Kim jest akupunkturzysta i jakie ma uprawnienia?

9457

Aby wykonywać zawód akupunkturzysty nie ma prawnego wymogu posiadania wyższego wykształcenia, ukończenia określonych kursów, szkoleń a nawet posiadania odpowiedniego doświadczenia. Aby udzielać porad, prowadzić praktykę należy wpisać się do Ewidencji Działalności Gospodarczej jako działalność „paramedyczna”. W Polsce zawód akupunkturzysty jest zawodem nazwanym, ale nie jest tzw. zawodem regulowanym.

Wyjaśnia to rozporządzenie Ministra Pracy z 7 sierpnia 2014 r., które umieszcza akupunkturzystę jako zawód sklasyfikowany pod pozycją 323001, w grupie zawodów ŚREDNI PERSONEL DO SPRAW ZDROWIA.

Co oznacza, że nie jest zawodem regulowanym?

To znaczy, że jego wykonywanie może odbywać się na podstawie ustawy o swobodzie wykonywania działalności gospodarczej. Wynika z niej, że dozwolone jest wszystko, jeżeli ustawa nie wymaga określonych dodatkowych uprawnień czy kompetencji.

Szkolenia w zawodzie akupunkturzysty odbywają się w szkołach niepublicznych i policealnych, ponieważ pozostałe nie posiadają odpowiednich regulacji prawnych, pozwalających
na kształcenie. Akupunkturzysta ma możliwość stałego rozwoju i poszerzania kompetencji
z dziedziny tradycyjnej medycyny chińskiej, anatomii, fizjologii, patologii i psychologii poprzez uczestniczenie w kursach, szkoleniach i konferencjach zawodowych prowadzonych przez szkoły i uczelnie wyższe. Faktycznie więc, zawód akupunkturzysty w świetle polskiego prawa nie wymaga ukończenia odpowiedniej szkoły, szkolenia, czy nawet kursu. Mając na uwadze jednak dobro i zdrowie pacjenta, posiadanie przygotowania i doświadczenia jest zalecane,
by świadczyć usługi lecznicze. Akupunkturzysta powinien być w pełni świadomy swoich czynów, żeby nie narazić pacjenta na uszczerbek na zdrowiu czy życiu.

 

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *