Złamanie dalszej nasady kości promieniowej

Złamanie nasady dalszej kości promieniowej – rehabilitacja

4

54093

Złamanie nasady dalszej kości promieniowej zalicza się do jednych z najczęściej występujących urazów ortopedycznych. Statystyki wykazują, że rocznie w miejscu „typowym” łamią sobie rękę aż 24 osoby na 10 000. Po złamaniu najczęściej postępuje się wg określonych zasad, które mają doprowadzić do zrostu i regeneracji tkanki kostnej. Jakie ograniczenia dla pacjenta może nieść za sobą tego typu uraz i jak możemy pomóc pacjentowi jako fizjoterapeuci?

 

Przebieg i objawy urazu – złamanie kości promieniowej

Dystalny odcinek kości promieniowej definiuje się jako obszar znajdujący się 3 centymetry proksymalnie od stawu promieniowo – nadgarstkowego, który tworzy wspólnie z kością łódkowatą, księżycowatą i trójgraniastą. Złamanie dystalnej części kości promieniowej, tzw. „loco typico” nazywane również złamaniem Collesa, następuje zazwyczaj jako skutek upadku na wyprostowaną rękę. Zdecydowana większość urazów pozostaje zamknięta i bez przemieszczeń. 

Szczególnie narażone na złamania w wyniku upadku są osoby starsze, u których bardzo często występują zaburzenia równowagi oraz osteoporoza, będąca dużym czynnikiem ryzyka uszkodzenia tkanki kostnej. 

Objawy złamania Collesa występują momentalnie po upadku. Osoba, u której doszło do urazu momentalnie czuje dotkliwy ból okolicy nadgarstka, mogący promieniować do palców dłoni i do góry w stronę łokcia. 

Oprócz bólu, pojawiają się:

  • Obrzęk nadgarstka, dłoni, przedramienia
  • Zaczerwienienie/zasinienie okolicy złamania
  • Znaczne ograniczenie ruchomości, próba ruchu ręką kończy się silnym bólem
  • Możliwe niewielkie zdeformowanie przedramienia i pogrubienie okolicy złamania
  • Diagnostyka złamania

Po urazie, zawsze konieczne jest wykonanie diagnostyki obrazowej. Najczęściej wystarczającym badaniem jest RTG ukazujące dokładnie miejsce i typ złamania. Kolejno zaopatruje się pacjenta w opatrunek gipsowy, chociaż coraz częściej w zaufaniu do pacjenta, odchodzi się od tradycyjnego gipsu na korzyść ortez i stabilizatorów. Korzystanie z ortez po złamaniu umożliwia zachowanie higieny osobistej oraz zapobiega ciężkim powikłaniom, np. zespołowi Sudecka. Niewielki procent złamań kończy się potrzebą wykonania zabiegu chirurgicznego i ustabilizowania kości.  

 

Proces gojenia i podjęcie rehabilitacji

Zazwyczaj proces tworzenia zrostu kostnego trwa między 6 a 8 tygodni. W tym czasie warto wykonać jedno lub dwa kontrolne prześwietlenia okolicy złamania, w  celu upewnienia się, że zrost kostny tworzy się prawidłowo i nie dochodzi do powikłań (np. martwicy niedokrwiennej kości). Już w czasie trwania procesu gojenia, warto zadbać o wykonywanie ćwiczeń izometrycznych, które pozwolą zachować jak najwięcej masy mięśniowej i siły kończyny. Po utworzeniu zrostu i zakończeniu procesu regeneracji miejsca złamania można przystąpić do rehabilitacji leczniczej. 

W pierwszej fazie powrotu do zdrowia, ręka pacjenta może być sztywna, niemobilna i nadal może być obecny obrzęk. Na tym etapie warto zastosować głównie techniki terapii manualnej w celu przywrócenia zakresu ruchomości stawu nadgarstkowego i kości nadgarstka. Ćwiczenia ruchowe powinny być oparte głównie o lekkie, nie wymagające dużego napięcia mięśni aktywności przywracające prawidłowy zakres ruchu. Ćwiczenia wspomagane są dobrym wyborem na początku drogi rehabilitacji.

Czas, kiedy rozpoczyna się ćwiczenia wzmacniające różni się w zależności od pacjenta. U niektórych rozpoczyna się je po kilku dniach, u innych po kilku tygodniach rehabilitacji. Powinny one obejmować ćwiczenia siłowe mięśni przedramienia, ramienia, dłoni oraz w dalszym ciągu – ćwiczenia zakresu ruchu.

Rehabilitacja po złamaniu ręki staje się dużo bardziej efektywna przy użyciu dobrej jakości sprzętu do rehabilitacji, tj. Taśmy i piłki do ćwiczeń sanctband. Na całym przebiegu rehabilitacji warto stosować aplikacje przeciwobrzękowe i wzmacniające przy pomocy tejpów Gold Tape, aby stymulować miejsce urazu do powrotu do formy.

 

Gold Tape plastry do kinesiotapingu

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 54

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Jakub Seremak D.O.

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *