Dynamiczne plastrowanie fizjoterapeutka i pacjent

Recenzja książki ,,Dynamiczne plastrowanie – podręcznik Kinesiology Taping”

3

6488

Kinesiotaping zalewa nas dziś swoją obecnością w różnych formach przekazu. Mamy kursy, internetowe filmy, artykuły i… książki. Naprawdę dobre książki, które niektórym zastępują wszystkie inne źródła wiedzy. Poniżej poświęcimy całą swoją uwagę jednej z nich. Zbigniew Śliwiński i Marcin Krajczy razem ze współpracownikami redakcyjnymi stworzyli – jakby mogło się wydawać, naprawdę dobrą pozycję o kinesiotapingu. Czy rzeczywiście warto ją mieć, skoro w przestrzeni internetowej nie brakuje materiałów na temat aplikacji plastrów kinezjologicznych?

 

Zbigniew Śliwiński, Marcin Krajczy, Jan Szczegielniak i Tomasz Senderek, czyli autorski kunszt fizjoterapii

Czy warto poznać autora/autorów książek? Z pełnym przekonaniem myślę, że tak. Świadome czytanie to nie tylko dokładne czytanie tekstu. To również wiedza o tym, kim byli lub są autorzy, co osiągnęli i jaki związek mogą mieć z tematyką książki. Osobiście polecam Ci tę praktykę. Ewidentnie coś zmienia się w atmosferze czytania, gdy możemy wypowiedzieć się choć w kilku słowach na temat autora, zamiast kojarzyć pozycję wyłącznie z jej okładki.

,,Dynamiczne plastrowanie” napisała autorska śmietanka w postaci Zbigniewa Śliwińskiego i Marcina Krajczego przy współpracy redakcyjnej Jana Szczegielniaka i Tomasza Senderka. O każdym z panów można by pisać elaboraty, ale dziś Ci tego oszczędzę. Nie mogę jednak choć krótko o nich nie wspomnieć:

 • Zbigniew Śliwiński – prof. nadzw. dr hab. n.med., konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii, redaktor naczelny czasopisma ,,Fizjoterapia Polska”, specjalista z zakresu rehabilitacji ruchowej K-Active Association Europe Kinesology Taping Senior Instructor i jeden z pierwszych instruktorów kinesiotapingu;
 • Marcin Krajczy – magister rehabilitacji ruchowej, autor jednej z pierwszych publikacji naukowych na temat plastrowania kinezjologicznego, fizjoterapeuta kliniczny;
 • Jan Szczegielniak – specjalista fizjoterapii i rehabilitacji ruchowej, członek Krajowej Rady Fizjoterapeutów, autor i opiekun wielu opracowań naukowych na temat plastrowania w fizjoterapii, konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii;
 • Tomasz Senderek – specjalista fizjoterapii, Międzynarodowy K-Active Senior Instruktor;

 

Ponad 300 stron, podręczny wymiar i…cała niezbędna wiedza na temat kinesiotapingu

Pod względem merytoryki i wiedzy, w ,,Dynamicznym plastrowaniu” każda strona została doszczętnie wykorzystana. Zawsze, gdy po nią sięgam, wiem, że znajdę odpowiedź na pytania, które szukam. I niezależnie od tego, czy chcę przypomnieć sobie podstawy, czy potrzebuję znaleźć aplikację we względnie rzadziej występujących schorzeniach, takich jak rozmiękanie chrząstki rzepki. Książka została podzielona na 3 części – dwie pierwsze to niezbędna wiedza teoretyczna, w której znajdziesz m.in.:

 • budowę i rolę skóry,
 • anatomię, fizjologię i patofizjologię układu limfatycznego,
 • historię kinesiotapingu,
 • informacje nt. aktywacji endogennego systemu analgetycznego, komórek Merkla,
 • opis technik dynamicznego plastrowania,
 • wskazania i przeciwwskazania do kinesiotapingu.
 1. część jest tą praktyczną, w której dowiesz się, jak naklejać plastry do kinesiotapingu.

 

Dynamiczne plastrowanie - kup teraz w Acus Med

 

Metody aplikacji plastrów kinezjologicznych w ponad 70 schorzeniach!

O ile sama technika plastrowania jest podstawą wiedzy na temat kinesiotapingu, to umiejętność aplikacji plastrów w konkretnych przypadkach stanowi solidne nadzienie i wisienkę na torcie jednocześnie. Na przeszło 120 stronach książki spotkasz się z teorią, by później doświadczyć solidnej dawki praktycznych informacji. Znajdziesz metody aplikacji w ponad 70 schorzeniach takich jak:

 • zespół de Quervain’a,
 • gęsia stopka,
 • neuralgia nerwu międzyżebrowego,
 • niestabilność barku,
 • dyskopatia szyjna,
 • zaburzenia ślizgu rzepki.

Na tym można byłoby skończyć, ale powinieneś wiedzieć, że przy każdym rozdziale poświęconym metodzie aplikacji, znajdziesz również wyjaśnienie danego schorzenia. Uważam to za niezbędnik nawet jeśli wiesz, z czym się ono wiąże. Zawsze warto to sobie przypomnieć, a jeśli jesteś początkującym fizjoterapeutą – po prostu się dowiedzieć. Autorzy zadbali o to, abyś już na wstępie wiedział, z jaką metodą aplikacji będziesz pracował przy opisywanym schorzeniu. Wzbogacili to o wyraźne i kolorowe zdjęcia, przedstawiające poszczególne etapy aplikacji plastrów kinezjologicznych wraz z opisem metodyki. Myślę, że nie będziesz miał wątpliwości, jak przykleić taśmę do kinesiotapingu. A nawet jeśli – połącz wiedzę z książki z filmikami znalezionymi w Internecie.

 

Podsumowanie

Spośród kilku pozycji książkowych o kinesiotapingu, ,,Dynamiczne plastrowanie” jest tą, na którą warto pochylić się nieco bardziej. Fakt, że została napisana przez czwórkę doświadczonych i mających na swoim koncie olbrzymie doświadczenie kinezjologiczne i fizjoterapeutyczne autorów, został potwierdzony merytoryką treści. Mówiąc o merytoryce mam z kolei na uwadze wszystkie możliwe informacje, które trzeba wiedzieć, by praktykować kinesiotaping.

Budowa skóry, fizjologia układu limfatycznego, teoretyka kinesiotapingu od każdej strony, aż wreszcie – kilkadziesiąt aplikacji z opisem i grafiką w najróżniejszych schorzeniach to dowód na to, że dla tej pozycji warto wygospodarować specjalne miejsce na półce. I na koniec – warto do niej regularnie wracać. Wystarczy znaleźć w niej postawioną pacjentowi diagnozę, a później wziąć do ręki tape’y i…działać. Ze swobodą, pewnością i kompletną wiedzą.

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Olga Rymarska

W życiu zawodowym działam dwutorowo: jestem fizjoterapeutką i copywriterką medyczną. Spełniam się nie tylko w osobistym kontakcie z pacjentem, ale również wtedy, gdy elektronicznie szerzę wiedzę na temat fizjoterapii i zdrowego stylu życia. Prywatnie uwielbiam Chorwację, koncerty i książki o medycynie sądowej.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.