Co to jest hydrolat - cechy i rodzaje hydrolatów

Hydrolat – co to jest? Cechy i rodzaje hydrolatów

11380

Spis treści: 

  1. Hydrolat – co to jest?
  2. Jak powstają hydrolaty?
  3. Hydrolaty, a pielęgnacja
  4. Składniki odżywcze hydrolatów

 

Co to jest hydrolat? 

Produkt odpowiedni dla miłośników uniwersalnych kosmetyków o naturalnym pochodzeniu. Hydrolaty to inaczej wody kwiatowe lub wody ziołowe najczęściej występujące w szklanej buteleczce z atomizerem. To świetna alternatywa dla toniku – odświeża, wyrównuje pH skóry i przygotowuje ją do dalszych etapów pielęgnacji. Wystarczy spryskać twarz z odległości ok. 20-30 cm i pozostawić do wchłonięcia bądź nanieść na skórę z użyciem wacika kosmetycznego. To rewelacyjne produkty nie tylko do pielęgnacji twarzy, ale także ciała i włosów. Zastanawiasz się, jaki hydrolat sprawdzi się w Twojej kosmetyczce? Poznaj cechy poszczególnych hydrolatów. 

 

W jaki sposób powstają wody kwiatowe

Hydrolaty często powstają przy okazji produkcji olejków eterycznych podczas destylacji kwiatów lub ziół z parą wodną. To nic innego jak esencje roślinne bogate w moc składników odżywczych i dlatego też często nazywane są dosłownie jako wody ziołowe bądź kwiatowe. 

 

Hydrolaty w codziennej pielęgnacji 

Tuż po oczyszczaniu twarzy, kiedy użyliśmy np. płynu do demakijażu czy żelu do mycia twarzy może towarzyszyć nam uczucie ściągniętej skóry, lekko przesuszonej. Dlatego w codziennej pielęgnacji warto stosować hydrolat, który przywraca naturalną równowagę pH skóry, jest produktem naturalnym, więc nie podrażnia, a przygotowuje cerę do dalszych etapów pielęgnacji. To świetna alternatywa dla toników! Jednak co ciekawe, hydrolaty możemy wykorzystywać na wiele różnych sposobów, w tym np:

  • jako mgiełka odświeżająca (świetna na lato), 
  • do tonizowania cery, 
  • jako składnik do rozcieńczania maseczek glinkowych, 
  • do nawilżania skóry i łagodzenia podrażnień, 
  • podczas aromaterapii, 
  • jako podkład do olejowania włosów, 
  • jako mgiełka do włosów, 
  • do pielęgnacji skóry głowy. 

Wody kwiatowe będą odpowiednie tak naprawdę do całego ciała! Świetnie sprawdzą się także jako mgiełka do nawilżania nałożonej już glinki na twarzy zapobiegając przed wyschnięciem 😉 

 

Hydrolaty i moc składników odżywczych dla ciała

Zastanawiasz się, która woda kwiatowa będzie odpowiednio dopasowana do potrzeb Twojej skóry? Tak naprawdę właściwości poszczególnych hydrolatów zależą od rośliny, z jakiej pozyskano kosmetyk. Przykładowo hydrolat z kwiatów róży sprawdzi się do każdego typu cery, szczególnie dojrzałej, natomiast hydrolat z oczaru będzie odpowiedni do cery trądzikowej. 

 

Hydrolaty-acusmed

Właściwości hydrolatów:

  • hydrolat z kwiatów gorzkiej pomarańczy – do cery naczynkowej i dojrzałej. Sprawdzi się również w pielęgnacji cery tłustej i mieszanej. Skutecznie zwalcza problemy z popękanymi naczynkami krwionośnymi, łagodzi zaczerwienienia skóry i reguluje wydzielanie sebum. Posiada także właściwości ściągające, bakteriobójcze, przeciwzapalne. Nawilża, przywraca blask, rozświetla i regeneruje skórę.
  • hydrolat lawendowy – do cery mieszanej, tłustej i trądzikowej. Ujędrnia, nawilża, rozświetla i wygładza cerę, działa przeciwzapalnie i antyseptycznie, reguluje wydzielanie sebum, usuwa oznaki zmęczenia. Doskonale regeneruje i usuwa oznaki zmęczenia.
  • Hydrolat z róży damasceńskiej – do każdego typu skóry, w tym do dojrzałej. Świetnie nawilża i regeneruje skórę, tonizuje, rozświetla i wyrównuje koloryt. Działa przeciwzmarszczkowo, więc sprawdzi się w pielęgnacji skóry dojrzałej.
  • Hydrolat z kwiatów akacji – do cery wrażliwej, suchej i dojrzałej. Głęboko nawilża, odżywia, wyrównuje koloryt skóry, pozostawia ją promienną i gładką. Jest to jeden z rzadziej spotykanych hydrolatów.
  • Hydrolat z magnolii – do każdego typu skóry, szczególnie suchej i dojrzałej. Głęboko nawilża, odświeża, koi i relaksuje. Idealny do skóry całego ciała, również jako mgiełka do włosów lub podkład pod olejowanie. Świetnie łączy się z glinką białą lub różową. Posiada przyjemny, kwiatowy zapach.
  • Hydrolat z lilaka – odpowiedni do cery skłonnej do przebarwień, z tendencją do wyprysków, odpowiedni do każdego typu skóry. Posiada działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, łagodzi stany zapalne, zmniejsza przebarwienia skóry powstałe np. na skutek zbyt długiej ekspozycji skóry na słońce lub zmiany trądzikowe.
  • Hydrolat z oczaru – do cery problematycznej, tłustej, dojrzałej i wrażliwej. Wykazuje działanie łagodzące podrażnienia i zaczerwienienia, oczyszcza, zwęża pory i minimalizuje wydzielanie sebum. Działa antybakteryjnie, przeciwzmarszczkowo, przeciwłupieżowo.

Hydrolaty dobieramy do rodzaju skóry oraz indywidualnych potrzeb. Szeroki wybór oraz poszczególne właściwości sprawiają, że przykładowo jeden produkt możemy stosować na twarz, inny na skórę głowy, ale również jeden produkt znajdzie swoje zastosowanie na całe ciało – wszystko zależy od naszych potrzeb. 

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

AcusMed Blog

To nasi specjaliści od wyboru odpowiednich produktów do rehabilitacji sportowej, akupunktury, kinesiotapingu i nie tylko. Rozwiewają wątpliwości oraz podsuwają cenne wskazówki i ciekawostki na temat fizjoterapii.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *