np. mięsień czworoboczny lędźwi oraz mięśnie pośladkowe, po których opracowaniu można poczuć zdecydowane zmniejszenie bólu kręgosłupa.


punkty spustowe mięśni pośladkowych 


punkty spustowe mięśnia czworobocznego lędźwi 


Masaż piłką do rolowania nie należy do najprzyjemniejszych, jednak jest to skuteczny środek uzupełniający w przypadku leczenia dolegliwości bólowych związanych z dyskopatią kręgosłupa lędźwiowego. Sprzęt ten jest dobrym rozwiązaniem dla osób dużo podróżujących. Ze względu na swój niewielki rozmiar – można go zabrać wszędzie i w każdym miejscu dbać o stan swoich pleców.


Rolowanie mięśniowo-powięziowe na dyskopatię

Rolowanie mięśniowo-powięziowe i autoterapia punktów spustowych przy użyciu rollera oraz piłki do masażu są bardzo dobrymi środkami uzupełniającymi w leczeniu dyskopatii. Należy jednak pamiętać, że każdy przypadek problemów dyskowych powinien zostać skonsultowany ze specjalistą w celu wyeliminowania przeciwwskazań do masażu w domu oraz jeśli to potrzebne – uzupełnienia leczenia o terapię indywidualną dostosowaną do potrzeb pacjenta.

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Jakub Seremak D.O.

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *