Splot słoneczny

Czy da się rozplątać splot słoneczny?

19

57477

Pamiętasz go z podwórkowych bójek, kiedy niesforny kolega uderzył cię w okolicę pod mostkiem, pomiędzy żebrami. Bolało i nie mogłeś złapać oddechu… Nazwany przez Artura Schopenhauera „mózgiem brzusznym” a przez joginów trzecią czakrą zwaną Manipura. Czym jest splot słoneczny i dlaczego jest tak ważny dla naszego organizmu?

Splot zwojów trzewnych

Splot słoneczny to tak naprawdę splot trzewny (plexus coeliacus), który zaczyna się w początkowym odcinku aorty brzusznej, na wysokości 12 kręgu piersiowego i 1 lędźwiowego. Od góry ogranicza go przepona, od boków nadnercza, a od dołu tętnice nerkowe. Przed nim zaś biegnie aorta brzuszna. Splot zwojów trzewnych zbudowany jest z parzystych zwojów trzewnych, które cechuje duża zmienność kształtów, od takich, które mają kształt półksiężyca, po zrośnięte, kuliste formy, od której odchodzą gałązki nerwowe (stąd swoiste podobieństwo do słońca).

W dolnej części splotu znajdują się oddzielne skupiska tkanki nerwowej tworzące parzysty zwój aortalno-nerkowy i nieparzysty zwój krezkowy górny.

Splot trzewny jest niebywałą, skomplikowaną strukturą, do której dochodzą nerwy trzewne – większy i mniejsze (parzyste), gałązki trzewne nerwu błędnego, gałązki od ostatniego zwoju piersiowego i od górnych zwojów lędźwiowych pnia współczulnego. Towarzysząc naczyniom krwionośnym, od splotu trzewnego odchodzą sploty parzyste – splot przeponowy, splot nadnerczowy, splot nerkowy, splot jądrowy u mężczyzn lub jajnikowy u kobiet i nieparzyste – splot żołądkowy górny i dolny wątrobowy, śledzionowy, krezkowy górny i splot aortowy brzuszny.

 

Jak działa splot słoneczny?

Splot słoneczny to trochę jak węzeł komunikacyjny, sieć powiązań autostrad i dróg szybkiego ruchu. Jest częścią autonomicznego układu nerwowego, przenosząc impulsy układu współczulnego i przywspółczulnego. Sploty naczyń i nerwy, które wychodzą ze splotu słonecznego regulują częstość oddychania, ciśnienie krwi, wydzielanie soku żołądkowego, żółci i enzymów trzustkowych. Splot ten jest odpowiedzialny za perystaltykę żołądka, dwunastnicy, jelita cienkiego i grubego. Reguluje działanie narządów płciowych i procesy napięcia zwieraczy (brodawki Vatera, odźwiernika żołądka, zwieraczy pęcherza moczowego czy odbytu). Ponieważ splot trzewny jest niezwykle wrażliwą częścią okolicy nadbrzusza, ogromnym skupiskiem połączeń nerwowych, uderzenie w to miejsce naprawdę boli, rozchodzi się na całe ciało, może powodować zatrzymanie oddechu i uszkodzenie narządów wewnętrznych.

 

Mózg trzewny

Splot słoneczny jest pierw­szym ogniwem łańcucha wpływów przechodzących przez narzą­dy. Ponieważ jest ściśle powiązany z układem nerwowym, jeśli pozostaje w równowadze, to takie są też nasze emocje. Jeśli splot słoneczny funkcjonuje prawidłowo, to stres nie wpływa na narządy wewnętrzne i funkcjonują one prawidłowo. W momencie, kiedy ta równowaga zostanie zachwiana, pojawiają się problemy, takie jak bezsenność, nadciśnienie, choroby naczyniowe, zawały,  zapalenia oskrzeli, stany zapalne dwunastnicy, wrzody, nieżyty żołądka lub jelit, zatwardzenia, biegunki, zespoły złego wchłaniania (jelito cienkie), problemy z ciepłotą ciała, zaburzeniami metabolicznymi i otyłością. Splot słoneczny jest ściśle powiązany z emocjami, które pozostając w nierównowadze, wpływają na pracę narządów wewnętrznych. Jeśli one nieprawidłowo funkcjonują, warto się przyjrzeć najpierw emocjom, bo być może ich nierównowaga powoduje wiele dolegliwości. Złość ma wpływ na system nerwowy, wątrobę i pęcherzyk żółciowy. Natomiast niepokój wpływa na żołądek, śledzionę, trzustkę i napięcie mięśniowe a strach na kości, nerki i pęcherz.

czakra-3

Splot słoneczny i emocje

Splot trzewny to nie tylko niezwykłe połączenie naczyń i nerwów, ale również ośrodek odpowiedzialny za emocje. Jest odpowiedzialny za ambicję, złość, nienawiść, zazdrość, chciwość i chęć niszczenia. Kiedy targają nami wielkie, niepozytywne emocje, splot słoneczny zmusza przeponę do nieregularnych ruchów, czego rezultatem jest płytki, jakby zduszony oddech.

Przy zakłóconym działaniu splotu słonecznego odczuwa się zniechęcenie i przygnębienie. Natomiast swoiste uczucie mdłości może być efektem tłumienia wielu emocji z okresu dzieciństwa. Jak naprawić ten stan? Pomocna będzie praca z oddechem i terapia czaszkowo-krzyżowa. Dobrze jest przyjrzeć się tej strukturze, bo nie zawsze to, co nam dolega ma źródło w dysfunkcjach organizmu i chorobach, a właśnie często w emocjach.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 122

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Magdalena Serafin

Historyk sztuki i specjalista PR, certyfikowany provider TRE® ,a z zamiłowania pasjonatka osteopatii i pracy z ciałem, studentka psychoterapii w nurcie analizy bioenergetycznej według Lowena. Mama dwóch małych córek, łącząca pracę zawodową z bieganiem i zgłębianiem meandrów psychiki. Uwielbia być tu i teraz, blisko ludzi.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Jeden komentarz do “Czy da się rozplątać splot słoneczny?”

  1. Witam, o jakich dolegliwościach może świadczyć łuszczący się naskórek w miejscu splotu słonecznego odnośnie do refleksoterapii stóp? Dodam że jestem miesiąc po cięciu cesarskim i karmię piersią ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *