Fizjoterapia

Jak przygotować się do zawodu fizjoterapeuty? Postaw na książki o anatomii człowieka i praktykę!

6185

Chcesz pomagać ludziom, którzy zmagają się z problemami zdrowotnymi w obrębie układu ruchu? Zainteresował Cię kierunek, jakim jest fizjoterapia? Zastanawiasz się, czy to studia dla Ciebie? A może już zdecydowałeś i szukasz podpowiedzi, jak się do tego zawodu przygotować? Chętnie odpowiemy na wszystkie te pytania. Koniecznie zajrzyj poniżej!

 

Fizjoterapia — co to jest?

Fizjoterapia to szereg usług medycznych, które świadczone są w celu przyspieszenia rozwoju, utrzymania czy przywrócenia sprawności fizycznej danej osoby. Świadczenia te dzieli się na dwa działy:

  • kinezyterapię, gdzie w głównej mierze wykorzystany jest ruch;
  • fizykoterapię, w której wykorzystywane są zabiegi fizykalne, np. opierające się na bodźcach elektrycznych, termicznych czy świetlnych.

Fizjoterapia jest częścią rehabilitacji, którą wprowadza się m.in. u pacjentów po wypadkach komunikacyjnych, po zabiegach i operacjach, u osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, a także jako profilaktykę u rosnących dzieci czy schorowanych osób starszych. Bardzo często jest zalecana także osobom młodym i dojrzałym jako sposób na utrzymanie ciała we właściwej sprawności ruchowej, bez obecności bólu spowodowanego np. wielogodzinną pracą wymuszającą utrzymanie tej samej pozycji ciała.

 

Kim jest fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta w Polsce stanowi samodzielny zawód medyczny, którego prawa i obowiązki regulują przepisy zawarte w ustawie z dnia 25.09.2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty. Tym tytułem posługiwać się może wyłącznie osoba, która posiada prawo do wykonywania zawodu fizjoterapeuty. Aby go otrzymać, należy ukończyć studia na minimum I stopniu (licencjat). Czym dokładnie zajmuje się fizjoterapeuta i komu może pomóc?

Fizjoterapeuta jest osobą, której zadaniem jest udzielanie świadczeń zdrowotnych mających na celu przywrócenie sprawności ruchowej danej osobie. Odpowiada on m.in. za diagnostykę funkcjonalną pacjenta. Dzięki niej fizjoterapeuta będzie mógł zakwalifikować go i zaplanować dla niego odpowiednie zabiegi rehabilitacyjne. Fizjoterapeuta jest także osobą, która pomaga w nauce mechanizmów kompensacyjnych oraz adaptacji przy zmienionych funkcjach ciała, gdy dojdzie do zmian w jego obrębie (np. amputacji spowodowanej wypadkiem drogowym). Zadaniem kwalifikowanego fizjoterapeuty jest również wystawianie orzeczeń dotyczących zdrowia danego pacjenta.

Chcesz pomagać ludziom i uważasz, że fizjoterapia będzie dla Ciebie świetnym wyborem? W takim razie musisz wiedzieć, jak się przygotować do tego zawodu.

 

Jak przygotować się do zawodu fizjoterapeuty?

Od czego zacząć przygotowania do zawodu fizjoterapeuty? Przede wszystkim od wyboru tego kierunku studiów. Musisz jednak pamiętać o tym, że fizjoterapia to jeden z wymagających kierunków medycznych, serwujący każdemu studentowi ogromną dawkę wiedzy. Jak ją zdobyć i utrwalić? Koniecznością będzie sięgnięcie po książki opisujące anatomię człowieka (ciekawą ofertę posiada księgarnia PZWL), ale także możliwie jak najczęstsza praktyka.

 

Anatomia człowieka — podstawa w pracy każdego fizjoterapeuty

Zarówno w czasie studiów, jak i w pracy zawodowej po nich, koniecznością na Twoich półkach będą książki o anatomii człowieka. Jest to podstawowe źródło wiedzy, jakiego potrzebujesz w tego typu pracy. Jak bowiem pozyskasz bez nich wiedzę o dokładnym przebiegu poszczególnych mięśni, nerwów czy żył? Wiedza ta jest niezbędna do efektywnej i przede wszystkim bezpiecznej pracy. Postaw więc na wartościowe podręczniki o anatomii człowieka, które dostarczą Ci niezbędnych informacji.

Które wybrać? Jest kilka woluminów, które będą dobrym wyborem zarówno na medycynie, jak i fizjoterapii. Jedną z wartych uwagi serii jest „Anatomia człowieka” autorstwa Adama Bochenka i Michała Reichera. Składa się ona z pięciu tomów, które szczegółowo przedstawiają poszczególne układy ciała człowieka. Najważniejszy będzie w Twojej pracy tom pierwszy, mówiący o anatomii ogólnej, kości, stawów, więzadeł i mięśni.

 

Warte uwagi podręczniki o anatomii człowieka to także te z serii „Gray Anatomia”. Znajdziesz tu informacje, które pomogą uzupełnić Twoją wiedzę anatomiczną, a to wszystko podparte jest licznymi ilustracjami, znacznie ułatwiającymi naukę.

 

Pamiętaj także o zakupie przejrzystego atlasu, który pozwoli Ci na lepsze zrozumienie rozstawienia poszczególnych narządów czy mięśni wobec siebie. Wartościowym wyborem będzie np. „Atlas anatomii człowieka” autorstwa Franka Nettera. A jeśli zależy Ci na nauce połączonej z zabawą, ciekawym rozwiązaniem będzie „Anatomia Nettera do kolorowania” J.T. Hansena. Znajdziesz w niej liczne ryciny, które pomogą Ci prześledzić przebieg poszczególnych mięśni, nerwów czy tętnic, znacznie ułatwiając naukę.

 

Nie tylko podręczniki do anatomii, ale i praktyka!

Wiedza, jaką zapewnią Ci książki o anatomii człowieka, na nic Ci się nie przyda, jeśli nie będziesz umieć przełożyć jej na praktykę. Z tego też względu bardzo ważne jest ćwiczenie na ludzkim ciele zawsze wtedy, gdy jest to możliwe. Korzystaj z każdych ćwiczeń praktycznych, jakie masz na studiach, a w czasie pozauczelnianych praktyk wykonuj jak najwięcej zabiegów.

Dużą rolę w Twojej przyszłej pracy zawodowej odegrają także dodatkowe szkolenia. Poszukaj wartościowych kursów, które pozwolą Ci jeszcze lepiej usystematyzować pozyskaną wiedzę i poszerzyć ją o nowe doświadczenia. W ten sposób staniesz się specjalistą w swojej dziedzinie, a Twoje wysiłki w nauce przełożą się na zadowolenie przyszłych pacjentów. Powodzenia!

 

„Artykuł partnera”

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Redakcja

Redakcja serwisu ACUS MED to specjaliści z dziedziny zdrowie, fizjoterapia i rehabilitacja, którzy dbają o utrzymanie najwyższej jakości treści.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *