Mięsień gruszkowaty - rolowanie acusmed

Mięsień gruszkowaty – jak rolować, aby nie bolał?

3647

Dlaczego mięsień gruszkowaty jest tak ważny?

Gdyby powstał ranking mięśni stwarzających największe problemy niewątpliwie mięsień gruszkowaty byłby na pierwszym miejscu. Ten mały mięsień o trójkątnym kształcie ma ogrom funkcji i pełni bardzo istotna rolę w stabilizacji i ruchu miednicy oraz kończyn dolnych. Jeśli jego kondycja jest słaba lub napięcie zbyt wysokie – może być przyczyną potężnych dolegliwości bólowych. W utrzymaniu mięśnia gruszkowatego w dobrej formie pomagają produkty do rolowania, a w szczególności piłki do masażu.

Mięsień gruszkowaty i rolowanie

Masaż piłeczką precyzyjnie oddziałuje na mięsień gruszkowaty, skutecznie łagodząc dolegliwości bólowe

Anatomia mięśnia gruszkowatego zwanego “gruszką”

Jedną z najważniejszych struktur układu ruchu jest rozpoczynający się na przedniej powierzchni kości krzyżowej i wędrujący, aż do uda mięsień gruszkowaty. Dzięki jego współpracy z innymi mięśniami pośladkowymi, możemy chodzić stabilnie, nie kiwając się na boki. Podczas różnych aktywności mięsień ten odgrywa istotną rolę w przenoszeniu ciężaru ciała, a jego dobra kondycja i siła przyczynia się do prawidłowej funkcji układu ruchu. Problem pojawia się w sytuacji, gdy na skutek różnych czynników przestaje on funkcjonować prawidłowo i staje się bardziej napięty, słaby i niewystarczająco elastyczny. Odczuwalny jest wtedy przykurcz mięśnia gruszkowatego. Taki stan często prowadzi do jego dysfunkcji, która może być przyczyną masywnych dolegliwości bólowych.

Ciekawym i dość istotnym faktem na temat mięśnia gruszkowatego jest jego położenie względem nerwu kulszowego. W zależności od indywidualnego rozwoju istnieje kilka możliwości ich wspólnego ułożenia – nerw kulszowy przebiega nad lub pod mięśniem gruszkowatym. W niektórych przypadkach przebija mięsień gruszkowaty, biegnąc następnie dalej, wzdłuż tylnej powierzchni uda. Takie ułożenie predysponuje do dużych objawów bólowych w przypadku wzmożonego napięcia „gruszki”.

Czynniki, które wpływają na napięcie mięśnia gruszkowatego

Duże napięcie mięśnia gruszkowatego, obecność licznych aktywnych punktów spustowych oraz brak jego elastyczności może być spowodowany kilkoma czynnikami, na które warto zwracać uwagę, na co dzień – niezależnie od tego, czy jest się pracownikiem biura, czy wyczynowym sportowcem, to np.:

  • spędzanie zbyt długiego czasu w pozycji siedzącej,
  • osłabienie mięśni pośladkowych względem całego ciała,
  • przeciążenie nadmiernym wysiłkiem fizycznym,
  • praca w pozycji pochylonej lub klęczącej,
  • przewlekły ucisk na pośladek (np. przez noszenie portfela w tylnej kieszeni).

Ból spowodowany złą kondycją mięśnia gruszkowatego może objawiać się różnie. Od lokalnego bólu w okolicy biodra, często odczuwanego, jako „wiercenie gdzieś w środku stawu”, do pseudo rwy kulszowej, przy której występują podobne objawy jak w przypadku dyskopatii lędźwiowo-krzyżowej, łącznie z zaburzeniami czucia w obrębie uda.

Mięsień gruszkowaty - ćwiczenia

Popularna „gruszka” może być na tyle dokuczliwa, że ograniczy naszą aktywność fizyczną

Rolowanie pośladków receptą na ich ból

Aby unikać problemów z „gruszką” należy w miarę możliwości unikać wyżej wymienionych czynników lub jeśli to niemożliwe dbać o to, aby po dużym wysiłku fizycznym lub siedzeniu w biurze – odpowiednio rozluźniać i uelastyczniać swoje pośladki. Tu z pomocą przychodzą roller lub piłka do masażu.

Przy pomocy odpowiedniego sprzętu można skutecznie przeciwdziałać powstawaniu bólu mięśnia gruszkowatego lub jeśli taki wystąpi – zmniejszać swoje dolegliwości. Aby to zrobić, należy regularnie wykonywać proste ćwiczenia:

  1. Z wykorzystaniem piłki do masażu – w pozycji leżącej na plecach, podłóż piłkę do masażu pod pośladek w miejsce pomiędzy krzyżem a kością udową. Znajdź najbardziej bolesny punkt i przytrzymaj ucisk na piłkę, aż do ustąpienia objawów bólowych. Ćwiczenie powtórz na drugim pośladku. Chcąc uzyskać pożądany efekt rozluźnienia należy pracować na umiarkowanych odczuciach bólowych.
  2. Z użyciem wałka – usiądź pośladkiem, który chcesz rozpracować na rollerze. Przeciwna stopę załóż na kolano tak, aby lekko dociążyć masowane miejsce. Wykonuj przesuwny ruch rolowania w okolicy pośladka tak, aby sprawiało to lekki ból. Na każdy pośladek należy wykonać między 10-15 powtórzeń. Ćwiczenie może być powtarzane kilka razy dziennie – w zależności od indywidualnych preferencji.

Mięsień gruszkowaty – ćwiczenia uzupełniające

Regularny masaż rollerem lub piłką polecamy wspomagać ćwiczeniami wzmacniającymi pośladki i obręcz biodrową w celu ogólnego usprawnienia tej części ciała. Siła mięśni pośladkowych jest podstawą do prawidłowego funkcjonowania całego ciała i dobrej postury. Dbając o silna miednice, regularny masaż i ćwiczenia rozciągające można skutecznie zmniejszać dolegliwości bólowe, wynikające z wzmożonego napięcia mięśnia gruszkowatego lub działać profilaktycznie, aby takie objawy nigdy się nie pojawiły.

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 7

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Jakub Seremak D.O.

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *