Jaki nawilżacz powietrza

Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Sprawdź na co zwrócić uwagę

7577

Okres grzewczy to ciężki czas dla naszej skóry i naszego organizmu. Suche powietrze w mieszkaniu czy biurze powoduje ból gardła, kaszel, katar, podrażnienie śluzówki, wysuszenie oczu czy nasilenie alergii. Różnice możemy zauważyć także w kondycji naszej skóry – jest znacznie bardziej przesuszona i matowa, a nawet kremy nie są w stanie temu zaradzić. Jesienią i zimą często skarżymy się również na uschnięte liście kwiatów, co również może (ale nie musi) być spowodowane niską wilgotnością powietrza. Jaki nawilżacz powietrza sprawdzi się w niewielkim mieszkaniu? 

Spis treści:

  1. Nawilżacz powietrza – dlaczego warto go mieć?
  2. Jak działa?
  3. Jak wybrać?
  4. Nawilżacze powietrza, a olejki eteryczne
  5. Kiedy używać?

Nawilżacz powietrza – dlaczego warto go mieć? 

Niska wilgotność powietrza – poniżej 30% spowodowana intensywnym okresem grzewczym może objawiać się:

  • wysuszeniem śluzówek, 
  • podrażnieniem dróg oddechowych, 
  • suchą skórą, 
  • alergiami, 
  • częstym kaszlem, 
  • katarem, 
  • popękanymi ustami, 
  • bólem głowy, 
  • bólem gardła,
  • bezsennością,
  • niską jakością snu. 

Jaka powinna być wilgotność w domu? Odpowiednia wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić między 30, a 50%. Dlatego szczególnie w okresie grzewczym warto postawić na nawilżacz powietrza, który wpływa przede wszystkim na nasze zdrowie, komfort i samopoczucie, a także na zdrowie naszych pupili domowych czy roślin. 

 

Jak działa nawilżacz powietrza?

Dyfuzory bądź nawilżacze powietrza wytwarzają parę wodną, która trafia do powietrza w mieszkaniu i tym samym zwiększa jego wilgotność. Obrazując bardziej szczegółowo – nawilżacze z funkcją jonizacji wytwarzają jony ujemne (aniony), które dostają się do powietrza w mieszkaniu, a następnie opadają wraz z różnego rodzaju zanieczyszczeniami jak np. kurz czy inne drobne cząsteczki wdychane wraz z powietrzem. Jest to szczególnie ważne dla naszego zdrowia, ale i samopoczucia. Niska wilgotność może nasilać alergie, powodować problemy z drogami oddechowymi czy wpływać na obniżenie jakości snu. Z kolei zbyt wysoka wilgotność powietrza w mieszkaniu będzie powodować bakterie, roztocza i grzyby, co może zaostrzać alergie bądź astmę

Jeśli nie masz pewności, jaka wilgotność powietrza występuje w Twoim mieszkaniu warto wyposażyć się w higrometr, czyli urządzenie do mierzenia poziomu wilgotności powietrza. Wygląda i działa podobnie jak termometr i jest łatwo dostępne np. w sklepach z urządzeniami RTV i AGD. 

 

Jak wybrać dobry nawilżacz powietrza? 

Na rynku dostępnych jest masa różnych modeli nawilżaczy, od typowych zawieszek na grzejnik po oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżacza. Każdy z nich różni się nie tylko parametrami, ale i ceną, która czasem może być dość wysoka jak na urządzenie, które ma zapewnić odpowiedni poziom wilgoci w domu. 

Czynniki, na jakie warto zwrócić uwagę wybierając nawilżacz powietrza to: 

  • funkcja jonizacji powietrza, 
  • powierzchnia nawilżania, 
  • wydajność parowania / regulacja poziomu pary,
  • aromaterapia, 
  • możliwość sterowania za pomocą pilota, 
  • głośność działania, 
  • pojemność zbiornika na wodę. 

Najważniejsze parametry to powierzchnia, jaką urządzenie jest w stanie nawilżyć oraz wydajność parowania, która wpływa na szybkość nawilżenia. Pozostałe czynniki mają wpływ na funkcjonalność, jak np. możliwość sterowania z większej odległości za pomocą pilota czy aromaterapia. Jeśli zależy nam również na pozbyciu się zanieczyszczeń z powietrza warto szukać urządzenia z funkcją jonizacji, która choć w pewnym stopniu będzie “wyłapywać” kurz czy inne drobnoustroje. To, jaki nawilżacz powietrza wybrać zależy głównie od własnych preferencji i kwoty, jaką chcielibyśmy przeznaczyć – niektóre modele z funkcją jonizacji dostępne są już w kwocie około 100 zł. 

Nawilżacze powietrza

Nawilżacze powietrza, a olejki eteryczne 

Aromaterapia, czyli tzw. terapia za pomocą olejków eterycznych ma niesamowity wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie, a dodatkowo pozostawia przyjemny zapach w pomieszczeniach. W zależności od rodzaju olejki mogą wpływać na poprawę jakości snu, bezsenność, depresję czy łagodzić objawy przeziębienia lub grypy. Wpływają także na rozluźnienie bądź zmęczenie, poprawiają również samopoczucie. 

Zaletą niektórych modeli nawilżaczy jest właśnie funkcja aromaterapii, czyli możliwość dodawania olejku eterycznego do zbiornika na wodę w nawilżaczu. Dzięki temu właściwości naturalnych olejków trafiają do powietrza zmniejszając ryzyko infekcji. 

 

Nawilżacz powietrza w domu na stoliku

 

Kiedy używać nawilżaczy powietrza? 

Odpowiedź jest prosta: zawsze, kiedy czujesz, że powietrze w domu jest suche. Tak naprawdę nawilżacz powietrza może być włączony cały dzień – jeśli jest cichy, nie będzie wpływać np. na komfort pracy czy wykonywanie innych czynności. Warto również włączać nawilżacz na noc. Nie tylko zapewni wyższej jakości sen, ale może nawet wpłynąć na problem z chrapaniem (u osób, które mają skłonności). W sypialni u dzieci również warto postawić nawilżacz – nocą nie będą się przebudzać, a w ciągu dnia będą bardziej wypoczęte. 

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 8

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

AcusMed Blog

To nasi specjaliści od wyboru odpowiednich produktów do rehabilitacji sportowej, akupunktury, kinesiotapingu i nie tylko. Rozwiewają wątpliwości oraz podsuwają cenne wskazówki i ciekawostki na temat fizjoterapii.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *