Piłka do masażu - jak używać

Piłka do masażu – jak używać?

9

15072

Ból mięśni po treningu, ale również po kontuzji może przysporzyć wiele trudności podczas wykonywania nawet najprostszych czynności. Ponadto także praca fizyczna czy siedzący tryb pracy mogą sprawić, że czujemy sztywność bądź napięcia mięśniowe, które z czasem negatywnie oddziałują na układ ruchu oraz ogólne samopoczucie. Z pomocą przychodzi nie tylko aktywność fizyczna, ale również piłka do masażu. Dzięki temu, że jest niewielkich rozmiarów oraz niesamowicie lekka możemy ją zabrać w każdą podróż i wykonać masaż wszędzie tam, gdzie zajdzie taka potrzeba. Kiedy korzystać z piłki do masażu?

 

Spis treści:

  1. Działanie 
  2. Jak wykonać masaż
  3. Które części ciała masować
  4. Pośladki
  5. Mięśnie kulszowo-goleniowe
  6. Łydki

 

Działanie piłeczki do masażu 

Metoda, którą stosują zarówno sportowcy np. przed lub po treningu, a także fizjoterapeuci podczas rehabilitacji swoich pacjentów, czyli masaż piłeczką do masażu. Świetnie sprawdza się w przypadku tzw. zakwasów, ale również jako sposób na napięcia czy sztywność mięśni

Piłeczka do masażu:

  • przyspiesza proces regeneracji po treningu, 
  • rozluźnia mięśnie i stawy, 
  • zapobiega nadmiernym skurczom mięśni, 
  • zapewnia większą ruchomość stawów, 
  • łagodzi ból mięśni, 
  • poprawia postawę ciała. 

Piłka do masażu działa podobnie jak roller, jednak jeszcze dokładniej (głębiej) oddziałuje na wybrane partie i zapewnia bardziej intensywny masaż. Jest mała, lekka, odpowiednia do masażu całego ciała.

 

Jak prawidłowo wykonywać masaż piłeczką? 

Wbrew pozorom masaż za pomocą piłeczki do masażu jest prosty i może być wykonywany w domowym zaciszu. Jednak dla osób początkujących, które nigdy wcześniej nie miały styczności z rolowaniem często zaleca się konsultację z fizjoterapeutą, który oceni ogólną kondycję ciała oraz wytłumaczy, na co zwracać uwagę, aby prawidłowo używać piłeczki. 

Natomiast na co szczególnie zwracać uwagę? Przede wszystkim zaczynamy od umieszczenia piłki do masażu między matą, a naszym ciałem. Nie rolujemy twardych miejsc na ciele jak kości, a ruch kierujemy wyłącznie po mięśniach, czyli np. masując mięsień czworogłowy (udo) zatrzymujemy się przed kolanem. 

Jakie ruchy wykonujemy? Najlepiej wzdłuż mięśni, powoli – od dołu do góry i z powrotem. Ważne jest, aby cały ciężar ciała przenieść właśnie na miejsce, które poddane jest masażowi. Ruch powinien być delikatny i powolny, a w miejscu o zwiększonym napięciu warto na dłużej przytrzymać piłeczkę, aż do momentu, kiedy poczujemy znaczną ulgę i rozluźnienie.

Piłka do masażu4FIZJO piłeczka do masażu

 

 

Miejsca na ciele, które warto masować 

Piłeczka do masażu sprawdzi się świetnie na całe ciało, jednak najczęściej stosuje się ją na takie partie ciała jak:

  • pośladki, 
  • mięśnie kulszowo-goleniowe (tylna część uda), 
  • łydki. 

Miejsca, które również warto traktować piłeczką do masażu to ramiona oraz plecy (głównie górna część) i stopy

Piłka do masażu

 

Masaż pośladków 

Wystarczy umieścić piłeczkę na mięśniu pośladkowym, a następnie wykonywać powolne ruchy w przód i tył lub ruchy okrężne. W miejscach o nasilonym bólu warto przytrzymać nacisk przez około 15 sekund lub do momentu, aż ból ustąpi, a następnie kontynuować masaż. Warto również wykonywać dodatkowe ruchy nogą w formie prostowania, a następnie zginania i odchylania nogi do zewnątrz oraz powrotu do prostej nogi. Następnie należy przejść do masowania drugiego pośladka. 

Piłka do masażu pośladkówMovo ball Hard – piłeczka do masażu

Mięśnie kulszowo-goleniowe

To dolna część pośladka oraz tylna część uda. Uginając jedną nogę dla stabilności, prostujemy masowaną nogę, a pod tylną część uda podkładamy piłeczkę. Cały ciężar ciała staramy się skupić na masowanym obszarze i wykonujemy ruchy w przód i tył. 

Piłka do masażu tył uda

 

Łydki 

Masaż łydki będzie wyglądał podobnie jak tylnej części uda, jednak piłeczkę podkładamy pod łydkę. Wywierając nacisk powtarzamy ruchy przód – tył, a następnie przechodzimy do masażu drugiej nogi. 

Piłka do masażu - łydki

 

Czy warto wykonywać masaż za pomocą piłeczki? Zdecydowanie tak! Wiele osób uprawiających sport czy ćwiczących na siłowni pomija ten jakże istotny proces regeneracji i rozluźnienia mięśni, co po pewnym czasie zmusza do wizyty u fizjoterapeuty, a nawet poważniejszych kontuzji. Dlatego też przed oraz po treningu warto poświęcić kilka minut na wykonanie masażu, szczególnie tych najbardziej obciążonych partii ciała. 

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 6

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

AcusMed Blog

To nasi specjaliści od wyboru odpowiednich produktów do rehabilitacji sportowej, akupunktury, kinesiotapingu i nie tylko. Rozwiewają wątpliwości oraz podsuwają cenne wskazówki i ciekawostki na temat fizjoterapii.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *