niewłaściwy tor oddychania

Pomiędzy szczęką a oddychaniem górnożebrowym

16129

Krążąc wokół tematu dysfunkcji związanych z okolicą głowy, nie sposób pominąć dolegliwości bólowych związanych ze stawami skroniowo-żuchwowymi i górnożebrowym, płytkim oddechem. Ich nieprawidłowe funkcjonowanie ma wpływ na wiele narządów. Jak się ma więc szczęka do oddychania i jak zdiagnozować te dolegliwości?

O stawie skroniowo-żuchwowym

Ból i dysfunkcje mięśni, powięzi i aparatu kostnego często mają swoje źródło w stawie skroniowo-żuchwowym. Jeśli pacjent ma z nim problemy, to zazwyczaj pojawia się u niego dysfunkcja mięśnia czworobocznego, dźwigacza łopatki, mięśni pochyłych, mięśnia mostkowo-sutkowo-obojczykowego, mięśni nadgnykowych, skrzydłowego bocznego i środkowego a także żwacza i mięśni skroniowych. Najpowszechniejszy wzorzec postawy u pacjenta z problemem stawu skroniowo-żuchwowego przy przewlekłym bólu może wpływać na nadmierne napięcie stawów kolanowych, zwiększenie przodopochylenie miednicy i lordozy kręgosłupa lędźwiowego, na zaokrąglone barki i odstające łopatki, zwiększoną lordozę szyjną, kompensacyjną nadczynność górnej części mięśnia czworobocznego i dźwigacza łopatki. Serie zmian wywołują zwiększenie aktywności przywodzicieli szczęki i mięśni ją wysuwających, co wywołuje gwałtowną aktywność dysfunkcyjną, a co za tym idzie – napięcie stawów międzykręgowych i kręgosłupa szyjnego. Zanim podejmie się leczenie, konieczne jest określenie tkanek miękkich będących w dysfunkcji.

Skutki napięcia stawu skroniowo-żuchwowego

Napięcie wpływające na staw skroniowo-żuchwowy jest związane z nierównowagą mięśniową, wynikającą z nieprawidłowym funkcjonowaniem szwów twarzy lub czaszki. Przednie ustawienie głowy pogarsza biomechanikę połączenia między głową a karkiem, wywołując napięcia na górnym odcinku kręgosłupa szyjnego przy adaptacji kompensacji przesuniętej ku dołowi na pozostałe struktury kręgosłupa szyjnego i piersiowego. Istotna jest tu również kość gnykowa, która odgrywa kluczową rolę w dysfunkcjach stawu skroniowo-żuchwowego. Nieprawidłowy zgryz, czyli pogorszona pozycja spoczynkowa żuchwy wpływa na postawę szyi. Dysfunkcje szyjne zazwyczaj dotyczą wyprostu na poziomie C0 i C1, który zwiększa aktywność mięśni żwaczy. Zaburzenia wzorców oddychania są połączone ze skróceniem dodatkowych mięśni oddechowych a także z tendencją do oddychania przez usta z pogorszoną pozycją spoczynkową języka. Nieprawidłowe ustawienie miednicy lub kręgosłupa mogą wytworzyć wzorce kompensacyjne przenoszące siły adaptacyjne na struktury czaszki i kręgosłupa.

Napięcia wynikające z nieprawidłowego funkcjonowania kości czaszki mają również wpływ na tkanki miękkie. Ograniczeni kostno-stawowe wpływają na skrócenie powięzi, rozwija się również łańcuch reakcji, w którym niektóre mięśnie skracają się a inne rozciągają. Mięsień staje się nadmiernie bolesny i napięty początkowo od urazu i przeciążenia a później od zachodzących w nim reakcji chemicznych. Uwalniają się w nich takie substancje jak bradykinina, prostaglandyny, histamina, serotonina i jony potasu. Punkty spustowe stają się problemem zarówno w miejscu powstania, jak i w odległej lokalizacji – na skutek napiętych pasm tkanek. Tam, gdzie ból pojawił się przez powtarzalność przyzwyczajeń, emocje czy niewłaściwą postawę, przede wszystkim należy dotrzeć do źródła bólu. Jeśli powtarzające się nawroty bólu mają być zminimalizowane, istotne jest znalezienie równowagi struktury i funkcji ciała, co wymaga zarówno leczenia jak i ponownej diagnostyki postawy i wzorców ciała.

oddech górnożebrowy

 

O oddechu górnożebrowym

Warto przyjrzeć się temu, jak oddychamy, Nie tylko dlatego, że oddech jest najważniejszy w naszym życiu, ale również z tego powodu, że nieprawidłowe wzorce oddechowe mogą stanowić ważny czynnik w rozwoju rozmaitych dysfunkcji.

Przewlekły, nieprawidłowy wzorzec oddechowy – hiperwentylacja, oddychanie górną częścią klatki piersiowej – dotyka około 10% osób i często jest połączony z uczuciem niepokoju, przewlekłym zmęczeniem i uporczywym bólem mięśniowym, a także wytwarza długoterminowe zmiany adaptacyjne w kluczowych mięśniach przyczepiających się do czaszki – mięsień mostkowo-sutkowo-obojczykowy oraz górna część mięśnia czworobocznego. Taki sposób oddychania polega na używaniu górnej części klatki piersiowej a nie przepony. Przy takim wzorcu oddychania dodatkowe mięśnie oddechowe stają się nadmiernie aktywne i napięte, a ponieważ są to mięśnie posturalne, z czasem ulegają przewlekłemu skróceniu.

Wzorzec tego rodzaju oddychania prowadzi do nadmiernego wydychania dwutlenku węgla – strumień krwi staje się zbyt zasadowy dla prawidłowego działania fizjologicznego. Zasadowość oddechowa prowadzi automatycznie do poczucia lęku i niepokoju, powodując zwiększenie nieprawidłowego wzorca oddychania. Płytki oddech sprawia, że zdarzają się fobie lub ataki paniki, następuje zwężenie naczyń krwionośnych włączając naczynia czaszkowe, co znacznie zmniejsza natlenienie tej okolicy. Konsekwencją niewystarczającego natleniania wraz z zatrzymywaniem pozostałości kwasów w nadmiernie używanych mięśniach jest to, że stają się one jeszcze bardziej bolesne i sztywne. Jeśli pacjent narzeka na mięśnie pochyłe, górną część mięśnia czworobocznego, mięsień piersiowy, MOS i dźwigacz łopatki, to zdecydowanie należy zwrócić uwagę na wzorzec oddechowy.  Może on również prowadzić do dysfunkcji żeber, które ze względu na ograniczenia stawów kręgosłupa w miejscu ich przyczepu, nie mogą się odpowiednio poruszać. Ból mogą sprawiać również napięte mięśnie międzyżebrowe, z niemożliwością zaczerpnięcia pełnego oddechu.

 

Co powoduje trwała hiperwentylacja?

Pacjenci, którzy skarżą się na trwałe napięcie w okolicach karku, okolicy klatki piersiowej i punktami spustowymi zlokalizowanymi w górnej części mięśnia czworobocznego, MOS i mięśnia piersiowego, ze względu na nieprawidłowy wzorzec oddechowy mogą odczuwać również zawroty głowy, wrażliwość na światło, zmęczenie, uczucie niepokoju, a nawet kłopoty z trawieniem. Rozwijają się ograniczenia stawowe, skrócenia powięzi, nadmierne napięcie mięśni – np. prostowników kręgosłupa i równocześnie nadmierne osłabienie mięśni prostych brzucha. Skrócone, napięte mięśnie przyczepiające się w czaszce wprowadzają duże napięcie w miejscach przyczepu, co zmienia potencjał prawidłowego zginania w szwach czaszki.

 

Obudź przeponę

Przywrócenie normalnego funkcjonowania wymaga działania terapeutycznego skierowanego na rozmaite zmiany, które miały miejsce i na nauczenie pacjenta jak oddychać przeponą. Pomagają również techniki terapii manualnej – masaż tkanek głębokich, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, techniki mobilizacyjne, techniki aktywizujące mięśnie stabilizacyjne (np. poprzeczny brzucha). Należy również pracować z mięśniami oddechowymi pomocniczymi, które są przeciążone w wyniku oddychania torem górnożebrowym.

Niby tylko oddech… a to naprawdę wielka sztuka. I czasem trzeba się jej uczyć od nowa.

„Im głębiej i pełniej oddycha człowiek, tym bardziej jest żywy. Im bardziej jest żywy, tym więcej czuje. Ale gdy jego uczucia są bolesne i nie do wytrzymania, czyni wszytko, żeby uniknąć kontaktu z nimi, stawić im opór i zaprzeczyć ich istnieniu.
Oddycha wtedy płytko, tak by nie czuć.”

„Miłość, seks i serce” A. Lowen

 

Książka, do której będę wracać:

  1. Chaitow: „Manipulacje czaszkowe na tkankach kostnych i tkankach miękkich, teoria i praktyka”, wyd. DBpublishing, 2010 r.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 18

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Magdalena Serafin

Historyk sztuki i specjalista PR, certyfikowany provider TRE® ,a z zamiłowania pasjonatka osteopatii i pracy z ciałem, studentka psychoterapii w nurcie analizy bioenergetycznej według Lowena. Mama dwóch małych córek, łącząca pracę zawodową z bieganiem i zgłębianiem meandrów psychiki. Uwielbia być tu i teraz, blisko ludzi.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


6 komentarzy do “Pomiędzy szczęką a oddychaniem górnożebrowym”

  1. Jaki to mięsień nadgnykowy? Gdzie żebra mają przyczepy? Czy spoczynkowy styk zębów szczęk i żuchwy to zgryz czy zwarcie? Czy zasadowość oddechowa to to samo co zasadowica? pozdrawiam 🙂

    1. Mięśnie nadgnykowe to grupa czterech mięśni zaliczanych do grupy środkowych mięśni szyi, a w ich skład wchodzą mięsień dwubrzuścowy,rylcowo-gnykowy, żuchwowo-gnykowy oraz bródkowo-gnykowy.
      Każdy stan statyczny żuchwy, podczas którego mniejsza lub większa część zębów przeciwstawnych styka się ze sobą określa się jako zwarcie. To inaczej każdy wzajemny kontakt zębów szczęki i żuchwy. Centralne położenie żuchwy, w którym w zgryzie prawidłowym dochodzi do maksymalnego, wielopunktowego kontaktu zębów przeciwstawnych określa się jako zwarcie centralne. Wzajemny stosunek łuków zębowych, grup zębów lub poszczególnych zębów w zwarciu centralnym określa się pojęciem zgryz.
      Nie napotkałam innego wyjaśnienia jak to, że zasadowość oddechowa to to samo co zasadowica, czyli podwyższenie pH osocza następuje wskutek spadku stężenia dwutlenku węgla. Powstaje wskutek hiperwentylacji, a także wtedy, kiedy układ oddechowy jest pobudzony – np. przy gorączce czy przedawkowaniu salicylanów. Zasadowica powoduje zazwyczaj uczucie zmęczenia, poczucie „mroczków” przed oczami, szumy w uszach. Może też powstawać na skutek stresu czy zimna.
      Żebra od I do VII połączone są bezpośrednio z mostkiem chrząstką żebrową, co odróżnia je od żeber rzekomych VIII-XII, które nie mają takiego połączenia.
      Mam nadzieję, że w miarę wyjaśniłam Twoje wątpliwości 🙂

  2. W końcu trafiłam na artykuł, który mam nadzieje rozwiąże moje problemy ze zdrowiem. Ból mięśni, które Pani wymieniła na samym początku, dotyczy dokładnie mojego przypadku. Problem i ból trwa już 4 lata, a żaden z lekarzy różnych specjalizacji nie potrafi mi pomóc, mam 29 lat. Dziękuję za możliwość zapoznania się.

  3. Witam, mam podobny problem co Pani Dominika pisząca komentarz przedemna. Czy mogłaby Pani Magdaleno nas skontaktować. Gdyż chciałbym się poradzić Pani Dominiki jakich metod wyprobiwala i co jej pomogło…

  4. Mam problem z tym że jak chodzę jest oki ale jak usiądę leżę jadę autem to nagle zawroty głowy itp wszyscy mówią jestem zdrowa ale boli mnie między łopatkami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *