Diagnostyka różnicowa - czym jest?

Diagnostyka różnicowa czyli jak zacząć od podstaw

8812

Diagnostyka różnicowa w fizjoterapii

 

Kiedy pacjent pojawia się w drzwiach gabinetu, czy zwracacie uwagę na jego sylwetkę, twarz, a nawet na rodzaj obuwia, jakie nosi? Czy nie dziwi Was, że w środku zimy może przyjść w mokasynach, bo nie jest w stanie zasznurować butów? Koniecznie przeczytajcie o tym, na czym polega diagnostyka różnicowa i jak krok po kroku postawić właściwą diagnozę. Wszystko tkwi w szczegółach!

 

Diagnostyka i wywiad z pacjentem

 

Język ciała pacjenta zawiera szereg podświadomych i świadomych wskazówek dla terapeuty. Pacjent przychodzi z bólem, który nierzadko wywołuje szereg zmian adaptacyjnych i kompensacyjnych dystalnie od jego lokalizacji. Zespoły bólowe mogą być wywołane zarówno przez urazy jak i pojawiać się w wyniku ich kompensacji, a dodatkowo pomijanie diagnostyki wisceralnej może spowolnić postępy w terapii. Niezbędne jest więc holistyczne spojrzenie na pacjenta. Ale jak to zrobić?

 

Diagnostyka różnicowa DRVITAMIN C

 

Diagnostyka i DRIVITAMIN C

 

Najbardziej szczegółowy i obrazowy wywiad z pacjentem można przeprowadzić na podstawie szczegółowych testów, opracowanych na podstawie zgłaszanych dolegliwości. Warto z nich korzystać i zapamiętać swoisty alfabet, bo daje on najpełniejszy obraz diagnostyczny.

D –  degenerative – degeneracyjne

R –  reffered – rzutowane

V –  vascular – naczyniowe

I   –  infectious – infekcje, stany zapalne

Ttrauma – urazowy

Aautoimmune – autoimmunologiczne

M –  metabolic, endocrine – metaboliczne; endokrynne

I   –  intoxication – substancje toksyczne

N neoplastic  – nowotworowe

C –  congenital – wrodzone; genetyczne

 

D – Degeneracyjne

W wywiadzie należy zwrócić uwagę na wiek i płeć pacjenta, charakter jego pracy i hobby, postawę, skargi na ból i jego nasilenie podczas ruchu i po przeciążeniu, na deformacje kostne i stawowe oraz na dokumentację badań (TK, RTG, MMR).

 

R – Rzutowane

Określa charakterystykę bólu – czy jest ok okresowy, słabo zlokalizowany, czy są czynniki nasilające jego objawy, jak wygląda trofika skóry, aktywność sudomotoryczna i pilomotoryczna, jak zmienione jest czucie skórne.

 

N (V) – Naczyniowe

Tu zwracamy uwagę na choroby naczyniowe i towarzyszące, takie jak astma, miażdżyca czy cukrzyca, na przyjmowane leki – beta-blokery i antykoagulanty. Istotne są dolegliwości takie jak bóle w obrębie szyi, karku, klatki piersiowej, kaszel, omdlenia, duszności, zastoje żylne, obrzęki i zaburzenia krążenia obwodowego. Oceniamy typ kardiologiczny pacjenta, jego płeć, wagę, aktywność ruchową i obciążenie psychofizyczne.

 

I – Infekcje

W wywiadzie należy zwrócić uwagę na początek wystąpienia objawów, czy pojawiły się po pobycie w szpitalu, czy w miejscach o zwiększonym ryzyku zakażeń – po podróży, po ukąszeniu przez owady, zwierzęta, czy jest to choroba rodzinna. Pytamy, czy jest to ból stały, rozlany, wybudzający w nocy czy silniejszy nad ranem, czy towarzyszą mu objawy takie jak gorączka czy potliwość, czy ból reaguje na NLPZ lub miejscowe chłodzenie. Bierzemy pod uwagę również badania laboratoryjne, takie jak CRP, morfologię i mocz.

 

U – Uraz

Tu zwracamy uwagę na początek bólu i mechanizm urazu, ból podczas ruchu lub zaprzestaniu bodźca, poprzednie urazy, wrażenie niestabilności stawu, krwiaki, obrzęki, zabiegi operacyjne blizny oraz na konsekwencje wynikające z usztywnienia gipsem czy odciążenia kulami

 

A – Autoimmunologiczne

Określa obciążenia genetyczne, rozprzestrzeniony charakter objawów, fale rzutów i remisji, obrzęki stawowe z postępującymi zmianami zapalnymi i degeneracyjnymi powierzchni stawów i tkanek miękkich, obecność porannego zesztywnienia stawów, badania laboratoryjne czynnika reumatycznego i przeciwciał.

 

M – Metaboliczne

Istotne są takie objawy jak płeć, budowa ciała i trofika skóry, ospałość, pobudzenie, depresja, stany lękowe, obrzęki, zaburzenia łaknienia, nadmierna potliwość, zaburzenia miesiączkowania i przyjmowane leki. Istotne są również spadki masy ciała lub gwałtowne przybranie wagi przy niezmienionej diecie.

 

I – Substancje toksyczne

Zdarza się, że pacjent przyjmuje leki, które nasilają objawy bólowe, zaburzenia koncentracji i ogólnoustrojowe objawy. Tutaj również istotne jest środowisko pracy i mieszkania pacjenta, czy jest narażony na substancje zapachowe, toksyczne, żrące środki czystości, wilgoć i grzyby.

 

N – Nowotworowe

Wywiad ten daje pełen obraz ze strony obciążeń rodzinnych chorobą nowotworową, zwraca uwagę na obrzęki węzłów chłonnych, nocne, obezwładniające bóle, zaburzenia łaknienia i OUN, spadki masy ciała, wzmożoną potliwość, zaburzenia termoregulacji, brak reakcji na NLPZ i stele pogarszający się stan pacjenta.

 

W – Wrodzone

w badaniu należy zwrócić uwagę na wywiad rodzinny i choroby genetyczne oraz na obserwację pacjenta, nieprawidłowości w budowie ciała, deformacje, asymetrie itp.

 

Dzięki tej szczegółowej diagnostyce możemy mieć obraz choroby pacjenta, niemniej zdarza się, że są czynniki, które są przeciwwskazaniem do przeprowadzenia terapii. To konieczność pilnej, specjalistycznej konsultacji, diagnostyki obrazowej i laboratoryjnej, zaostrzające się objawy bólowe, zaburzenia percepcji zmysłów i funkcji o charakterze motorycznym, nudności, omdlenia, podejrzenia urazów kostnych i przerwania ciągłości tkanki czy obezwładniające bóle nocne, które nie reagują na środki farmakologiczne.

 

Diagnostyka – podsumowanie

 

 W wielu przypadkach, aby pomóc pacjentowi, lepiej najpierw zadbać o pełniejszy obraz diagnostyczny, tu istotne będzie wykonanie diagnostyki obrazowej dla bezpieczeństwa terapii, ustalenie jej planu i celu oraz rokowań terapeutycznych, włączenia farmakologii czy szczegółowe badania dotyczące podejrzenia chorób endokrynnych i układowych: RZS, niedoczynność tarczycy, Hashimoto, menopauza czy choroba wrzodowa żołądka. Pamiętaj, że równie ważna jest empatia i etyka zawodowa.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Magdalena Serafin

Historyk sztuki i specjalista PR, certyfikowany provider TRE® ,a z zamiłowania pasjonatka osteopatii i pracy z ciałem, studentka psychoterapii w nurcie analizy bioenergetycznej według Lowena. Mama dwóch małych córek, łącząca pracę zawodową z bieganiem i zgłębianiem meandrów psychiki. Uwielbia być tu i teraz, blisko ludzi.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *