Potreningowa regeneracja blog

Regeneracja potreningowa – aspekty efektywnego treningu

5877

Świadomość sportowców na temat odnowy biologicznej stale rośnie. Jeszcze kilkanaście lat temu suplementacja, dieta czy sprzęt do rehabilitacji sportowca był jedynie mrzonką młodych adeptów różnych dyscyplin. Profesjonalna odnowa biologiczna była dostępna jedynie na najwyższym poziomie sportowym. Na szczęście dziś istnieje wiele sposobów, dzięki którym każdy może zadbać o swoje ciało w swoich czterech ścianach. Jak ważna jest regeneracja potreningowa i jak ją usprawnić?

Wiele aspektów efektywnego treningu

Aby trening sportowy dawał pożądane efekty należy spełnić kilka warunków. Sam wysiłek fizyczny jest jedną z najważniejszych komponent, jednak bez odpowiedniej diety oraz regeneracji potreningowej, wysiłek włożony w sumienny trening może nie przynieść oczekiwanych efektów. Istnieje wiele teorii na temat wspomagania procesu odnowy ciała po treningu sportowym. Podstawą jest jednak, aby odpowiednimi zabiegami fizjoterapeutycznymi usprawnić wymianę krwi w tkankach, tym samym prowadząc do poprawy odżywienia trenowanych partii ciała i szybkiego umożliwienia wykonania kolejnej jednostki treningowej. Regularne zabiegi odnowy biologicznej przyczyniają się również do utrzymania elastyczności mięśni, ich prawidłowego zakresu ruchu, co bezpośrednio wpływa na mniejszą częstotliwość kontuzji i ryzyko zmian przeciążeniowych.

Przekładając to na praktykę – zadaniem dietetyka oraz fizjoterapeuty sportowego jest prowadzić zawodnika tak, aby mógł on zmaksymalizować swoje osiągi, trenować bardziej efektywnie z mniejszym ryzykiem kontuzji sportowych.

 

Regeneracja potreningowa Acus Med

 

Jak wygląda odnowa biologiczna w sporcie?

W profesjonalnych klubach sportowych, zawodnicy i fizjoterapeuci współpracują ze sobą bardzo dużo. Aby umożliwić grę na stałym, wysokim poziomie, dba się o wiele aspektów regeneracji potreningowej. Od lodowych kąpieli, po masaż, zabiegi manualne czy drenaż limfatyczny. Podstawą rehabilitacji w sporcie jest umiejętność szybkiego reagowania w przypadku kontuzji (skręceń, zwichnięć, naderwania czy naciągnięcia mięśni lub innych stanów ostrych). Dobra reakcja fizjoterapeuty i współpraca z zawodnikiem umożliwia jego szybki powrót do zdrowia i zmniejsza ilość nieobecności na treningach i meczach. 

Zabiegów i pracy w sporcie jest dużo, dlatego wielu specjalistów wspomaga się sprzętem, który może zastąpić lub usprawnić manualną pracę z pacjentami. Z pomocą w tym wypadku przychodzą urządzenia często wykorzystywane i lubiane w wielu klubach sportowych, tj.:

  • Elektrostymulatory mięśni COMPEX – dzięki jego użyciu można uzyskać efekt treningowy, odnowy biologicznej, rozluźniania mięśni. W niektórych wypadkach może być uzupełnieniem lub zastępnikiem masażu sportowego.
  • Urządzenie do drenażu limfatycznego NormaTec Pulse 2.0. –  wykorzystujący ciśnienie powietrza pompowane do rękawów. Stymuluje przepływ krwi żylnej, usprawniając tym samym odprowadzenie metabolitów ze spracowanych mięśni.  Idealne rozwiązanie dla „ciężkich nóg” po długich podróżach czy intensywnych rozgrywkach sportowych.
  • Pistolet do masażu – do niedawna wdziany często jedynie u amerykańskich chiropraktyków. Dziś jest wykorzystywany z powodzeniem przez wielu specjalistów fizjoterapii, zawodników i trenerów sportowych. Przez wibracje i zmienne końcówki umożliwia rozmasowanie i rozluźnienie wszystkich partii mięśniowych przy niewielkim nakładzie wysiłku. Ranking najlepszych pistoletów do masażu znajdziesz w naszym artykule Pistolet do masażu – jaki wybrać? Ranking najlepszych masażerów wibracyjnych.
  • Maty do akupresury LYAPKO – poprawiają samopoczucie, wpływają na rozluźnienie mięśni, regenerację. Mogą być pomocne przy zmęczeniu, a przede wszystkim zastosowane wieczorem mogą wpływać na poprawę snu. 

Sportowe metody regeneracji potreningowej w domowym zaciszu

Nie od dziś wiadomo, że wiele technologii i metod terapeutycznych najpierw wykorzystywana jest w sporcie i dopiero później trafia do szerokiego grona odbiorców (jak np. kinesiotaping). W dzisiejszych czasach każdy sportowiec amator, a także osoby, które na co dzień nie uprawiają wyczynowej aktywności fizycznej, a cierpią z powodu zmian przeciążeniowych mogą usprawnić swoje ciało przy pomocy profesjonalnego sprzętu rehabilitacyjnego. Należy jednak pamiętać, że każda kontuzja wymaga prawidłowej diagnozy i zaplanowania rehabilitacji. Dlatego przed używaniem sprzętu w domu należy skonsultować się ze specjalistą rehabilitacji.

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 8

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Jakub Seremak D.O.

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *