Trzy książki o terapii czaszkowo-krzyżowej

3

11271

Terapia czaszkowo-krzyżowa wymaga zarówno ogromnej wiedzy, jak i pracy intencjonalnej. Książki, o których piszę, są naprawdę ciekawe i wyjątkowo pomocne. Jeśli pasjonuje cię ta terapia to koniecznie do nich zajrzyj.

 

Bożena Przyjemska „Terapia czaszkowo-krzyżowa”, Vital 2015

Terapia czaszkowo-krzyżowa - Bożena Przyjemska

Książka jest napisana przez osteopatkę, na stałe mieszkającą w Kanadzie. Autorka szczegółowo wyjaśnia w niej, czym jest terapia czaszkowo-krzyżowa, na czym polega jej wyjątkowe, holistyczne działanie i skąd ma swoje korzenie. Terapia ta ma ogromne wartości terapeutyczne, włączając autyzm, problemy z koncentracją, nawracające zapalenia uszu u dzieci, bóle kręgosłupa, wszelkie urazy powypadkowe, wady wymowy, wady zgryzu i bruksizm. Terapia ta przynosi efekty również w leczeniu astmy, bólów głowy o niejasnym podłożu, poprawia krążenie, likwiduje urazy okołoporodowe i poprawia funkcjonowanie błędnika w chorobie Meniera. Terapia ta jest skuteczna w leczeniu dysleksji, w poprawie funkcjonowania przy objawach dysfunkcji psychicznych – samookaleczania czy w objawach agresji.

Autorka szczegółowo wyjaśnia, jak działa układ kranialny, włączając jego rytm i ruch, przeprowadza przez badanie palpacyjne, opisuje model ciśnieniostatyczny według Upledgera i jak posługiwać się intencją w tej terapii. Opisuje szczegółowe techniki równoważące napięcia opon mózgowych, kości skroniowych, stawów skroniowo-żuchwowych i kości krzyżowej. Na końcu książki opisane są ciekawe przypadki kliniczne, w których leczeniu terapia ta potrafi przynieść spektakularne efekty. Lektura obowiązkowa dla początkujących, napisana w bardzo przystępny sposób.

 

 

Netto&Etienne Peirsmann „Terapia czaszkowo-krzyżowa u dzieci i niemowląt”, Virgo 2011r.

Terapia czaszkowo-krzyżowa u dzieci i niemowląt

Wspaniała książka dla wszystkich, którzy pracują z niemowlętami i małymi dziećmi. Pozwala zrozumieć problemy małego człowieka, który każdy problem i niedogodność komunikuje mową ciała i krzykiem. Autor doskonale opisuje słuszność i wagę porodu naturalnego, ale także problemy, które ze sobą niesie, dając wskazówki, jak je rozwiązać. Przy pomocy terapii czaszkowo-krzyżowej można naprawić komplikacje okołoporodowe, związane również z cesarskim cięciem. Poród potrafi wpłynąć na całe nasze życie, a terapia czaszkowo-krzyżowa potrafi zmienić jego rytm tak, aby ciało i układ nerwowy zyskały harmonię i wyciszenie. Piękne zdjęcia wykonywane podczas terapii obrazują, jak można małego człowieka ponownie przeprowadzić przez poród, przywołać wspomnienia przejścia przez kanał rodny i na nowo je naprawić. Autor stosuje tu techniki odwijania mięśniowo-powięziowego, równocześnie pracując z kością krzyżową i podstawą czaszki. Trzeba to koniecznie zobaczyć!

Książka będzie pomocna dla tych, którzy potrzebują wsparcia w okresie połogu, w depresji poporodowej i w pierwszych, najtrudniejszych kontaktach z dzieckiem. Czytelnie podaje rozwiązania jakie techniki terapii stosować podczas pracy z zaburzeniami rytmu biologicznego matki i dziecka po cesarskim cięciu, porodzie pośladkowym czy wszelkich dysfunkcjach związanych z nierównowagą autonomicznego układu nerwowego. Książka jest wzruszająca i naprawdę pomocna.

 

 

Roger Gilchrist „Podstawy terapii czaszkowo-krzyżowej, ujęcie biodynamiczne”, Virgo 2013

Podstawy terapii czaszkowo-krzyżowej, ujęcie biodynamiczne

Książka ta jest skierowana dla osób, które już doświadczyły pracy z terapią czaszkowo-krzyżową. Skupia uwagę zarówno na historii tej terapii, jak i na postawie samego terapeuty, która jest niemiernie istotna zwłaszcza w ujęciu biodynamicznym, czyli mocno intencjonalnym. Autor szczegółowo opisuje znaczenie i siłę dotyku, skupia się na pływach – ich holistycznym charakterze i warstwach. Opisuje procesy występujące podczas narodzin, które mają wpływ na wzorce strukturalne w dorosłym życiu. Dzięki terapii czaszkowo-krzyżowej można je zmienić osiągając stan zrównoważonego napięcia w trzech poziomach organizmu – tkankach, płynach i w pierwotnym rytmie oddechowym.

Autor kładzie nacisk na energetyczny system człowieka – biopole. Ciało jest konkretną częścią tego pola, a dynamika energii w polu ma fundamentalny wpływ na cały organizm. Pulsacja energetyczna jest podstawą konceptu „pierwotnego oddechu” dr Sutherlanda i chociażby dlatego warto ją poznać. W książce znajdziecie sporą wiedzę na temat czakr, zapłonu, meridian, zasadach ruchu energii i duchowych aspektach terapii czaszkowo-krzyżowej.  Idealna książka dla osób, dla których ta terapia ma mocno duchowy aspekt, wyjaśnia naprawdę wiele.

 

Jeśli masz jakieś swoje ulubione książki dotyczące terapii czaszkowo-krzyżowej – koniecznie daj znać.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Magdalena Serafin

Historyk sztuki i specjalista PR, certyfikowany provider TRE® ,a z zamiłowania pasjonatka osteopatii i pracy z ciałem, studentka psychoterapii w nurcie analizy bioenergetycznej według Lowena. Mama dwóch małych córek, łącząca pracę zawodową z bieganiem i zgłębianiem meandrów psychiki. Uwielbia być tu i teraz, blisko ludzi.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *