Postawa ciała. Siedzący tryb życia Blog Acusmed

Nieprawidłowa postawa ciała

2819

Siedzący tryb życia prowadzi ogromna liczba osób. Niestety, siedzenie jest wpisane w wiele czynności życia i w wielu zawodach taka pozycja jest elementem pracy. Problem w tym, że każdy żyjący organizm, nawet gąbki w rafach koralowych został stworzony tak, aby być nieustannie w ruchu. Tylko wtedy, gdy zapewniona jest odpowiednia dawka regularnej aktywności każda tkanka naszego ciała może prawidłowo funkcjonować, być odżywiona i spokojna o swój dobrostan.

Postawa to podstawa!

Problemy z prawidłową postawą ciała kojarzone są najczęściej z wiekiem dziecięcym lub dorastania. Często można usłyszeć stwierdzenie, że „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Niestety w przypadku postawy ciała i kondycji układu mięśniowo – szkieletowego bardzo często okazuje się ono mylne. To właśnie w wieku dorosłym zaczynają nawarstwiać się obowiązki i zajęcia, które ograniczają czas na dbanie o siebie. I to w tym wieku istnieje największa grupa pacjentów cierpiących na powikłania długotrwałych, nieprawidłowych nawyków.

Nieprawidłowa postawa ciała podczas siedzenia może być przyczyną ogromnej liczby dolegliwości bólowych i trzewnych. Najbardziej niewinnie prezentującą się, a niosącą olbrzymi potencjał destrukcyjny, jest tzw. postawa „zwieszona”. Słaby korpus, napięte mięśnie kończyn dolnych i klatki piersiowej nie pozwalają na utrzymanie strzeliście wyprostowanego kręgosłupa. Ciężar ciała zamiast spoczywać na sprawnych mięśniach jest dźwigany i biernie utrzymywany przez stawy i więzadła, które nie są stworzone do tego rodzaju wysiłku. Charakterystycznymi cechami postawy zgarbionej są:

 • protrakcyjne (wysunięte do przodu) ułożenie głowy i szyi,
 • „okrągłe” plecy,
 • wiotkość mięśni brzucha,
 • zaburzenie stabilizacji centralnej (mechanizmów odpowiadających za równowagę, dynamikę i siłę),
 • wzmożone napięcie mięśni klatki piersiowej i kręgosłupa lędźwiowego,
 • ograniczenie ruchomości, zablokowanie stawów kompleksu szczytowo – potylicznego (OAA),
 • blokady segmentów przejściowych kręgosłupa (C7-TH1, TH12-L1, L5-S1).

Zła postawa ciała, a problemy zdrowotne

Zgarbiona postawa, oprócz zespołów bólowych kręgosłupa i stawów obwodowych prowadzi do wielu zaburzeń, które na pierwszy rzut oka rzadko wiążą się z brakiem dbałości o zdrowy kręgosłup. To np.:

 • migreny,
 • zaburzenia trawienne,
 • apatia, brak pewności siebie,
 • problemy trawienne, problemy z wypróżnianiem,
 • osłabienie wzroku,
 • neuralgie,
 • zaburzenia słuchu.

Techniki terapeutyczne

Odpowiedzią na powikłania i schorzenia powstałe na skutek nieprawidłowej postawy ciała może być terapia manualna oraz metody osteopatyczne. Przydatne będą podstawowe techniki rozluźniania mięśniowo – powięziowego jak również:

Warto pamiętać, że niemożliwym jest długotrwałe rozwiązanie tego typu problemów w gabinecie fizjoterapeuty. Metody manualne muszą być uzupełnione o indywidualną pracę pacjenta w domu. Ćwiczenia stabilizacji głębokiej oraz ogólne ćwiczenia siłowe będą bardzo pomocnym środkiem w zbudowaniu masy mięśniowej. Rekreacyjny trening wytrzymałościowy (nordic-walking, bieganie) jest dobrym sposobem na poprawę krążenia krwi i wydolności oddechowej.

Pomocne w osiągnięciu rezultatów może okazać się również budowanie nawyku ćwiczenia podczas pracy za biurkiem. Wykorzystywanie do siedzenia poduszek sensomotorycznych oraz piłek rehabilitacyjnych 4FIZJO pomaga we wzmocnieniu mięśni kręgosłupa i brzucha, niezbędnych do zabezpieczenia kręgosłupa przed urazami.

 

Sprzęt do ćwiczeń 4FIZJO

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Jakub Seremak

Magister fizjoterapii, student osteopatii. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *