Jak ciało migdałowate wpływa na stres?

Ciało migdałowate – jak wpływa na stres?

20

93504

Czy emocje mają kontrolę nad twoim mózgiem? Istnieje w nim jedna struktura, która kieruje tym, że się boisz. Za odczucie strachu i pamięć emocjonalną odpowiada ciało migdałowate, podkorowa struktura w wewnętrznej części płatu skroniowego, będąca częścią układu limbicznego. Dlaczego jest tak ważne?

 

Ciało migdałowate i anatomia

Nazwa tej struktury pochodzi z języka greckiego, słowo „amygdala” określa jej migdałowaty kształt i wielkość. Ta drobna, parzysta struktura znajduje się zarówno w prawej jak i lewej półkuli mózgu, wewnątrz płatów skroniowych, w ich przyśrodkowej części tuż nad pniem mózgu. Wchodzi w skład jąder podstawnych mózgu. Jest uważana za część zwojów jego podstawy, a w płacie skroniowym przylega do prążkowia i ma połączenie z hipokampem.

 

Ciało migdałowate i lęk

Kiedy dopada nas złość, zdarza nam się liczyć do dziesięciu. Aktywujemy w ten sposób korę mózgową, przednią część mózgu odpowiedzialną za logiczne myślenie, której działanie zostało zahamowane przez ciało migdałowate. Główną rolę w reakcjach lękowych, będących skutkiem bodźców, które organizm odbiera jako zagrażające, odgrywa ciało migdałowate i poszczególne mikroobwody neuronalne w jego substrukturach. Gdy jest ono nadreaktywne, może dochodzić do nieustającego lęku. Doprowadza to do zmian o charakterze depresyjnym, co nasila się u osób w starszym wieku.

 

AcusMed Sklep dla fizjoterapeutów i sportowców

 

Ciało migdałowate i stres

Ciało migdałowate odpowiada za zachowania i za pamięć emocjonalną, współdziała z podwzgórzem i miejscem sinawym. Kiedy jesteśmy w stanie nieustającego strachu oraz lęku i pojawia się jego nadmierna aktywacja, zostaje zahamowana czynność hipokampu, pełniącego ważną funkcję w procesach pamięci. Ciało migdałowate przejmuje kontrolę i nie dopuszcza innych emocji, a paraliżujący strach sprawia, że możemy nie pamiętać przebiegu wydarzeń i działać zupełnie instynktownie. Zdarzały się również przypadki, iż w wyniku mechanicznego uszkodzenia ciała migdałowatego, nie występowały reakcje lękowe, że osoba z tą niesprawną strukturą w mózgu nie odczuwała żadnych emocji na przykład podczas oglądania filmów grozy albo podczas jazdy na rollercoasterze.

 

Ciało migdałowate i reakcje

W wyniku wszechobecnych bodźców, przeładowania informacjami i strachu o przyszłość zdarza się, że nadmiernie pobudzone ciało migdałowate wyczekuje nie tylko realnych niebezpieczeństw, ale również tych, które można sobie wyobrazić. Paraliżujący strach przed przyszłością sprawia, że pojawia się obsesyjny lęk, który powoduje przewlekły stres.  Pacjenci skarżą się  wtedy na szereg dotkliwych objawów, takich jak bóle mięśniowo-szkieletowe, zaburzenia hormonalne, nadmierny apetyt lub jego brak czy zaburzenia snu. Zmniejszenie reaktywności ciała migdałowatego może być przyszłością w terapii chorób, których przyczyną jest ogromny stres.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 202

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Magdalena Serafin

Historyk sztuki i specjalista PR, certyfikowany provider TRE® ,a z zamiłowania pasjonatka osteopatii i pracy z ciałem, studentka psychoterapii w nurcie analizy bioenergetycznej według Lowena. Mama dwóch małych córek, łącząca pracę zawodową z bieganiem i zgłębianiem meandrów psychiki. Uwielbia być tu i teraz, blisko ludzi.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *