Szyjnopochodne bóle głowy

Szyjnopochodne bóle głowy – czy fizjoterapia może pomóc?

2351

Z często spotykanych dolegliwości bólowych nie ma chyba bardziej dokuczliwych niż bóle głowy, bo kiedy te się pojawią nie dość, że sprawiają nam cierpienie to dodatkowo uniemożliwiają zrobienie… czegokolwiek. Istnieje wiele typów bólu głowy. Niektóre z nich oznaczają poważne zagrożenie życia lub zdrowia. Jednak zdecydowana większość świadczy o innych problemach, które na szczęście dla pacjentów – zazwyczaj są do rozwiązania. Czy fizjoterapia może pomóc w bólu głowy?


Ból głowy pochodzenia szyjnego

Jedną z głównych przyczyn przewlekłych, nawracających dolegliwości bólowych głowy jest kręgosłup szyjny. Ze względu na swoją anatomię i struktury leżące w bezpośrednim sąsiedztwie odcinka szyjnego kręgosłupa może sprawiać on duże problemy wtedy, gdy sam zaczyna chorować.

  • Nieprawidłowa postawa ciała,
  • stres fizyczny i emocjonalny,
  • zła dieta,
  • długie przebywanie w stałej pozycji,

wpływa bardzo niekorzystnie na szyję, powodując pojawianie się nieprawidłowych napięć, zmian przeciążeniowych i degeneracyjnych.


Szyjnopochodne bóle głowy – objawy

Kiedy problem dotyka górnych segmentów kręgosłupa szyjnego, czyli okolicy podpotylicznej oraz pierwszego i drugiego kręgu szyjnego mogą pojawić się wspomniane szyjnopochodne bóle głowy, które swoimi objawami mogą do złudzenia przypominać bóle migrenowe o podłożu neurologicznym.

U osoby cierpiącej na tego rodzaju dolegliwości pojawiają się następujące objawy:

  • ból okolicy czołowej, skroniowej, potylicznej, oczodołu, ucha, zębów, polika, często obejmujące ½ twarzy – trwający od kilku godzin do kilku dni,
  • światłowstręt,
  • brak apetytu,
  • mdłości,
  • sztywność karku, uczucie “skrócenia” tylnej grupy mięśni szyi.

 

Bardzo często, przez długie lata pacjenci cierpiący z powodu tych dolegliwości leczą się nieskutecznie środkami farmakologicznymi, które przynoszą chwilową ulgę, lecz wywołują szereg skutków ubocznych, a stosowane przez długi czas mogą przyczynić się do powstania zjawiska tolerancji farmakologicznej i konieczności stosowania coraz większych dawek leku.

Tak szerokie objawy są skutkiem podrażnienia nerwów, przez zmienione patologicznie lub napięciowo kości i mięśnie kręgosłupa szyjnego. W zależności od występowania zmian może to być jądro nerwu trójdzielnego, nerw potyliczny mniejszy i większy lub błędny. W przypadku dużego napięcia mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego, także nerw uszny wielki.


Fizjoterapia odpowiedzią na szyjnopochodne bóle głowy

Aby zająć się pacjentem cierpiącym z powodu bólów głowy o podłożu szyjnym, terapeuta musi zdiagnozować, gdzie tak naprawdę leży przyczyna dolegliwości. Dopiero wtedy można przystąpić do wdrażania programu rehabilitacji. Przed rozpoczęciem pracy z pacjentem należy także wyeliminować możliwość występowania poważnych patologii tj. neuralgia nerwu trójdzielnego, schorzenia o podłożu neurodegeneracyjnym, np. SM. Większość z tzw. “czerwonych flag” można zauważyć, prowadząc szczegółowy wywiad z pacjentem.

 

Rehabilitacja pacjenta z szyjnopochodnymi bólami głowy polega na kombinacji działania manualnego i ćwiczeń ruchowych. Stosuje się techniki manipulacji, mobilizacji kręgosłupa szyjnego, techniki tkanek miękkich mięśni go otaczających. Bardzo dobrze i szybko działa również suche igłowanie czy pinopresura. Metody terapii manualnej są dobierane indywidualnie do każdego pacjenta.


Jakie ćwiczenia łagodzą dolegliwości bólowe?

Ćwiczenia rehabilitacyjne prowadzą na wdrożeniu aktywności mających za zadanie poprawę propriocepcji (czucia głębokiego) kręgosłupa szyjnego, wzmocnienie siły osłabionych mięśni oraz zbudowanie prawidłowej postawy ciała. Zajęcia powinny również obejmować edukację pacjenta na temat ergonomii codziennego życia i pracy.

Mata akupresurowa pas poduszkaZestaw do akupresury ALL4FIT – długa mata, poduszka i pas 

 

 

Bardzo przydatne w codziennej praktyce fizjoterapeuty są pomoce, z których pacjent może korzystać sam w domu. Pacjenci regularnie stosujący w domu maty do akupresury lub poduszki do akupresury odczuwają zdecydowaną poprawę i sprawniejszy przebieg procesu rehabilitacji.

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 6

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Jakub Seremak

Magister fizjoterapii, student osteopatii. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *