Rehabilitacja pocovidowa

Rehabilitacja pocovidowa – powstawanie powikłań i sposób prowadzenia terapii

1082

Cały świat zmaga się z pandemią wirusa COVID-19. Ilość osób chorych i tych, którzy przechorowanie mają już za sobą z dnia na dzień wzrasta. Niestety, choroba ta coraz częściej pozostawia po sobie znaczące powikłania, zmniejszające jakość życia pacjentów i prowadzące do wielu ograniczeń zdrowotnych. Jako fizjoterapeuci, możemy wiele zrobić, aby umożliwić powrót do pełnej sprawności fizycznej. Jak wygląda rehabilitacja pocovidowa? Czy istnieją metody manualne mogące poprawić sprawność pacjenta?

Fizjoterapia w walce z powikłaniami COVID-19

Jako fizjoterapeuci jesteśmy jednym z zawodów medycznych, które swoją pracą mogą wspomagać pacjentów zarówno w czasie choroby jak i po niej, prowadząc rehabilitację mającą na celu powrót do sprawności fizycznej. Na temat choroby wciąż istnieje wiele niewiadomych. Z obserwacji wynika jednak, że rehabilitacja jest potrzebna zarówno w czasie choroby, jak i po niej.

 

Nie jest do końca jasne, dlaczego niektóre osoby przechodzą wirusa SARS CoV-2 bardzo łagodnie, u innych przebieg jest bardzo ostry, czasem kończący się tragicznie. Niektóre badania naukowe wykazują zależność pomiędzy poziomem witaminy D we krwi, a ciężkością przebiegu choroby. Wiemy jednak, że u wielu osób (statystycznie aż u 44%), które doświadczyły tej choroby na własnej skórze, występują długotrwałe powikłania. To m.in.:

 • męczliwość,
 • duszności,
 • suchy kaszel,
 • bóle stawów i mięśni,
 • przyspieszona akcja serca (kołatanie serca),
 • zmniejszona wydolność oddechowa i tolerancja wysiłku fizycznego,
 • stany depresyjne,
 • rozkojarzenie.

 

Wiele doniesień z całego świata wykazuje, że częstym powikłaniem po przebyciu wirusa SARS CoV-2 jest zwłóknienie płuc. Zwłaszcza narażeni na ten typ powikłań są osoby starsze. Patrząc na listę powikłań, możemy spróbować wysnuć wniosek, że mogą one być powiązane z niedotlenieniem i spadkiem jakości wymiany gazowej, co może prowadzić do zwiększonej obecności wolnych rodników, ogólnoustrojowego stanu zapalnego i w konsekwencji obecności powikłań dotkliwych dla wielu układów ciała człowieka. Fizjoterapia w połączeniu z odpowiednią dietą i wsparciem psychologicznym mogą być działaniem znacząco poprawiającym komfort pacjenta i jego sprawność fizyczną.

Jak prowadzić rehabilitację po przebyciu SARS CoV-2?

Z perspektywy rehabilitacji ruchowej ważnym aspektem w wyprowadzaniu pacjenta “na prostą” po przebyciu choroby będzie zebranie wywiadu i indywidualizacja podejścia do każdej osoby. Najczęstszym problemem, z jakim prawdopodobnie się spotkamy, będzie znaczący spadek wydolności i problemy oddechowe. Rehabilitacja powinna zatem być skierowana głównie na budowanie wytrzymałości oraz poprawy jakości oddechu. Skuteczne i efektywne mogą okazać się, np.:

 • Ćwiczenia oddechowe obejmujące pracę torem piersiowym oraz brzusznym
 • Ćwiczenia poprawiające mobilność klatki piersiowej i kręgosłupa piersiowego
 • Ćwiczenia relaksacyjne
 • Nauka oddychania “360”
 • Nauka pozycji ułożeniowych ułatwiających oddech
 • Trening wytrzymałościowy (na ergometrach rowerowych, bieżniach lub nordic-walking)
 • Trening siłowy umiarkowanej intensywności

 

Podejście manualne do pacjenta po przebyciu COVID-19 powinno obejmować badanie przedmiotowe i odnalezienie ograniczeń, które spowodował przebieg choroby. Najczęściej powikłaniem po długotrwałym kaszlu, pozycji leżącej i utrudnionym oddychaniu będzie:

 • Wzmożone napięcie przepony oraz mięśni wspomagających oddychanie
 • Ograniczenie ruchomości kręgosłupa piersiowego i lędźwiowego
 • Ból i ograniczenie ruchomości kręgosłupa szyjnego
 • Napięcie mięśni podpotylicznych i przedniego przedziału szyi
 • Ból i ograniczenie ruchomości mostka i stawów żebrowo-mostkowych i żebrowo-kręgowych

 

Wykorzystywane techniki mogą obejmować mobilizacje stawowe, manipulacje, techniki tkanek miękkich, neuromobilizacje oraz wszelkie techniki narzędziowe mające wspomagać normalizację autonomicznego układu nerwowego tj. pinopresura.

 

Rehabilitacja pocovidowa - powikłania i sposoby prowadzenia terapii

 

Rehabilitacja pocovidowa jest dla fizjoterapeutów wyzwaniem nowym, lecz umiejętności i stałe pogłębianie wiedzy na temat funkcjonowania organizmu człowieka niesie ze sobą wiele możliwości poprawy zdrowia wielu pacjentów. Wiele z technik kinezyterapii i terapii manualnej mogą przynieść ulgę, poprawę samopoczucia, wzrost wydolności organizmu i zmniejszenie intensywności odczuwalnych dolegliwości bólowych.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 8

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Jakub Seremak

Magister fizjoterapii, student osteopatii. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *