Jak poprawić jakość snu

Jak poprawić jakość naszego snu?

2206

Zaburzenia snu, a więc problemy z zasypianiem, nocnym wybudzaniem oraz zbyt krótki czas odpoczynku, wpływają negatywnie nie tylko na nasze samopoczucie i efektywność, ale także regenerację ciała. Kłopoty z zasypianiem mogą być przejściowe, na przykład związane ze stresem lub permanentne. Jak jednak poprawić jakość snu? Podpowiadamy. 

 

Przystosowanie otoczenia do relaksu 

Osoby, które mają problemy ze snem, powinny zastanowić się, w jakim otoczeniu zasypiają. Czy sypialnia sprzyja relaksowi, nie docierają do niej zewnętrzne bodźce, a także jaki klimat panuje w tym wnętrzu. Przed położeniem się do łóżka, warto przewietrzyć pokój. Będzie nam się nie tylko lepiej oddychało, ale i spało. Optymalna temperatura do spania to 18 stopni. Zadbajmy również o wilgotność powietrza. Jeżeli jest zbyt niska, użyjmy nawilżacza. Istotna jest też kolorystyka pokoju, w którym wypoczywamy. Powinna być utrzymana w neutralnych odcieniach. Dobrym kolorem jest też zieleń, która ma działanie uspokajające. 

 

Suplementy na sen – jakie wybrać?

Osoby, które zmagają się z okresowymi problemami z zasypianiem, mogą sięgnąć po suplementy diety na sen. Preparaty dostępne na przykład w UNS, sprzyjają wyciszeniu układu nerwowego. Warto zwrócić uwagę na skład takich produktów. Dobrze, jeżeli są to preparaty roślinne. Wśród substancji znanych ze swoich właściwości uspokajających i wyciszających, wymienia się przede wszystkim melisę, ekstrakt z szyszek chmielu, korzenia kozłka lekarskiego czy ashwagandhę.  

W składzie takich produktów może znaleźć się również melatonina, która wykorzystywana jest jako środek pomocniczy w przypadku zaburzeń snu. Warto również wdrożyć suplementację cynku, magnezu i witamin z grupy B, które działają pozytywnie na układ nerwowy, a dodatkowo mają wpływ na długość i jakość snu. 

 

Wygodny materac

Czasami, żeby poprawić jakość swojego snu, wystarczy tylko wymienić materac na nowy. Spanie na niewygodnym podłożu powoduje, że zbyt często zmieniamy pozycję, co odpowiada za gorszą jakość snu i zaburzenie jego cyklu. Wybierając materac, warto więc postawić na wyrób wysokiej jakości o odpowiadającej nam twardości, który będzie odporny na odkształcenia i posłuży nam przez wiele lat, zapewniając komfort wypoczynku i wysoką jakość snu. 

 

Aktywność fizyczna

Osoby, które wykonują pracę niewymagającą wysiłku fizycznego, powinny szczególną uwagę zwrócić na to, ile ruchu mają w ciągu dnia i w razie potrzeby zwiększyć swoją aktywność fizyczną. Najlepiej ćwiczyć co najmniej 5 razy w tygodniu przez 30 minut. Zmęczenie fizyczne często powoduje, że sen jest głębszy i dłuższy. Z kolei zmęczenie umysłowe nierzadko jest przyczyną problemów z zasypianiem. Najlepszą porą na ćwiczenia jest późne popołudnie. 

 

Posiłki przed snem

Żeby poprawić jakość snu, warto zwrócić uwagę na swój sposób żywienia. Jeżeli spożywamy posiłki późno, chwilę przed snem i są one do tego ciężkie i tłuste, wówczas to może być powód naszych problemów z zasypianiem. W przypadku kłopotów ze snem warto też zrezygnować ze spożywania napojów zawierających kofeinę po południu, a więc kawy czy herbaty, ponieważ mogą one wpływać na sen nawet w ciągu 12 godzin od ich spożycia.

 

„Artykuł sponsorowany”

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Redakcja

Redakcja serwisu ACUS MED to specjaliści z dziedziny zdrowie, fizjoterapia i rehabilitacja, którzy dbają o utrzymanie najwyższej jakości treści.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *