Ból głowy i żywienie

Czy nasze żywienie ma wpływ na ból głowy?

9740

Coraz więcej osób skarży się na bóle głowy różnego pochodzenia. O terapii napięciowego bólu głowy możecie przeczytać na naszym blogu – ja jednak chcę się skupić na temacie żywienia. Czy wprowadzając zmiany do naszej diety możemy ograniczyć dolegliwości bólowe czy wręcz się ich pozbyć? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie w poniższym tekście.

 

Zdrowe zasady na głowę bez bólu

  1. Odpowiednie nawodnienie – mózg składa się w 70-80% z wody i to od niej zależy przewodzenie impulsów nerwowych, szybkość oraz jakość myślenia. Obecnie przyjmuje się, że człowiek powinien wypijać 1 litr płynu na każde 30 kg wagi. Jednym z objawów odwodnienia są: zaburzenia koncentracji, problemy z pamięcią i bóle głowy. Warto w ciągu dnia systematycznie wypijać różne płyny: wody mineralne, wody źródlane, napary ziołowe, soki warzywne i owocowe (najlepiej świeżo wyciskane bez żadnych dodatków typu cukier czy aromaty). Dobór płynów jest uzależniony od wieku i stanu zdrowia pacjenta (w przypadku refluksu nie powinno się spożywać napojów gazowanych, osoby z insulinoopornością nie powinny w ogóle spożywać soków itd.) oraz jego preferencji smakowych.
  2. Regularne spożywanie posiłków – należy spożywać posiłki co 3-4 godziny, dłuższe przerwy mogą powodować spadek poziomu glukozy we krwi i powodować złe samopoczucie ( m.in. bóle głowy). Posiłki powinny być wartościowe i zawierać wszystkie grupy produktów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Oczywiście, w mojej opinii, najważniejszym posiłkiem jest śniadanie, które daje organizmowi paliwo do działania od samego rana.
  3. Naturalne jedzenie – najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowywanie posiłków w domu. Mamy wtedy pewność, że wszystko jest świeże i  z dobrych składników (bez niepotrzebnych aromatów, polepszaczy smaku czy konserwantów). Tak przygotowane posiłki możemy przechowywać w lodówce i odpowiednie porcje zabierać ze sobą do pracy czy szkoły.

Zdrowy posiłek 

Żywienie mogące wywoływać ból głowy

Ze względu na szereg przyczyn wywołujących bóle głowy (np. stres, mocne światło, zapach itp.) trudno wskazać jednoznacznie winowajców. Większość pacjentów potrafi intuicyjnie wskazać kilka czynników mogących wywoływać u niego dolegliwości bólowe, pomimo że nie zawsze mają one uzasadnienie medyczne. Poniżej wymienię kilka najczęściej wskazywanych czynników związanych z żywieniem:

  1. Alkohol – najczęściej wskazywane jest czerwone wino oraz ciemne alkohole. Najprawdopodobniej ból jest powodowany poprzez rozszerzanie się naczyń krwionośnych w mózgu;
  2. Czekolada;
  3. Nabiał – szczególnie sery pleśniowe;
  4. Cytrusy, suszone owoce – wrażliwość na synefrynę, ale też część osób źle znosi zapach cytrusów;
  5. Orzechy (szczególnie orzeszki ziemne);
  6. Słodziki dodawane do napojów, gum do żucia czy słodyczy;
  7. Wędzone wędliny czy sery;

W przypadku gdy pacjent nie widzi związku pomiędzy dietą a bólem głowy warto zasugerować mu wprowadzenie niewielkich zmian typu wyeliminowanie na krótki czas danej grupy żywności i obserwowanie reakcji organizmu.

Kolacja z winem

Ciekawostki związane z żywieniem

  1. Glutaminian sodu – dodatek do żywności uznany obecnie za bezpieczny dla zdrowia. Po latach badań nie wykazano związku pomiędzy jego spożywaniem a bólami głowy czy atakami astmy. Przez długi czas był oskarżany za wywoływanie syndromu tzw. „chińskiej restauracji” – jednak objawy te mogą wywoływać produkty stosowane w kuchni azjatyckiej do których nasze organizmy nie są przyzwyczajone.
  2. Jadalne kasztany – „Człowiek, którego mózg poprzez wyschnięcie jest osłabiony i pusty, niech ugotuje wewnętrzną część owocu w wodzie, nic nie dodając. Po odcedzeniu wody niech je zje na pusty żołądek, a jego mózg będzie rósł i się napełni, a nerwy jego będą mocne, tak też odejdą od niego bóle głowy

Jadalne kasztany

 

Więcej materiałów:
  • https://www.mp.pl/bol/wytyczne/72362,omowienie-wytycznych-efns-dotyczacych-leczenia-bolu-glowy-typu-napieciowego
  • https://www.mp.pl/bol/ekspert/134101,bole-glowy
  • http://www.czytelniamedyczna.pl/4106,ziololecznictwo-i-zalecenia-zywieniowe-wedlug-sw-hildegardy-z-bingen-cz-i.html
  • https://www.medme.pl/cogninet/artykuly/woda-mineralna-jak-dziala-na-mozg,67422.html
  • https://www.crazynauka.pl/glutaminian-sodu-sprawdzamy-co-nauka-mowi-o-tej-substancji/

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Anna Woźniakowska

Z wykształcenia ekonomistka, z pasji trener personalny i dietetyk sportowy. Entuzjastka życia w duchu slow z dala od codziennej bieganiny i niezdrowego jedzenia. Fascynuje mnie wpływ żywienia na nasze zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *