Postawa ciała. Siedzący tryb życia Blog Acusmed

Nieprawidłowa postawa ciała

4

9542

Siedzący tryb życia prowadzi ogromna liczba osób. Niestety, siedzenie jest wpisane w wiele czynności życia i w wielu zawodach taka pozycja jest elementem pracy. Problem w tym, że każdy żyjący organizm, nawet gąbki w rafach koralowych został stworzony tak, aby być nieustannie w ruchu. Tylko wtedy, gdy zapewniona jest odpowiednia dawka regularnej aktywności każda tkanka naszego ciała może prawidłowo funkcjonować, być odżywiona i spokojna o swój dobrostan.

Postawa to podstawa!

Problemy z prawidłową postawą ciała kojarzone są najczęściej z wiekiem dziecięcym lub dorastania. Często można usłyszeć stwierdzenie, że „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Niestety w przypadku postawy ciała i kondycji układu mięśniowo – szkieletowego bardzo często okazuje się ono mylne. To właśnie w wieku dorosłym zaczynają nawarstwiać się obowiązki i zajęcia, które ograniczają czas na dbanie o siebie. I to w tym wieku istnieje największa grupa pacjentów cierpiących na powikłania długotrwałych, nieprawidłowych nawyków.

Nieprawidłowa postawa ciała podczas siedzenia może być przyczyną ogromnej liczby dolegliwości bólowych i trzewnych. Najbardziej niewinnie prezentującą się, a niosącą olbrzymi potencjał destrukcyjny, jest tzw. postawa „zwieszona”. Słaby korpus, napięte mięśnie kończyn dolnych i klatki piersiowej nie pozwalają na utrzymanie strzeliście wyprostowanego kręgosłupa. Ciężar ciała zamiast spoczywać na sprawnych mięśniach jest dźwigany i biernie utrzymywany przez stawy i więzadła, które nie są stworzone do tego rodzaju wysiłku. Charakterystycznymi cechami postawy zgarbionej są:

  • protrakcyjne (wysunięte do przodu) ułożenie głowy i szyi,
  • „okrągłe” plecy,
  • wiotkość mięśni brzucha,
  • zaburzenie stabilizacji centralnej (mechanizmów odpowiadających za równowagę, dynamikę i siłę),
  • wzmożone napięcie mięśni klatki piersiowej i kręgosłupa lędźwiowego,
  • ograniczenie ruchomości, zablokowanie stawów kompleksu szczytowo – potylicznego (OAA),
  • blokady segmentów przejściowych kręgosłupa (C7-TH1, TH12-L1, L5-S1).

Zła postawa ciała, a problemy zdrowotne

Zgarbiona postawa, oprócz zespołów bólowych kręgosłupa i stawów obwodowych prowadzi do wielu zaburzeń, które na pierwszy rzut oka rzadko wiążą się z brakiem dbałości o zdrowy kręgosłup. To np.:

  • migreny,
  • zaburzenia trawienne,
  • apatia, brak pewności siebie,
  • problemy trawienne, problemy z wypróżnianiem,
  • osłabienie wzroku,
  • neuralgie,
  • zaburzenia słuchu.

Techniki terapeutyczne

Odpowiedzią na powikłania i schorzenia powstałe na skutek nieprawidłowej postawy ciała może być terapia manualna oraz metody osteopatyczne. Przydatne będą podstawowe techniki rozluźniania mięśniowo – powięziowego jak również:

Warto pamiętać, że niemożliwym jest długotrwałe rozwiązanie tego typu problemów w gabinecie fizjoterapeuty. Metody manualne muszą być uzupełnione o indywidualną pracę pacjenta w domu. Ćwiczenia stabilizacji głębokiej oraz ogólne ćwiczenia siłowe będą bardzo pomocnym środkiem w zbudowaniu masy mięśniowej. Rekreacyjny trening wytrzymałościowy (nordic-walking, bieganie) jest dobrym sposobem na poprawę krążenia krwi i wydolności oddechowej.

Pomocne w osiągnięciu rezultatów może okazać się również budowanie nawyku ćwiczenia podczas pracy za biurkiem. Wykorzystywanie do siedzenia poduszek sensomotorycznych oraz piłek rehabilitacyjnych 4FIZJO pomaga we wzmocnieniu mięśni kręgosłupa i brzucha, niezbędnych do zabezpieczenia kręgosłupa przed urazami.

 

Sprzęt do ćwiczeń 4FIZJO

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 7

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Jakub Seremak D.O.

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *