Leczenie zimnem w praktyce fizjoterapeuty

Leczenie zimnem w praktyce fizjoterapeuty

3

5821

Leczenie zimnem w praktyce fizjoterapeuty

Leczenie zimnem, inaczej krioterapia, to zabieg wykorzystujący specjalne preparaty i urządzenia, które odprowadzają ciepło z ciała i pozwalają uzyskać miejscowe lub ogólne obniżenie temperatury. Proces ten pozwala zmniejszyć ból, łagodzić stany zapalne i nadmierne napięcie mięśniowe. Leczenie za pomocą zimna posiada szerokie zastosowanie i jest wykorzystywane w gabinetach lekarskich i fizjoterapeutycznych. Korzyści ze stosowania terapii doceniają specjaliści na całym świecie. A więc na czym polega leczenie zimnem?

 

Leczenie zimnem


Jak działa leczenie zimnem?

Nagły wypadek, którego wynikiem jest uszkodzenie ciała (np. złamanie, stłuczenie, skręcenie) doprowadza do zwiększania się objawów stanu zapalnego. Wskutek tego komórki obumierają z powodu ograniczenia dostarczania tlenu, które wystąpiło przez zmniejszony dopływ krwi. Powoduje to narastanie stanu zapalnego. Schłodzenie miejsca za pomocą odpowiednich preparatów i urządzeń zmniejsza metabolizm komórkowy i zapotrzebowanie komórek na tlen, przez co obumiera mniej komórek. Dodatkowo następuje działanie przeciwbólowe, zwężenie naczyń krwionośnych oraz zmniejszenie napięcia mięśniowego. Na efekty trzeba czekać ok 20 minut. Na początku występuje efekt zimna, jednak zaraz po tym odczuwamy ciepło i utratę czucia oraz zmniejszenie osłabienia. Późniejsze efekty to rozszerzenie naczyń krwionośnych i zapobieganie uszkodzeniom tkanek z powodu niedokrwienia, które występują po około 20-30 minutach leczenia zimnem.


Jakie produkty do krioterapii wybrać?

Na rynku można znaleźć mnóstwo urządzeń i preparatów do terapii zimnem, które różnią się sposobem wykonywania terapii.

Najpopularniejszymi metodami leczenia zimnem są:

  • polewanie zimną wodą lub okłady z zimnej wody,
  • worek na okłady z lodu,
  • kompres żelowy chłodzący,
  • spray chłodzący,
  • krem lub żel chłodzący.

 

Terapia zimnem


Czego unikać podczas terapii zimnem?

Podczas leczenia zimnem należy unikać zbyt długiego i intensywnego schładzania, a także sprawdzić reakcję organizmu na zimno i przerwać terapię w przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych. Zbyt długie chłodzenie może powodować odmrożenia i trwałe uszkodzenia zakończeń nerwów.

Głównymi przeciwwskazaniami do terapii są:

  • nadwrażliwość na zimno,
  • otwarte oparzenia,
  • bardzo słaba zdolność odczuwania zimna,
  • choroba Raynauda,
  • krioglobulinemia, hemoglobinuria wywoływana zimnem.

Leczenie zimnem do doskonała opcja do szybkiego uśmierzania bólu w nagłych przypadkach. Metodę tą wykorzystują głównie fizjoterapeuci w celu łagodzenia obrzęków i zmniejszenia napięcia mięśniowego. Stosowana jest na profesjonalnych sportowcach, osobach aktywnych fizycznie i u osób w nagłych przypadkach, np. podczas skręceń i złamań.

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 6

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

AcusMed Blog

To nasi specjaliści od wyboru odpowiednich produktów do rehabilitacji sportowej, akupunktury, kinesiotapingu i nie tylko. Rozwiewają wątpliwości oraz podsuwają cenne wskazówki i ciekawostki na temat fizjoterapii.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *