Ból kręgosłupa, a praca siedząca

Ból kręgosłupa, a siedzący tryb pracy – jak sobie z nim radzić?

4

14863

XXI wiek to czas wielkich zmian. Zmienia się cały świat, kultura, system pracy i świadomość ludzi pod względem dbania o własne zdrowie. Niestety, wiele zawodów wykonywanych w dzisiejszych czasach wymaga pracy przed komputerem czy za kierownicą. Wiemy już, że długotrwała pozycja siedząca wpływa destrukcyjnie na ciało człowieka. Pojawia się ból kręgosłupa, który może znacznie wpływać na nasze samopoczucie. Czy istnieją sposoby, aby samemu poradzić sobie z dolegliwościami wynikającymi z tego typu pozycji w pracy?

 

Dlaczego kręgosłup boli, kiedy nic nie robi?

Zacznijmy od tego, co dzieje się z kręgosłupem i mięśniami w czasie siedzenia. Z racji tego, że ciało człowieka jest przystosowane do ruchu, permanentny zastój to nie jest to, co lubi ono najbardziej. Pierwszym i najważniejszym aspektem jest funkcja układu krążenia, a zwłaszcza układu żylnego.

U osoby, która rusza się dużo i regularnie, przy pomocy skurczów mięśni krew żylna zawierająca w sobie metabolity i toksyny odprowadzone z mięśni, może swobodnie przedostawać się do wątroby i następnie serca. Tam rozpoczyna swój nowy bieg.

Kiedy zbyt długo przebywamy w pozycji siedzącej, nie ma takiej możliwości. Krew oczywiście płynie, jednak nie tak efektywnie. Dlatego też osoba pracująca siedząc jest narażona na szereg komplikacji. Zamiast zostać szybko odprowadzone, toksyny i produkty przemiany materii pozostają w swoim miejscu dłużej, przyczyniając się do zmiany środowiska chemicznego w tkankach – a stąd niedaleko do zmian degeneracyjnych i postępujących zniszczeń ciała.

Rozpatrując kręgosłup, jednym z najważniejszych jego punktów są sploty żylne będące nieodłączną częścią budowy anatomicznej kręgów, kanałów kręgowych i rdzenia kręgowego. To właśnie dzięki nim nasze kręgi i dyski międzykręgowe mogą pozostać w dobrej kondycji, regularnie pozbywając się niekorzystnych dla siebie substancji.

 

kręgosłup

Splot żylny kręgowy

 

Jak dbać o kręgosłup w pracy siedzącej?

Osoba siedząca jest narażona na zastoje, powinna zatem regularnie wykonywać dowolny rodzaj aktywności fizycznej, aby usprawnić funkcję układu krążenia. Badania wykazują, że najlepszą formą aktywności fizycznej dla naszych pleców jest bieganie. Dla osób, które z pewnych przyczyn nie mogą biegać, świetną alternatywą może być nordic walking.

 

Akcesoria do ćwiczeń

 

W większości przypadków, do nieprawidłowego krążenia krwi dochodzi również osłabienie mięśni posturalnych. Przez ich niewydolność, zmienia się postawa ciała – staje się przygarbiona, „zwieszona”. Predysponuje to do dalszych zmian degeneracyjnych, przeciążeniowych i napięciowych bólów mięśni i stawów. Osobom pracującym siedząc zaleca się również trening wykonywany na niestabilnym podłożu. Świetnie sprawdzą się np. piłki do ćwiczeń lub dyski sensomotoryczne w celu usprawnienia funkcjonowania mięśni kręgosłupa. Siedzenie w pracy na piłce, zamiast krzesła może okazać się bardzo dobrym nawykiem. Pracownik będzie siedział w aktywny sposób, nieustannie pobudzając swoje mięśnie głębokie do działania.

 

Przed samodzielnym rozpoczęciem walki z bólem kręgosłupa warto skonsultować się z fizjoterapeutą lub osteopatą. Specjalista razie potrzeby wdroży odpowiednią formę terapii bólu. Nie zawsze można samemu poradzić sobie z bólem i lepiej nie zwlekać z jego zwalczaniem. Długotrwałe dolegliwości bólowe mogą przerodzić się w poważne problemy zdrowotne.

 

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Jakub Seremak D.O.

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Jeden komentarz do “Ból kręgosłupa, a siedzący tryb pracy – jak sobie z nim radzić?”

  1. Zgadzam się. Od 15 lat pracuję za biurkiem, zmagam się z bólami, ale od kiedy w biurze mamy do dyspozycji piłki do ćwiczeń jest o wiele lepiej, ból zelżał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *