Masaż sportowy

Masaż sportowy – jak pomaga sportowcom? Poznaj jego korzyści

7746

Skuteczny sposób na pozbycie się kontuzji, ale i utrzymanie doskonałej formy. Masaż sportowy jak sama nazwa wskazuje jest chętnie stosowany u zawodowych sportowców, ale nie tylko! Coraz chętniej stosuje się go również u osób aktywnych fizycznie – relaksuje, łagodzi napięcia mięśniowe i przyspiesza regenerację. Jakie inne korzyści posiada masaż sportowy i czym się charakteryzuje?

 

Masaż sportowy – przeznaczenie 

Technika masażu sportowego jest głównie polecana dla sportowców, ale w ostatnich czasach coraz chętniej wykorzystywana również przez osoby aktywne fizycznie. Masaż sportowy jest o wiele bardziej intensywniejszy w porównaniu do klasycznego masażu. Ma na celu zapobiegać przetrenowaniu czy przemęczeniu mięśni, które mogłyby z czasem wywołać poważne urazy bądź kontuzje. 

 

Na czym polega masaż sportowy? 

Uginanie, rozcieranie, oklepywanie czy wyciskanie wykonywane w sposób bardzo energiczny to podstawowe ruchy masażu sportowego mającego korzystny wpływ na szybką regenerację mięśni po intensywnych treningach. Masażysta dostosowuje intensywność ruchów do potrzeb oraz wymagań sportowca, dzięki czemu masaż można podzielić na:

  • przedtreningowy, 
  • treningowy, 
  • powysiłkowy,
  • startowy, 
  • podtrzymujący. 

 

Rodzaje masażu sportowego i charakterystyka

Masaż sportowy najczęściej wykonuje się głównie na partiach ciała najbardziej narażonych na kontuzje. Jest bolesny, jednak tuż po zabiegu czuć znaczne rozluźnienie mięśni, odprężenie i poprawę sprawności fizycznej. Masaż sportowy wykonywany jest najczęściej na łydki, mięsień pośladkowy i zginacze bioder, jednak może różnić się w zależności od uprawianego sportu. 

 

 Rodzaje masażu sportowego: 

  • Masaż sportowy startowy – Najczęściej wykonywany jest dosłownie kilka minut przed rozgrzewką. Jest mocny, intensywny – polega na ugniataniu, głaskaniu, rozcieraniu. Szybko rozgrzewa mięśnie i stawy, poprawia elastyczność.

  • Masaż sportowy przedtreningowy – Ten typ masażu stosuje się przed startem w zawodach. Prawidłowe wykonanie masażu regeneruje, ale również łagodzi stres i niepokój przed startem.

  • Masaż sportowy treningowy – Najczęściej wykonywany jest tuż przed treningiem u zawodowych sportowców. Zapewnia gotowość do startu, poprawia kondycję i zwiększa mobilność. Czas trwania to ok. 45 minut, najczęściej wykonuje się go kilka godzin po treningu. Skutecznie zapobiega przed powstawaniem tzw. zakwasów i przed przeciążeniem mięśni.

  • Masaż sportowy powysiłkowy – To inaczej masaż regeneracyjny wykonywany po zawodach lub po intensywnym treningu. Przyspiesza regenerację i zapobiega przed występowaniem przemęczenia potreningowego. W miarę możliwości wykonuje się go ok. 30 min po treningu i trwa średnio 15 minut.

  • Masaż sportowy podtrzymujący – Najczęściej stosowany jest pomiędzy zawodami, ale również na początku lub pod koniec sezonu. Czas trwania to ok. 45 minut i wykonuje się go codziennie lub co drugi dzień. Ma na celu dotleniać mięśnie, poprawiać krążenie i sprawność fizyczną, regenerować i odprężać. Uznawany jest za najłagodniejszy ze wszystkich typów masażu sportowego. 

 

Produkty do masażu

 

Masaż sportowy – efekty: 

  • Poprawia krążenie krwi i limfy, 
  • regeneruje mięśnie po treningu, 
  • wycisza, 
  • rozgrzewa, 
  • zmniejsza ryzyko występowania kontuzji, 
  • zmniejsza zmęczenie, 
  • wycisza. 

Masaż sportowy to skuteczna forma regeneracji, szczególnie dla zawodowych sportowców. Metoda ta jest jednak coraz częściej stosowana przez osoby uprawiające sport na poziomie amatorskim w celu rozwoju, regeneracji i ochrony mięśni oraz stawów. W zależności od potrzeb masaż można dopasować indywidualnie pod pacjenta. W celu wyboru odpowiedniej techniki masażu sportowego należy wziąć pod uwagę rodzaj uprawianego sportu, intensywność i częstotliwość, przygotowania do zawodów, wiek oraz płeć czy poziom zawodnika. Nie zaleca się wykonywania masażu sportowego u osób, które nie uprawiają żadnych sportów, zmagają się z chorobami układu krążenia, u kobiet w ciąży. 

 

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

AcusMed Blog

To nasi specjaliści od wyboru odpowiednich produktów do rehabilitacji sportowej, akupunktury, kinesiotapingu i nie tylko. Rozwiewają wątpliwości oraz podsuwają cenne wskazówki i ciekawostki na temat fizjoterapii.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *