Żywokost lekarski co to

Żywokost lekarski w praktyce fizjoterapeuty

5

31417

Żywokost lekarski

Bóle stawów i mięśni są jednym z najczęstszych powodów przez które fizjoterapeuci poznają swoich pacjentów i odwrotnie. Bardzo ważna w tych schorzeniach jest odpowiednio dostosowana rehabilitacja zawierająca techniki manualne oraz ćwiczenia ruchowe. Z pomocą, jako uzupełnienie leczenia może przyjść metoda, która znana jest od setek lat i wykorzystywana masowo w każdym zakątku świata. To ziołolecznictwo, a ściślej mówiąc – stosowanie żywokostu lekarskiego. Ta niewielkich rozmiarów roślina ma udowodnione silne działanie uśmierzające dolegliwości bólowe układu ruchu, dlatego często bywa stosowana jako dodatkowa forma leczenia.

 

Jak wygląda żywokost? 

W tradycji ludowej znany, jako „kosztywał” żywokostu należy do niezastąpionych i najlepszych ziół, które matka natura ma dla nas w swojej aptece. Swoje siedliska ma na mokrych łąkach, w wilgotnych rowach, bagniskach i wzdłuż rzek. Żywokost lekarski posiada szorstkie i ostro zakończone liście i grube, głęboko sięgające korzenie, co czyni go na nasze szczęście chwastem ciężkim do wyplenienia. Dzięki temu jest zdolny do przetrwania w ciężkich warunkach.

Żywokost lekarski

 

Sposoby stosowania żywokostu lekarskiego

Ziele żywokostu można stosować na kilka sposobów, między innymi w formie maści czy wcierek. Dawniej zalecane również picie żywokostu, jako sposób na problemy z układem pokarmowym.  Jednak badania naukowe wykazały w nim obecność toksycznych alkaloidów pirlizydynowych, które negatywnie wpływały na stan zdrowia pacjentów. Dlatego zaleca się wyłącznie jego stosowanie zewnętrzne. Udokumentowano wiele przypadków osób, które po wielu latach stosowania metod klasycznego leczenia nie miały wyraźnej poprawy stanu zdrowia. Dopiero leczenie żywokostem usprawniło ich kondycję i uwolniło od wieloletniego bólu. Jego stosowanie sprawdza się głównie w dolegliwościach przewlekłych, dlatego jest idealnym rozwiązaniem dla osób starszych i w średnim wieku, które często narzekają na długotrwałe dolegliwości.

 

Źywokost lekarski i jego działanie

Działanie żywokostu lekarskiego jest szerokie, dlatego jego ziele znajduje zastosowanie w wielu schorzeniach związanych z problemami układu ruchu oraz w dermatologii. Dla fizjoterapeutów szczególnie istotne jest jego stosowanie w problemach mięśniowo-stawowych, gdyż wykazuje on silne właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Przyniesie ulgę zwłaszcza w przypadkach takich jak:

Oprócz tego, żywokost lekarski wykazuje korzystny wpływ na skórę dzięki wysokiej zawartości alantoiny – pochodne mocznika. Dzięki temu przyspiesza proces gojenia ran, łagodzi podrażnienia, przyspiesza regenerację skóry, wspomaga leczenie odmrożeń i AZS (atopowego zapalenia skóry)

W praktyce fizjoterapeuty, warto posiłkować się naturalnym wspomaganiem terapii, a ziołolecznictwo jest tanim, wydajnym i skutecznym uzupełnieniem leczenia. W przypadkach schorzeń o różnym podłożu fitoterapia sprawdza się doskonale i wiedza na temat działania ziół może być pomocna dla wielu pacjentów.

 

Bibliografia:

  1. Capasso, Francesco. Phytotherapy: a Quick Reference to Herbal Medicine. Springer, 2003.
  2. Treben, Maria, et al. Apteka Pana Boga: Porady i Praktyka Stosowania ziół Leczniczych. Ex Libris Galeria Polskiej Książki, 2015.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 20

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Jakub Seremak D.O.

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


4 komentarze do “Żywokost lekarski w praktyce fizjoterapeuty”

  1. Bardzo ciekawy wpis 🙂 Słyszałam wcześniej o żywokoście, bo moja mama ma problemy reumatoidalne. Może uda mi się jej pomóc samą rośliną a nie tabletkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *