Jak dbać o łydki?

1694

Co pomaga zwalczyć napięte łydki?

Wiosna coraz bliżej. Sportowcy oraz fani aktywności fizycznej przenoszą się na zewnątrz. Są to między innymi biegacze, którym często doskwierają dolegliwości bólowe nóg. Dziś skupimy się na jednym z najbardziej kłopotliwych mięśni dolnych partii, jakimi są mięśnie łydek.


Problematyczne mięśnie łydki

Mięśnie podudzia są bardzo częstym źródłem wielu dolegliwości. Mogą nie tylko boleć, ale ich napięcie może powodować również wiele problemów naczyniowych i przyczyniać się do powstawania zespołów bólowych grzbietu, głowy czy stóp. Co robić, aby trzymać swoje łydki w dobrej formie i zapobiegać przykrym konsekwencjom ich zwiększonego napięcia?


Ból łydek – komu doskwiera?

Osoby narażone na powiększone napięte mięśnie łydek, zazwyczaj wykonują pracę związaną z długotrwałym siedzeniem. To między innymi pracownicy biurowi czy kierowcy. Praca związana z pozycją stojącą, np. fryzjera czy fizjoterapeuty też nie jest korzystna na dolne partie nóg, ponieważ może wpływać na nie przeciążająco. Kolejną grupą ryzyka są zawodowi sportowcy, których podudzia ze względu na regularny, mocny trening są narażone na potężne obciążenia.


Biegacze należą do grupy osób, którym ból łydek może pokrzyżować wiele sportowych planów


Objawy napiętych łydek

Wszystkie wyżej wymienione osoby łączy kilka faktów – objawów, które towarzyszą, na co dzień ludziom, u których występuje problem „spiętych łydek” to m.in.:

 • sztywność mięśni łydek,
 • obrzęki nóg,
 • obrzęk stóp,
 • ból podudzia pojawiający się po aktywności fizycznej lub przy długim spacerze,
 • odczuwanie „kręcenia” podudzi, potrzeba poruszania stopami podczas leżenia i ciągłej zmiany pozycji nóg.

Skutki zaniedbywania mięśni łydek

Jeśli odczuwasz te objawy, możesz mieć problem ze zwiększonym napięciem mięśni łydek. Są to sygnały, na które należy zwrócić uwagę i podjąć działania, gdyż długotrwałe zaniedbywanie dolnych partii nóg może skutkować poważnymi problemami z układem ruchu. Prowadzi to do problemów zdrowotnych o różnym podłożu, które niekiedy mogą być zagrożeniem dla zdrowia lub nawet życia pacjenta. Zła kondycja mięśni podudzi może skutkować powstawaniu takich dolegliwości jak:

 • ostroga piętowa,
 • tendinopatia ścięgna Achillesa,
 • zapalenie rozcięgna podeszwowego,
 • ból kolan, grzbietu, głowy,
 • neuropatia (odczuwaniem mrowienia palców, grzbietu i podeszwy stopy),
 • niedostateczny odpływem krwi żylnej, a w konsekwencji zakrzepica żył głębokich podudzia.

Aby zapobiegać wyżej wymienionym problemom należy dbać o dobrą kondycję mięśni łydek. Jak to zrobić? Sprawa jest prosta, jednak wymaga dyscypliny i złożonego podejścia.


Jak dbać o swoje łydki?

Łydki, aby mogły funkcjonować prawidłowo potrzebują kilku, równo rozwiniętych podstaw. To siła, wytrzymałość i elastyczność. Regularna aktywność fizyczna – spacery, wycieczki rowerowe czy trening na siłowni pomogą w uzyskaniu dwóch z nich – siły i wytrzymałości.

Najlepszą drogą do elastyczności mięśni jest ich regularne rozciąganie i masaż, który przy posiadaniu odpowiedniego sprzętu może być wykonany we własnym domu. Dobrym sposobem na dbanie o swoje łydki jest autoterapia z wykorzystaniem rollera piankowego, który w ostatnim czasie zyskuje coraz większą popularność. Jego używanie jest proste i stosunkowo przyjemne, a dzięki niewielkim rozmiarom można go zabrać wszędzie.


Ćwiczenia na ból łydki – rolowanie łydek

Rolowanie łydek można wykonywać codziennie o dowolnej najbardziej korzystnej dla siebie porze. Aby to zrobić, należy usiąść na podłodze w pozycji siadu prostego i ułożyć roller pod jedną z łydek. Następnie, z lekkim dociskiem własnej masy ciała wykonywać rolowanie od kolana, aż do końca ścięgna Achillesa z odczuciem umiarkowanych dolegliwości bólowych. W celu uzyskania większych efektów można docisnąć rolowaną łydkę drugą nogą i pod większym obciążeniem wykonywać ćwiczenie. Jest to technika bardziej bolesna i wymagająca większego wysiłku, dlatego jest polecana dla osób o większym stopniu zaawansowania. Rolowanie należy wykonywać w seriach po 10-12 powtórzeń na każdą ze stron, a ćwiczenie może być powtarzane nawet kilka razy dziennie.Zalety rolowania łydek

Po wykonaniu rolowania, łydki staną się lżejsze, bardziej świeże i mniej napięte, a regularny masaż z użyciem rollera wspomaga ich dobrą kondycję, wymianę krwi żylnej i sprawność. Stan napięcia mięśni podudzi jest bardzo ważnym aspektem ogólnego zdrowia i sprawności fizycznej, dlatego warto za pomocą łatwych i powszechnie dostępnych sposobów dbać o ich kondycję, aby mogły wykonywać swoje zadania długo i bez problemów.

Wśród produktów Blackroll przeznaczonych do rolowania łydek wyróżnia się: wałek do masażu, piłeczkę oraz mini roller.

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Jakub Seremak D.O.

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *