Chondromalacja rzepki

Chondromalacja rzepki – przyczyny objawy i leczenie

12945

Bóle w obrębie stawów kolanowych nie dotyczą wyłącznie osób starszych i tych z nadwagą. Jeśli w stawie kolanowym pojawia się kłujący lub rozlany, tępy ból o dość dużej sile oraz charakterystyczne trzeszczenie lub chrupanie, można mieć pewność, że to właśnie chondromalacja rzepki. A dotyka ona coraz więcej osób w różnym wieku.

 

Chondromalacja rzepki i jej skala uszkodzenia

Prawidłowa chrząstka rzepki jest twarda i perłowobiała. Jeśli staje się żółta i miękka, ale z wciąż zachowaną ciągłością powierzchni to jest to I stopień w czterostopniowej skali wg Outerbridge’a, który może nie dawać żadnych objawów bólowych.

II stopień charakteryzuje się nierównym zarysem chrząstki i nieregularną strukturą, w której mogą pojawić się płytkie ubytki. III stopień chondromalacji to głębokie ubytki i szczeliny, a IV to głębokie ubytki odsłaniające kość podchrzęstną.

Chondromalacja rzepki i jej skala uszkodzenia

 

Chondromalacja i objawy

Nie jest prawdą, że chondromalacja dotyka tylko osób starszych, wysokich albo osoby nadmiernie uprawiające sport. Wielu pacjentów może nawet nie wiedzieć o zmianach zwyrodnieniowych w kolanach, dopiero zaawansowane objawy mogą to potwierdzić. Najczęstszym objawem jest ból kolana, który nasila się podczas kucania, siedzenia na piętach, klękania czy dłuższego siedzenia ze zgiętymi kolanami. W obszarze rzepki podczas zginania pojawia się również swoiste chrupanie i trzeszczenie, które nie sprawia bólu, ale jest bardzo charakterystyczne dla tego schorzenia.

Chondromalacja i przyczyny

Oprócz urazów i mikrourazów, przyczyną chondromalacji może być zaburzenie osi kończyn, boczne przyparcie rzepki i konflikt rzepkowo-udowy. Wynikiem tego jest właśnie nieprawidłowe ułożenie rzepki. Chondromalacja dotyka również osoby, które przeciążają stawy w wyniku wyczynowego uprawiania sportu a także przyjmowania sterydów i nadwagi.

Chondromalacja rzepki – leczenie

Leczenie chondromalacji to przede wszystkim odpowiednia diagnostyka i zlikwidowanie przyczyny, nierzadko wynikającej z nieprawidłowej biomechaniki ruchu. Pełny obraz stanu chrząstki zapewni rezonans magnetyczny. W badaniu określa się rodzaj i lokalizację bólu, można również stwierdzić obecność płynu w stawie i ewentualny wzrost temperatury, świadczący o stanie zapalnym. Rehabilitacja, która ma za zadanie korygować nieprawidłowości biomechaniki w stawie rzepkowo-udowym a także stosowanie leków przeciwzapalnych, będzie skuteczna w I i II stadium choroby. Pole magnetyczne, laseroterapia, krioterapia i ultradźwięki przyczynią się do zmniejszenia ognisk zapalnych. Mobilizacja rzepki i kinesiotaping ustabilizują i poprawią funkcjonowanie stawu kolanowego.

Gold Tape plastry do kinesiotapingu

Artykuł na naszym blogu: Metoda Kinesiotapingu

W przypadku chondromalacji III i IV stopnia stosuje się leczenie artroskopowe, wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Podczas zabiegu usuwa się uszkodzone warstwy chrząstki a jeśli doszło do podwichnięcia rzepki (co jest odczuwalnie bolesne), wykonuje się przecięcie jej troczków, co pozwala na jej mniejsze przyparcie do kości udowej i  na jej prawidłowe ustawienie. Po zabiegu wymagany jest stabilizator na kolano z wycięciem na rzepkę, zaleca się również nie obciążanie nogi przez mniej więcej 6 tygodni. Jeśli istnieje możliwość przeszczepienia powierzchni chrzęstno-kostnych i wypełnienia uszkodzonej powierzchni komórkami macierzystymi to warto to rozważyć, bo powrót do zdrowia jest znacznie szybszy.

Chondromalacja – powrót do zdrowia

Po zabiegu niezbędna jest właściwa rehabilitacja. Nieobciążona noga szybko traci masę mięśniową, wskazane więc będą delikatne ćwiczenia bez obciążania, izometryczne i rozciągające, a następnie oporowe poprawiające stabilizację, siłę i propriocepcję stawu kolanowego. Po pewnym czasie warto również stosować trening funkcjonalny, bo dzięki dynamicznym ćwiczeniom poprawia się praca stawu rzepkowo-udowego.

Niezbędna jest również dieta bogata w białko i kolagen. Warto również przyjmować preparaty zawierające siarczan glukozaminy, która wpływa na odbudowę chrząstki. I nie ma jak umiarkowany ruch – który znacznie wpływa na zachowanie elastyczności stawów.

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Magdalena Serafin

Historyk sztuki i specjalista PR, certyfikowany provider TRE® ,a z zamiłowania pasjonatka osteopatii i pracy z ciałem, studentka psychoterapii w nurcie analizy bioenergetycznej według Lowena. Mama dwóch małych córek, łącząca pracę zawodową z bieganiem i zgłębianiem meandrów psychiki. Uwielbia być tu i teraz, blisko ludzi.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *