Ćwiczenia na rozciąganie pleców - blog

Ćwiczenia na rozciąganie pleców, czyli jak zdrowe nawyki wpływają na kręgosłup

828

Ból pleców to jedna z głównych przyczyn wizyt w gabinecie fizjoterapeuty. Coraz częściej szukając przyczyny jego powstania okazuje się, że niekoniecznie ma ona podłoże ortopedyczne. Znaczenie w tym przypadku mają takie czynniki jak odpowiednia regeneracja, dieta, nawodnienie oraz aktywność fizyczna i to właśnie o nie powinniśmy zadbać w pierwszej kolejności.

 

Podstawowe ćwiczenia na rozciąganie pleców

Jeśli ból już się pojawił i chcemy pomóc sobie natychmiast, z pomocą przychodzi rozciąganie. Poza działaniem przeciwbólowym przynosi ono szereg innych korzyści jak m.in.: zwiększona elastyczność mięśni, zwiększony zakres ruchomości w stawach, a w niektórych przypadkach nawet wzrost siły.

Aby rozluźnić napięte mięśnie oraz zadziałać przeciwbólowo warto spróbować jego wersji statycznej. Polega ona na utrzymaniu odpowiedniej pozycji od 30 sekund do kilku minut. Nie ma potrzeby nadmiernej komplikacji ćwiczeń. W pierwszej kolejności najlepiej sprawdzą się te najprostsze, a jeśli nie zadziałają warto skonsultować się ze specjalistą.

 

Krótka sesja stretchingu będzie świetną przerwą od pracy, szczególnie tej przed komputerem. Spróbuj tych 3 ćwiczeń:

  • skłon w przód – możesz go wykonać w pozycji stojącej lub siedzącej. Jeśli rozciąganie czujesz mocniej na tylnej stronie ud, ugnij lekko kolana. Aby pogłębić pozycję możesz użyć taśmy oporowej.
  • koci grzbiet – przyjmij pozycję podporu przodem na ugiętych nogach. Zwróć uwagę, aby dłonie znajdowały się pod barkami, a kolana pod biodrami. Pochyl się maksymalnie do przodu pogłębiając kifozę w odcinku piersiowym i spróbuj oddalić od siebie łopatki.
  • skłon boczny szyi – możesz go wykonać nawet stojąc w korku. Siedząc w wyprostowanej pozycji pochyl głowę w bok jakbyś chciał dotknąć uchem do barku po tej samej stronie. Żeby pogłębić pozycję możesz pomóc sobie ręką, ale pamiętaj że mocniej nie zawsze oznacza lepiej.

 

Back Stretcher na rozciąganie pleców

Do rozciągania pleców w domu świetnie sprawdzi się Back Stretcher.

 

Jakie akcesoria do rozciągania pleców wybrać?

Mnogość artykułów do ćwiczeń, które możemy znaleźć obecnie na rynku potrafi przerażać, dlatego spróbuję odczarować dla Ciebie ten temat. Pamiętaj, że w prostocie siła i liczy się to, w jaki sposób użyjesz tych akcesoriów, a nie jak atrakcyjnie wyglądają.

Mata do ćwiczeń – podczas rozciągania najważniejszy jest komfort. Żeby rozciąganie było skuteczne musisz się rozluźnić, a do tego wymagana jest wygodna pozycja. Miękka mata do ćwiczeń zmniejszy nacisk na odsłonięte punkty kostne i uczyni stretching przyjemniejszym.

Gumy do ćwiczeń – absolutna podstawa każdej domowej siłowni (i nie tylko). Pozwolą Ci wykonać ćwiczenia wzmacniające oraz będą nieodzownym wsparciem podczas rozciągania, szczególnie kiedy Twoje zakresy ruchu pozostawiają jeszcze wiele do życzenia. Dzięki nim będziesz w stanie w komfortowy sposób pogłębić pozycję i utrzymać ją przez odpowiedni czas.

 

Gumy do ćwiczeń Power Band - rozciąganie pleców

 

Kostka do jogi – podczas wykonywania niektórych pozycji będziesz potrzebować asekuracji. W domowych warunkach świetnie sprawdzi się krzesło lub książka, ale nie jest to najwygodniejsza metoda. Poza tym nikt nie lubi dodatkowego sprzątania. Kostka do jogi sprawdzi się świetnie w tej sytuacji. Jest lekka, poręczna i możesz wybrać stopień pomocy, jakiej potrzebujesz stawiając ją na odpowiednim boku.

 

Ćwiczenia na rozciąganie pleców na macie Line Sport

 

Ćwiczenia na rozciąganie pleców – jak utrzymać zdrowe nawyki?

Kluczem do osiągnięcia dobrych efektów stosując rozciąganie jest systematyczność. Częste ćwiczenia pomogą w rozluźnieniu mięśni, zwiększeniu zakresu ruchomości oraz sprawią, że efekt będzie długoterminowy.

Nie rzucaj się na głęboką wodę i nie zakładaj od razu, że będziesz rozciągać się codziennie przez godzinę. Zdecydowanie łatwiej będzie Ci zbudować zdrowe nawyki krok po kroku. Dokładnie tak jak z dietą – najlepsza jest ta, którą jesteś w stanie utrzymać przez długi czas.

Zacznij od kilku ćwiczeń ukierunkowanych na partie, które najbardziej Ci dokuczają. Wygospodaruj 15 minut wolnego czasu kilka razy w tygodniu i przeznacz je na rozciąganie. Może to być podczas wieczornego relaksu, kiedy w tle leci ulubiony serial lub podcast. Jeśli uda Ci się wykonywać je regularnie zacznij zwiększać ilość dni, w których ćwiczysz lub czas ich trwania.

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Filip Kwak

Magister fizjoterapii, terapeuta manualny. Pracuję głównie z pacjentami ortopedycznymi oraz sportowcami dążąc do ciągłego rozwoju w tych dziedzinach. Na codzień amatorsko uprawiam CrossFit i staram się propagować regularną aktywność fizyczną przez profile w mediach społecznościowych.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *