Propriocepcja - kobieta ćwicząca równowagę na dysku sensorycznym Togu

Czy warto ćwiczyć propriocepcje?

16

22904

Propriocepcja

Propriocepcja nazywana inaczej czuciem głębokim jest zmysłem informującym nie tylko o położeniu ciała w przestrzeni, ale też o rodzaju ruchu jaki jest aktualnie wykonywany. Proprioceptory zlokalizowane są w mięśniach, powięziach, ścięgnach, więzadłach, torebkach stawowych i okostnej.

Na skutek rozciągnięcia wysyłają informację do ośrodkowego układu nerwowego, co skutkuje następnie wysłaniem odpowiedzi z powrotem do mięśnia, w celu wywołania odpowiedniego rozluźnienia lub skurczu. Pozwala to na kontrolę ułożenia ciała oraz wybór odpowiedniego ruchu w zmieniających się warunkach, w celu utrzymania równowagi.

Jak bardzo zmysł ten jest potrzebny wiedzą szczególnie osoby uprawiające sporty np. narciarze. Podczas jazdy muszą oni nieustannie reagować na czynniki wyprowadzające ich z równowagi, w celu uniknięcia upadku. Im lepiej rozwinięta propriocepcja, tym lepsza kontrola równowagi. Również na co dzień spotykamy się z sytuacjami, w których musimy przeciwdziałać upadkowi np. podczas chodzenia po oblodzonej czy śliskiej powierzchni lub choćby, gdy stoisz podczas jazdy zatłoczonym autobusem. W sytuacjach takich gdy proprioceptory nie reagują prawidłowo, podczas utraty równowagi dochodzi często do urazów takich jak skręcenia stawów, złamania kości czy stłuczenia. Dlatego nie tylko sportowcy powinni wykonywać trening czucia głębokiego, ale też wszyscy chcący uniknąć upadku, w szczególności osoby starsze, u których kontrola równowagi pogarsza się z wiekiem, czy osoby po urazach lub zabiegach chirurgicznych np. po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL).

 

Jak ćwiczyć propriocepcje?

Trening układu proprioceptywnego dobrze jest wykonywać na niestabilnym podłożu np. na dysku sensomotorycznym zwanym inaczej togu. Poniżej prezentowane są przykłady ćwiczeń na poduszce sensorycznej. Do każdego z ćwiczeń jako utrudnienie można dodać zamknięcie oczu czy poprosić inną osobę o lekkie wytrącanie z równowagi. Ćwiczenia dobrze jest wykonywać codziennie po pół godziny. Stawaj na togu boso, aby stopa mogła prawidłowo odbierać informację o podłożu na którym się znajduje. Już po kilku tygodniach powinieneś zauważyć poprawę stabilności i równowagi.

 

Artykuł na bloga Acusmed o priocepcji

Czy warto ćwiczyć propriocepcje artykuł

Artykuł na bloga pt. Czy warto ćwiczyć propriocepcje

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 10

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

AcusMed Blog

To nasi specjaliści od wyboru odpowiednich produktów do rehabilitacji sportowej, akupunktury, kinesiotapingu i nie tylko. Rozwiewają wątpliwości oraz podsuwają cenne wskazówki i ciekawostki na temat fizjoterapii.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *