Zafascynowani sportem Artur Swakon fizjoterapeuta sportowy - wywiad Acus Med Blog

Zafascynowani fizjoterapią, odc. 11 – Artur Swakoń

2

15008

Zafascynowani sportem, Artur Swakoń odc. – 11

Witaj Artur! Bardzo się cieszę, że udało nam się z Tobą skontaktować mimo, iż przebywasz obecnie na obozie zagranicą 🙂 Powiedz czytelnikom kilka zdań o sobie. Gdzie obecnie pracujesz? Jak zaczynałeś jako fizjoterapeuta?

  • Cześć! Dziękuję bardzo za zaproszenie. Mam na imię Artur i obecnie pracuję
    w klinice Ortomedsport w Bielsku-Białej. Ponadto zajmuję się zawodnikami kadry Polski w narciarstwie alpejskim. Swoje początki z fizjoterapią zawdzięczam Dominikowi Chałupnikowi. To on mnie zaraził swoją pasją do pomocy pacjentom i ich „naprawiania.” Jego podejście, zaangażowanie, dociekliwość i poczucie humoru spowodowało, że chciałem być kimś takim, który stara się pomóc i ulżyć pacjentowi.

 

Wiemy, że masz wiele pasji. Dlaczego akurat fizjoterapia to zawód, któremu chcesz się oddać na 100%?

  • Tak, trafnie zauważyliście, że mam wiele pasji, ale patrząc na sam zawód fizjoterapeuty, jest coś w nim magicznego, a zarazem tajemniczego. Staramy się być trochę jak detektywi. Szukamy, dociekamy, badamy i trafiamy z odpowiednią diagnozą. Ponadto fizjoterapia jest tą dziedziną nauk medycznych, które zajmują się leczeniem ruchu, który jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania, czy to u sportowców, którzy chcą osiągnąć swój upragniony i wymarzony wynik czy to u osób, które nie są związane ze sportem dla których wyczynem będzie wejście na 4 piętro z wypełnionymi siatkami po brzegi. Dlatego kocham fizjoterapię za to, że możemy pomagać każdemu 🙂

 

Jakimi metodami najczęściej posługujesz się w pracy? Masz swoje ulubione, które szczególnie Ci “siedzą”?

  • Z racji, iż pracuję z różnymi osobami mój „warsztat” pracy musi być dość szeroki. Zazwyczaj są to masaż tkanek głębokich, terapia manualna,pinoterapia, terapia suchą igłą, flossing, miodobranie czy bańki chińskie, choć czasem jak trzeba to wracam do podstaw i nawet masaż klasyczny trzeba zastosować.

 

Wiemy, że jesteś mega ambitny i gdy tylko masz okazję jeździsz po Polsce i uczestniczysz w szkoleniach. Jakie wniosły do Twojego warsztatu najwięcej? Były takie, które “rozwaliły” Ci mózg?

  • Obecnie na rynku mamy masę kursów do wyboru. Z racji, że jestem osobą która zajmuje się różnymi pacjentami od sportowców, aż do a-sportowców, muszę mieć dość szeroki wachlarz terapeutyczny. Pamiętam jak z moim serdecznym przyjacielem Andrzejem poszliśmy na pierwszy nasz kurs z kinesiotapów i z MTG. Były one dla nas czymś „wow” gdyż efekty jakie uzyskiwaliśmy były niesamowite. Później udało nam się dostać na kursy do dr R. Składowskiego i dra. Aleksandra Bieleckiego. Po kursach u tych Panów dosłownie mój mózg, aż „płonął” od samej dawki wiedzy, a efekty jak i skuteczność prowadzonych terapii z użyciem tych metod były nie do opisania dla nas jak i dla samych pacjentów.

 

Torba fizjoterapeuty sportowego niejednego potrafi zaskoczyć swoją zawartością. Bez jakich produktów nie ruszasz się na obóz? Masz swoje ulubione marki?

  • Torba?! Raczej walizka hahaha… W moim asortymencie nie może zabraknąć takich rzeczy jak sport tapów, kinesiotapów firmy Mueller czy dynamic tapów, maści rozgrzewających jak i chłodzących firmyMedisport, Songbird, oliwki oraz kremy do opalania schodzą jak ciepłe bułeczki 😀 oczywiście nie można zapomnieć opinach, katach, aplikatorach LYAPKO i oczywiście igiełkach SOMA, które używane są niemal codziennie i bez których się nie ruszam.  

Taping sztywny - baner

 

Na pewno czytasz mnóstwo branżowych książek i blogów. Masz swoje ulubione? Wymienisz jakieś konkretne tytuły i nazwy?

  • Jak każdy zapalony fizjo, każde zarobione pieniądze wydaje na książki z branży medycznej dlatego mam ich masę i nie sposób ich wymienić, bo każda pozycja jest godna uwagi i polecenia. Jednak w trakcie zgrupowań i podczas długich podróży śledzę kilka blogów, które potrafią umilić mi czas i są to przede wszystkim blog Radosława Składowskiego, „akudlaciekawskich”, „projektmasaż”, „fizjopassionoraz blog prowadzony przez Was.

 

Co stosujesz u swoich wyczerpanych zawodników, żeby jak najszybciej doszli do pełnej sprawności?

  • Jednym z głównych zaleceń jest odpowiednia ilość snu, który w sposób naturalny przywróci organizm do równowagi. Podczas zgrupowań każdy z zawodników codziennie przychodzi na masaż bądź na terapię manualną. Każdy z nich stosuje się do odpowiednich zaleceń i korzysta ze środków wspomagających proces regeneracji organizm po ciężkich treningach. Głownie stosujemy compex 8.0, recovery pump, recovery massager oraz zestaw Blackroll.

 

Jakie są Twoje marzenia związane z fizjoterapią? Co chciałbyś osiągnąć?

  • Moim marzeniem jest uświadomienie ludzi, którzy mówiąc „idę do fizjo” nie myśleli, że idą do osoby która mnie „pomizia” i poczują się na chwilę dobrze, ale żeby wiedzieli, iż jesteśmy osobami, które w różny sposób potrafią wpłynąć terapią na organizm i potrafią go wyleczyć. A prywatnie pewnie jak każdy fizjo marzę o założeniu w przyszłości swojej kliniki.

 

Masz wątpliwości, czy fizjoterapeuci powinni używać igieł podczas pracy? To Twoim zdaniem niebezpieczny zabieg?

  • Nie mam wątpliwości co do używania igieł w pracy przez fizjo. Jeżeli terapeuta
    w sposób odpowiedni, przestrzegający wszystkich zasad bezpieczeństwa korzysta z tej metody to jak najbardziej jestem za! W swojej pracy bardzo często korzystam z igiełek, które po jednej wizycie potrafią zdziałać cuda (czyt. uwolnić pacjenta od bólu).

 

Dziękujemy za rozmowę!

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Andrzej Skowron

Absolwent Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunku fizjoterapia. Na co dzień pracownik Poradni Rehabilitacji - rozwiązuje problemy układu ruchu pacjentów. Oprócz fizjoterapii szczególnie zainteresowany filozofią pracy Osteopatii oraz Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Wolny czas wypełnia sportem oraz literaturą.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *