Akupunkturzysta kim jest

Kim jest akupunkturzysta i jakie ma uprawnienia?

17668

Aby wykonywać zawód akupunkturzysty nie ma prawnego wymogu posiadania wyższego wykształcenia, ukończenia określonych kursów, szkoleń a nawet posiadania odpowiedniego doświadczenia. Aby udzielać porad, prowadzić praktykę należy wpisać się do Ewidencji Działalności Gospodarczej jako działalność „paramedyczna”. W Polsce zawód akupunkturzysty jest zawodem nazwanym, ale nie jest tzw. zawodem regulowanym.

Wyjaśnia to rozporządzenie Ministra Pracy z 7 sierpnia 2014 r., które umieszcza akupunkturzystę jako zawód sklasyfikowany pod pozycją 323001, w grupie zawodów ŚREDNI PERSONEL DO SPRAW ZDROWIA.

Akcesoria dla fizjo-sklep-acusmed

Co oznacza, że nie jest zawodem regulowanym?

To znaczy, że jego wykonywanie może odbywać się na podstawie ustawy o swobodzie wykonywania działalności gospodarczej. Wynika z niej, że dozwolone jest wszystko, jeżeli ustawa nie wymaga określonych dodatkowych uprawnień czy kompetencji.

Szkolenia w zawodzie akupunkturzysty odbywają się w szkołach niepublicznych i policealnych, ponieważ pozostałe nie posiadają odpowiednich regulacji prawnych, pozwalających
na kształcenie. Akupunkturzysta ma możliwość stałego rozwoju i poszerzania kompetencji
z dziedziny tradycyjnej medycyny chińskiej, anatomii, fizjologii, patologii i psychologii poprzez uczestniczenie w kursach, szkoleniach i konferencjach zawodowych prowadzonych przez szkoły i uczelnie wyższe. Faktycznie więc, zawód akupunkturzysty w świetle polskiego prawa nie wymaga ukończenia odpowiedniej szkoły, szkolenia, czy nawet kursu. Mając na uwadze jednak dobro i zdrowie pacjenta, posiadanie przygotowania i doświadczenia jest zalecane,
by świadczyć usługi lecznicze. Akupunkturzysta powinien być w pełni świadomy swoich czynów, żeby nie narazić pacjenta na uszczerbek na zdrowiu czy życiu.

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


4 komentarze do “Kim jest akupunkturzysta i jakie ma uprawnienia?”

  1. Przykre, stracilabym życie w wyniku przebicia płuca w trakcie zabiegu akupunktury .lekarka nawet mnie nie zbadala przed i po zabiegu ból był okropny u mieralam ruszać się o ona zostawiła mnie w pustym gabinecie i zapomniała o mnie.nakluta od głowy do stóp u mieralam z bólu i braku powietrza.obecnie umorzono postępowanie a ja przeszłam drenaż opłucnej i nie mogę wrócić do zawodu .chciałam polepszyć zdrowie a je zniszczyła mi lekarka.przepisy powinny się zmienić. Co za państwo które nie regulują przepisów odnośnie zabiegów które zagrażają życiu. Masakra.

      1. Owszem,da się .Polecam książkę Podręcznik akupunktury,tam jest dokładnie podane przy nakłuwaniu których punktów na klatce piersiowej trzeba być b.ostroznym.

  2. Wierzyła baba w gusła no i cóż.. życie by Ci uschlo przez to a jak już bardzo chciałaś iść na takie zabiegi to trzeba było zweryfikować kompetencje i doświadczenie tej osoby a nie iść na łatwiznę i mieć teraz wielkie pretensje do Państwa raczej trzeba zacząć krytykę od siebie w tym wypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.