Propriocepcja - ćwiczenia równowagi na piłce używaną przez młodą dziewczynę na piłce rehabilitacyjnej

Ćwiczenia propriocepcji

5

20059

Propriocepcja w rehabilitacji sportowej

Czy ćwiczenia na berecie, bosu i innych narzędziach sensomotorycznych mają sens?

Trening na niestabilnym podłożu ostatnimi czasy to bardzo burzliwy temat, przez jednych przeceniany, przez innych zupełnie niedoceniany. Jak każdy rodzaj treningu ma swoje wady i zalety.

Podstawowym problemem, odpowiadającym za taki stan rzeczy jest brak rozgraniczenia treningu medycznego/rehabilitacyjnego od treningu stricte sportowego. Wiąże się to niewątpliwie ze zjawiskiem wynikającym z filozofii procesu RTP (return to play) czyli coraz wcześniejszym włączaniem elementów danej dyscypliny w cykl rehabilitacji, za czym idzie zacieranie granic między fizjoterapią a przygotowaniem motorycznym zawodników danej dyscypliny. Patrząc na przeważnie słuszne argumenty opowiadające się za i przeciw takiej formie pracy wydaje się, że niektórzy autorzy zapominają o tym istotnym fakcie.

Kobieta stojąca na jednej nodze na dysku sensorycznym - ćwiczenia propriocepcji

Czy można ćwiczyć na niestabilnym podłożu w ramach profilaktyki?

Ćwiczenia na niestabilnym podłożu i równoważne, jako element profilaktyczny, wydają się znaczące w zapobieganiu urazów sportowych. Przeprowadzając własne badania na zawodowych koszykarkach okazało się, że grupa wykonująca ten rodzaj aktywności w połączeniu z treningiem siłowym, treningiem wykorzystującym ciężar własnego ciała i elementów oporu elastycznego była obarczona znacznie mniejszym ryzykiem uszkodzenia ACL, niż zawodniczki, które nie ćwiczyły w taki sposób, co znalazło potwierdzenie w badaniach innych autorów.

Decydując się na zastosowanie UST (ang. unstable surface trainig) w rehabilitacji należy pamiętać, że nie jest to panaceum na wszystko. Może stanowić jednak bardzo pomocne narzędzie w odzyskaniu funkcji pacjenta. Połączony w odpowiedni sposób z innymi formami ćwiczeń daje zdecydowanie lepszy efekt, niż stosowany wybiórczo i odwrotnie. Pozostałe metody treningowe uzupełnione o ten rodzaj treningu również zyskują. Kwestia doboru rodzaju ćwiczeń pozostaje jednak indywidualna – pamiętajmy, że naszym zadaniem jest w pierwszej kolejności przywrócić utracone funkcje pacjenta, odzyskać jego możliwości sprzed urazu i na tej podstawie dostosowywać formy treningu.

 

Ćwiczenia po urazach ortopedycznych na nierównym podłożu

Pracując z pacjentami po urazach ortopedycznych, na tę chwilę nie wyobrażam sobie rezygnacji
z wykorzystywania niestabilnego podłoża w procesie ich rehabilitacji. Pamiętajmy jednak, że nawet najbardziej „cyrkowe ćwiczenie” wykonane przez naszego pacjenta w sposób niepoprawny zamiast pomagać – szkodzi. Nie wykorzystujmy więc niestabilnego podłoża przy przysiadach, jeśli pacjent nie jest w stanie wykonać go prawidłowo stojąc na podłożu stabilnym. Przed wdrożeniem UST oceńmy, czy możliwe jest aby dana osoba była w stanie skontrolować swój ruch i wykonać ćwiczenie „czysto” technicznie.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

AcusMed Blog

To nasi specjaliści od wyboru odpowiednich produktów do rehabilitacji sportowej, akupunktury, kinesiotapingu i nie tylko. Rozwiewają wątpliwości oraz podsuwają cenne wskazówki i ciekawostki na temat fizjoterapii.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *