Artykuł o endometriozie

Endometrioza – czy fizjoterapia może pomóc złagodzić dolegliwości bólowe?

6

1796

Endometrioza jest schorzeniem, które spotyka coraz więcej kobiet. Szacuje się, że dotyka między 7 a 15% miesiączkujących kobiet. Patologiczne procesy zachodzące w procesie endometriozy mogą obejmować jajniki, jajowody oraz tkanki miednicy mniejszej. W niektórych kobiety chorujące na endometriozę bardzo często odczuwają duże dolegliwości bólowe, których diagnostyka i leczenie może sprawiać problem. 

 

Patogeneza endometriozy

Endometrioza to choroba, w której poza jamą macicy występują komórki błony śluzowej (endometrium). W przebiegu schorzenia wyściółka macicy znajdująca się poza jej granicami zachowuje się podobnie do jej odpowiedniczki wewnątrz organu. Podczas cyklu miesiączkowego zmienia swoją wielkość, rozpada się i krwawi przyczyniając się do powstawania guzków i torbieli czekoladowych. Istnieje kilka teorii wyjaśniających przyczyny endometriozy:

 • Regurgitacja – wydostanie się komórek endometrium do jamy otrzewnej poprzez jajowody. Teoria obejmuje wsteczny przepływ krwi przez jajowód w czasie menstruacji.
 • Implantacja – przeniesienie endometrium poza jamę macicy, np. podczas porodu cięciem cesarskim, operacji laparoskopowych czy nacięciu krocza.
 • Metaplazja (zmianę typu komórek) wyściółki otrzewnej.
 • Rozsiew – zdarzające się rzadko przeniesienie endometrium drogą naczyń krwionośnych do odległych narządów (płuc, kości, mózgu).

 

Endometrioza może powodować bardzo silny ból – zwłaszcza podczas menstruacji. Może być także przyczyną problemów z płodnością. 

Blog Acusmed - Endometrioza

Charakterystyczne objawy endometriozy

Symptomy endometriozy mogą różnić się pomiędzy pacjentkami. Niektóre z kobiet odczuwają objawy bardzo dotkliwie, inne dowiadują się o schorzeniu przypadkowo dotychczas nie zauważając żadnych niepokojących sygnałów. Książkowo objawy endometriozy obejmują:

 • bóle podbrzusza, zazwyczaj pogarszające się w czasie menstruacji,
 • intensywne, gorsze niż zwykle, bóle menstruacyjne,
 • obfite miesiączkowanie,
 • ból przy lub po stosunku,
 • ból przy oddawaniu moczu i defekacji,
 • ogólne objawy zmęczenia, złego samopoczucia ,
 • problemy z płodnością,
 • wzdęcia.

Ze względu na połączenie neurologiczne dna miednicy i narządów rodnych z kręgosłupem lędźwiowo-krzyżowym w przebiegu choroby mogą pojawić się intensywne bóle krzyża, które pozostają niereaktywne na środki farmakologiczne lub podejmowane formy leczenia. 

 

Endometrioza – czy fizjoterapia może pomóc?

Tak. To w skrócie. Rozszerzając myśl można zagłębić się w przebieg schorzenia i w jego skutki dla ogólnego zdrowia pacjentki. U chorych na endometriozę kobiet, bardzo często dysfunkcjom ulegają struktury dna miednicy. Dlatego jest to wskazanie do fizjoterapii uroginekologicznej.

Stan zapalny towarzyszący endometriozie nawracając może powodować uszkadzanie tkanek, a co za tym idzie – tworzenie tkanki bliznowatej mającej zagoić naruszone miejsca. Niestety, skutkiem ubocznym tego procesu jest powstawanie zrostów, które w zależności od miejsca mogą powodować różne objawy. Występując w jamie brzusznej mogą ograniczać mobilność narządów wewnętrznych i przyczyniać się do powstawania objawów tj. wzdęcia, zaparcia, kłopoty trawienne, problemy z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała, ból! W przypadku takich dolegliwości dobrym pomysłem jest zastosowanie terapii manualnej i technik osteopatycznych w celu usprawnienia mobilności narządów wewnętrznych i struktur miednicy i kręgosłupa. Z powodzeniem można stosować poniższe rodzaje technik:

  • mobilizacje kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego,
  • igłoterapie,
  • pinopresurę,
  • terapię wisceralną (ogólne manewry brzuszne, terapia organów kobiecych, jelit, wątroby),
  • w razie potrzeby i za zgodą pacjentki techniki per vaginum.

W konsekwencji w połączeniu z klasycznym leczeniem endometriozy i fizjoterapią uroginekologiczną przebieg choroby może stać się dużo łagodniejszy i pozwoli pacjentce na powrót do codzienności. 

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 7

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Jakub Seremak

Magister fizjoterapii, student osteopatii. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *