Kołdra obciążeniowa - przeciwwskazania

Kołdra obciążeniowa – przeciwwskazania

16374

Głęboki, wysokiej jakości sen zapewnia energię i pozytywne nastawienie na cały dzień! Dodatkowo wspiera zdrowie i ogólne samopoczucie, ale co zrobić, aby sen był na jak najwyższym poziomie? Jednym z czynników poprawiających jakość snu jest kołdra obciążeniowa – ostatnio coraz częściej wybierana. Czy istnieją przeciwwskazania do jej używania? 

Wbrew pozorom o dobry sen coraz ciężej. Intensywny tryb pracy, działanie światła niebieskiego czy znacznie mniejsza ilość snu w ciągu nocy sprawiają, że nawet gdy w końcu możemy się porządnie wyspać, nadal mamy z tym problem. 

 

Spis treści: 

  1. Jak działa kołdra obciążeniowa?
  2. Kołdra obciążeniowa dla dorosłych i dzieci – kiedy stosować?
  3. Kołdra obciążeniowa – przeciwwskazania
  4. Jak dobrać kołdrę obciążeniową? 
  5. Kołderka obciążeniowa dla dzieci – waga
  6. Kołdra obciążeniowa – czy warto?

 

Jak działa kołdra obciążeniowa? 

Coraz częściej słyszysz, jak wspaniały wpływ na zdrowie i samopoczucie ma kołdra obciążeniowa, ale zastanawiasz się, w jaki sposób działa na ludzki organizm

Równomiernie rozłożony ciężar kołdry oddziałuje na receptory rozmieszczone na ciele, co ma podobny wpływ na organizm, jak techniki terapeutyczne stymulujące propriocepcję. W ten sposób sen będzie o wiele lepszej jakości, stres i napięcia nerwowe zostaną znacznie złagodzone, a dolegliwości bólowe będą mniej odczuwane lub całkowicie zniwelowane. Dlatego też mówi się, że kołdra obciążeniowa korzystnie wpływa na bezsenność, stany lękowe, napięcia mięśniowe czy depresję. 

 

Całoroczna kołdra obciążeniowa szara

Kołdra obciążeniowa dla dorosłych – Gravity Blanket 

 

Kołdra obciążeniowa dla dorosłych i dzieci – kiedy stosować? 

To produkt nie tylko dla dorosłych! W ofercie naszego sklepu dostępna jest również kołdra obciążeniowa dla dziecka, która ułatwia zasypianie i zapewnia głęboki sen. Sprawdzi się m.in. u dzieci z:

  • ADHD, 
  • autyzmem, 
  • zaburzeniami snu, 
  • zespołem Aspergera. 

 

mała dziewczyna pod kołderką obciążeniową

Kołderka obciążeniowa dla dzieci Senso-Rex Kids

 

U dorosłych kołdra obciążeniowa może mieć wpływ na:

  • redukcję stresu, 
  • zmniejszenie napięcia nerwowego, 
  • bezsenność, 
  • redukcję lęku. 

 

Kołdra obciążeniowa – przeciwwskazania

Mimo, że kołdra obciążeniowa ma wiele korzyści pozytywnie wpływających na ciało to istnieją również przeciwwskazania do jej stosowania. Są to: 

  • astma, 
  • osteoporoza, 
  • łamliwość kości, 
  • klaustrofobia, 
  • schorzenia kardiologiczne,
  • zaburzenia krążenia,
  • zaburzenia układu oddechowego, 
  • nadciśnienie, 
  • obturacyjny bezdech śródsenny. 

Nie należy również używać kołdry obciążeniowej u dzieci poniżej 2 roku życia. 

 

Jak dobrać kołdrę obciążeniową? 

Wybór odpowiedniej kołdry obciążeniowej jest bardzo ważny, ponieważ ma wpływ na nasz komfort, ale i skuteczność działania. W pierwszej kolejności warto wybrać rozmiar kołdry dostosowany do wielkości łóżka oraz naszych potrzeb. Kołdra Gravity Blanket dostępna jest w dwóch rozmiarach: 135×200 cm oraz 150 x 220 cm, dzięki czemu możemy ją z łatwością dostosować do rozmiaru łóżka. 

Jaka waga kołdry będzie odpowiednia? Powinna stanowić ok. 10% naszej masy ciała. Oznacza to, że dla osoby ważącej 50 – 69 kg odpowiednia waga kołdry obciążeniowej wynosi 6 kg. 

Pełna tabela prezentuje się następująco:

 

Kołderka obciążeniowa dla dzieci – waga

Podobnie jak w przypadku Gravity Blanket, tak też w przypadku kołderki dla dzieci – wagę dobieramy na podstawie wagi dziecka, czyli ok. 10% masy ciała. Nie zaleca się stosowania koca sensorycznego u dzieci poniżej 2 roku życia, ponieważ istnieje ryzyko uduszenia. 

Przykładowo dla dziecka ważącego 31 – 40 kg odpowiednia waga kołderki to 4 kg. W przypadku małych dzieci ważny jest także dobór rozmiaru kołdry na podstawie wzrostu dziecka, jak w tabeli poniżej: 

 

Kołdra obciążeniowa – czy warto? 

Kołdry obciążeniowe cieszą się sporym zainteresowaniem zarówno wśród dorosłych, jak i rodziców. Nic w tym dziwnego – mają znaczący wpływ na jakość snu, poprawę koncentracji czy zmniejszenie napięcia nerwowego i stresu. 

Wiele mam również poleca kołderki obciążeniowe dla dzieci, ponieważ zapobiegają ciągłemu odkrywaniu się w nocy, a dodatkowo wyciszają dziecko i ułatwiają zasypianie. 

 

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów: 11

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

AcusMed Blog

To nasi specjaliści od wyboru odpowiednich produktów do rehabilitacji sportowej, akupunktury, kinesiotapingu i nie tylko. Rozwiewają wątpliwości oraz podsuwają cenne wskazówki i ciekawostki na temat fizjoterapii.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *