Zakwasy po treningu - jak się ich pozbyć?

Zakwasy po treningu – jak się ich pozbyć?

49

22889

Zakwasy to powszechnie znany ból występujący na skutek mikrouszkodzeń mięśni po intensywnej aktywności fizycznej. Występują one po kilkunastu godzinach od treningu i mogą trwać nawet do kilku dni. Uważane się, że powstają one poprzez odkładanie się kwasu mlekowego w komórkach mięśniowych, jednak jest on rozkładany do mleczanu oraz wodoru. I to właśnie wodór powoduje ból zwany zakwasami. Jak się ich pozbyć? Poznaj najlepsze sposoby na zakwasy po treningu i pozbądź się nieprzyjemnych dolegliwości.

 

Poznaj metody na regenerację mięśni w artykule: „Regeneracja po treningu – najlepsze sposoby„.

 

Zakwasy po treningu - Sklep internetowy Acus Med


Jak zapobiegać powstawaniu zakwasów?

Ciężki trening nie zawsze musi kończyć się bólem w postaci zakwasów. Warto przyjrzeć się kilku elementom przed i w trakcie aktywności fizycznej. Na początku pamiętaj o odpowiedniej rozgrzewce, która przygotuje mięśnie do podjęcia wysiłku. Nie porywaj się od razu do ciężkich ćwiczeń, stopniowo przechodź od lekkich do bardziej intensywnych ruchów z dużym obciążeniem. Dzięki temu sposobowi mięśnie powoli “przyzwyczają się” do wykonywanego treningu. Zakwasy najczęściej występują bieganiu, siłowni i treningu drużynowego.

 

Najbardziej podatnymi miejscami na ciele są te, które głównie obciążamy podczas ćwiczeń, więc mówimy tu o zakwasach na nogach. U osób wykonujących ćwiczenia angażujące partię mięśniową ud, m.in.: wykroki, przysiady, występują zakwasy na udach i zakwasy na pośladkach. Natomiast osoby skupiające się na środkowych i górnych partiach ciała podczas ćwiczeń borykają się z zakwasami na brzuchu i klatce piersiowej.

 

A co zrobić, jeśli pomimo rozgrzewki i stopniowym dobieraniu ciężaru, zakwasy wystąpiły na drugi dzień? Jak się ich pozbyć i po jakie metody oraz produkty sięgnąć?


Zakwasy po treningu – jak się ich pozbyć?

Wiele osób po intensywnym treningu zastanawia się jak zwalczyć zakwasy i co pomaga na zakwasy? Najprostszym sposobem jest delikatny masaż miejsc objętych dolegliwościami bólowymi. Warto zastosować go dopiero na drugi dzień, ponieważ zbyt długi i mocny masaż może nasilić bolączki. Oprócz tej metody, mamy jeszcze wiele innych sposobów na zakwasy!

Ciepło/zimna kąpiel na zakwasy po treningu

Gorąca kąpiel z dodatkiem soli morskiej skutecznie redukuje zakwasy i pozytywnie wpływa na nastrój. Wielu specjalistów mówi o tym, że zimna kąpiel rozluźnia mięśnie i łagodzi ból. Natomiast jeśli nie jesteś fanem zimnych kąpieli, warto zastosować metodę naprzemienną (raz ciepły, raz zimny strumień wody).

Maści i kremy chłodzące i rozgrzewające

Masaż za pomocą specjalnych preparatów chłodzących i rozgrzewających zapewnia szybką regenerację mięśni oraz łagodzi ból. Kremy i maści mają wiele innych zastosowań, dzięki czemu można wykorzystać je do redukcji przykrych skutków kontuzji i urazów.

Maść Namman Muay na zakwasy po treningu

Krem tajski Namman Muay 100 g

Zimny okład na zakwasy

Podobnie jak zimna kąpiel i chłodzące kremy i maści, zimny okład jest wykorzystywany do zmniejszenia dolegliwości bólowych związanych z zakwasami. Można go zrobić lodu lub mrożonki owiniętej w ręcznik lub kupić gotowy zimny kompres na ból mięśni.

Jednorazowy kompres chłodzący Line Sport

Ponowna aktywność fizyczna a zakwasy

Podczas zakwasów ponowny wysiłek będzie bolesny, jednak po czasie mięśnie przyzwyczają się do tego. Dzięki aktywności fizycznej mięśnie asymilują oraz regenerują się. Najlepszą propozycją jest pływanie, które dodatkowo rozluźnia mięśnie i zapewnia relaks. Dodatkowo można wykonywać ćwiczenia rozciągające.

Pistolet do masażu do regeneracji mięśni

Wielozadaniowy masażer wibracyjny doskonale rozbijający punkty spustowe, przyspiesza regenerację, rozluźnia mięśnie i zmniejsza dolegliwości bólowe. Stosowany przed aktywnością fizyczną przygotowuje mięśnie do wysiłku. Stosowany przez profesjonalnych zawodników, a także amatorów sportowych.

Sprawdź artykuł: „Pistolet do masażu – jaki wybrać? Ranking najlepszych masażerów wibracyjnych„.

Pistolet do masażu Line Sport


Masaż za pomocą rollerów na zakwasy po treningu

Roller do masażu skutecznie łagodzi dolegliwości bólowe, rozluźnia i dotlenia mięśnie oraz poprawia cyrkulację krwi. Wałek do rolowania mięśni ułatwia zabieg, jednak może okazać się bolesny przy mocno napiętych mięśniach. Zapewnia skuteczny masaż i pomaga w lepszym dotarciu do bolących punktów na ciele.

Roller do masażu MOVO

Roller do masażu MOVO HARD


Podsumowanie

Zakwasy dotyczą wielu osób aktywnych fizycznie. Można ich uniknąć poprzez odpowiednią rozgrzewkę i dobór ćwiczeń. Jednak jeśli już borykamy się z zakwasami, powinniśmy odpowiednio zareagować i zregenerować zmęczone mięśnie za pomocą skutecznych metod i narzędzi. W sklepie dla fizjoterapeutów Acus Med znajdziesz szeroki wybór produktów do regeneracji potreningowej.

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

AcusMed Blog

To nasi specjaliści od wyboru odpowiednich produktów do rehabilitacji sportowej, akupunktury, kinesiotapingu i nie tylko. Rozwiewają wątpliwości oraz podsuwają cenne wskazówki i ciekawostki na temat fizjoterapii.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *