Fizjoterapia uroginekologiczna

Fizjoterapia uroginekologiczna jako pomoc na bolesne miesiączki

29

12446

Za niesłabnącą popularnością fizjoterapii uroginekologicznej stoi jej dbałość o obszary, na których wcześniej nie skupiała się inna specjalizacja. Zakres działania tej dziedziny to m.in. terapia mięśni dna miednicy, blizn po cesarskim cięciu, rozwiązywanie problemu nietrzymania moczu czy bolesnego współżycia. Ten o względnie krótkim stażu działania, lecz prężnie rozwijający się kierunek fizjoterapeutyczny jest zbawienny również w bolesnych miesiączkach. W jaki sposób fizjoterapia uroginekologiczna może pomóc w bólu menstruacyjnym i czy jest on czymś normalnym?

Czy ból podczas miesiączki to normalność?

Obecna na różnym etapie szkolnictwa edukacja seksualna zwykła przedstawiać ból podbrzusza jako dolegliwość, która jest wpisana w miesiączkowanie. Młode kobiety poniosły i niektóre z nich nadal niosą tę wiedzę przez kolejne lata życia. Ból menstruacyjny traktują jako coś naturalnego, ale w praktyce…miesiączki same w sobie nie powinny być bolesne! Konieczność przyjmowania wielu tabletek, incydenty omdleń, czy nawet trudność w poruszaniu się z powodu bólu to sygnał alarmowy, którego nie można bagatelizować.

Ból brzucha podczas okresu – przyczyny

Według fizjologii ból podbrzusza przed okresem i/lub w jego trakcie jest uwarunkowany wyrzutem prostaglandyn – hormonów, które odpowiadają za generację tej dolegliwości. I o ile nie mamy na to bezpośredniego wpływu, tak na inne przyczyny objawów miesiączkowych już tak. Co jeszcze powoduje tępy, często promieniujący do kręgosłupa ból związany z menstruacją?

  • Źle zbilansowana dieta i uboga w odpowiednią ilość składników odżywczych,
  • styl życia charakteryzujący się niskim poziomem aktywności fizycznej,
  • stres.

Na powyższe przyczyny kobiety mają w większym lub mniejszym stopniu wpływ. Istnieją jednak te, o których wyeliminowanie powinny zgłosić się do specjalisty. Oto one:

  • nadmiernie napięte mięśnie dna miednicy i powłoki brzuszne,
  • mięśniaki macicy,
  • endometrioza,
  • torbiele jajników.

Aby wykluczyć choroby lub zmiany anatomiczne, a także wstępnie określić możliwe determinanty bólu menstruacyjnego, najpierw warto udać się do ginekologa. Dopiero później do fizjoterapeutki uroginekologicznej.

Fizjoterapia w bolesnym miesiączkowaniu – na czym polega?

Fizjoterapia uroginekologiczna w bolesnym miesiączkowaniu rozpoczyna się przede wszystkim od precyzyjnego wywiadu i diagnostyki. Wywiad opiera się na pytaniach o styl życia, dietę, a także intensywności i rodzaju bólu menstruacyjnego. Diagnostyka zaś polega m.in. na ocenie postawy ciała, badaniu palpacyjnym obszaru miednicy, powłok brzusznych i stanu napięcia mięśni dna miednicy. A co uwzględnia terapia uroginekologiczna?

  • manualne rozluźnienie napiętych mięśni dna miednicy (za zgodą pacjentki metodą per vaginum) oraz powłok brzusznych i przywrócenie im optymalnego napięcia,
  • ćwiczenia rozluźniające mięśnie dna miednicy, które pacjentka może wykonywać również w domu,
  • zastosowanie techniki BLT,
  • kinesiotaping,
  • rozluźniające techniki oddechowe.

 

Plastry do kinesiotapingu Gold Tape

 

Każdej kobiecie polecam również książkę ,,Pussy Joga” autorstwa Coco Berlin, która jest dostępna w sklepie Acus Med. To 200-stronicowa przyjaciółka każdej kobiety, która pokazuje jak czuć się kobieco, poprawić swoją seksualność, ale przede wszystkim uczy tego, gdzie są i jak aktywować mięśnie dna miednicy.

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów: 21

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Olga Rymarska

W życiu zawodowym działam dwutorowo: jestem fizjoterapeutką i copywriterką medyczną. Spełniam się nie tylko w osobistym kontakcie z pacjentem, ale również wtedy, gdy elektronicznie szerzę wiedzę na temat fizjoterapii i zdrowego stylu życia. Prywatnie uwielbiam Chorwację, koncerty i książki o medycynie sądowej.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *