Dezynfekcja w gabinecie fizjoterapeutycznym - higiena w miejscu pracy

Jak poprawnie dezynfekować dłonie i materiały?

11

14059

Dezynfekcja w gabinecie fizjoterapeutycznym

W ostatnim czasie w fizjoterapii dostrzec można pewien trend związany ze zmianą jej postrzegania. Wraz z napływem nowej wiedzy i aktualnymi doniesieniami naukowymi nasza praca przestaje być kojarzona z wykonywaniem ultradźwięków i laseroterapii, a UGUL zaczyna spełniać funkcję wieszaka. Z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć – całe szczęście. Olbrzymie dla nas, jeszcze większe dla osób poddawanych terapii.

 

Co sprawia, że zmienia się pogląd na fizjoterapię i fizjoterapeutów?

Zmiana ta wiąże się ze zmianą charakterystyki naszej pracy – większość terapeutów zaczyna kłaść olbrzymi nacisk na pracę indywidualną z pacjentem. Różne formy masażu, techniki narzędziowe, suche igłowanie czy akupunktura stają się niemal standardem, a pacjenci sami oczekują takich form terapii. Dotyk pozostaje niezastąpiony. Często holistyczne podejście do pacjenta wymaga pracy w okolicach twarzy, samej jamy ustnej, świeżych ran operacyjnych czy blizn. Są to miejsca newralgiczne, jeśli chodzi o możliwość zakażenia. Oczywiste wydaje się więc, iż należy zachować wszelkie formy higieny i bezpieczeństwa wykonywanych zabiegów. Na co dzień borykamy się z milionami drobnoustrojów, których obecności nie możemy zapobiec. Dla bezpieczeństwa naszego i pacjentów należy ściśle przestrzegać procedur dezynfekcji i zachowywać maksymalną higienę. Pamiętajmy o tym, że za to co dzieje się z pacjentem w naszym gabinecie, my, jako terapeuci, jesteśmy w 100 procentach odpowiedzialni. Zwróćmy uwagę na ten fakt szczególnie w przy wykonywaniu procedur, w trakcie których dochodzi, lub może dojść, do przypadkowego bądź celowego przerwania ciągłości skóry – suche igłowanie, akupunktura, pinoterapia, praca z aplikatorami igłowymi etc. Jeśli zachowamy wszystkie procedury pacjent poczuje się bezpieczny, doceni nasze profesjonalne podejście i w pełni nam zaufa.

Aby zapewnić sobie maksymalną ochronę należy:

  • Przed  każdym zabiegiem umyć ręce wodą z mydłem i odkazić preparatem do rąk (np. AHD    1000) – pamiętajmy również o swoim bezpieczeństwie.
  • Bezwzględnie odkażać skórę pacjenta przed zabiegami mogącymi przerwać ciągłość skóry.
  • Odkazić sprzęt, z którego będziemy korzystać (narzędzia, leżanki etc.).
  • Korzystać z rękawiczek jednorazowych (w wypadku uczulenia na lateks – stosować rękawice nitrylowe).

 

 

Dezynfekcja w gabinecie fizjoterapeutycznym - kobieta dezynfekuje sprzęt medyczny

 

Jaki produkt do dezynfekcji wybrać?

Spośród wielu dostępnych na rynku środków wybierajmy te o szerokim spektrum działania (np. Skinsept – produkt na bazie wzajemnie uzupełniających swoje działanie etanolu, izopropanolu i alkoholu benzylowego, zawierający również nadtlenek wodoru działający na formy przetrwalnikowe bakterii oraz zapewniający autosterylność. Alkoholowa baza zapewnia szybki czas schnięcia oraz możliwie najszybszy czas działania). Pamiętajmy o tym, aby nie stosować preparatów agresywnych mogących uszkodzić lub odbarwić materiały, z których wykonane zostały nasze narzędzia pracy.
Jednym ze skuteczniejszych preparatów na rynku jest Velox Spray – pozbawiony w swoim składzie fenolu i aldehydu, przez co jest bezpieczny dla czyszczonych powierzchni, a forma aplikacji pozwala na dokładne zdezynfekowanie nawet najtrudniej dostępnych zakamarków.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

AcusMed Blog

To nasi specjaliści od wyboru odpowiednich produktów do rehabilitacji sportowej, akupunktury, kinesiotapingu i nie tylko. Rozwiewają wątpliwości oraz podsuwają cenne wskazówki i ciekawostki na temat fizjoterapii.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


2 komentarze do “Jak poprawnie dezynfekować dłonie i materiały?”

  1. Ciekawy wpis, pokazujący jak ważne jest odkażanie przedmiotów używanych w gabinecie fizjoterapeutycznym. Zastosowanie odpowiednich preparatów pozwala na bycie pewnym, że dezynfekcja będzie skuteczna. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *