focusing i interocepcja

O focusingu i interocepcji

3671

Czasami warto zamknąć drzwi do gabinetu i zwyczajnie wziąć głęboki oddech. Sprawdzić, dokąd ten oddech dociera i jak ci z tym. To, że można słuchać swojego ciała i jest to naprawdę niezwykłe w skutkach to jedno. Tylko jak i po co to robić i kiedy znaleźć na to czas?

Czym jest focusing?

Focusing tak naprawdę jest prosty, ale wymaga skupienia się na sygnałach z ciała i chwili dla siebie, o które niekiedy naprawdę trudno. Czas mamy wtedy, kiedy ciało woła objawami i pojawiają się dolegliwości, a wszelkie wcześniejsze symptomy bólu lub choroby spychane są na później. Żyjemy w umyśle, a nie w ciele, przetwarzamy codziennie milion informacji, bez refleksji dlaczego coś nas zaczyna boleć i w jakim stopniu. Środki farmakologiczne uśmierzają ból, ale nie naprawiają źródła problemu. Kiedy pojawiają się rozmaite dysfunkcje, większość ludzi bierze telefon do ręki i szuka ich przyczyny, a najlepiej po prostu zajrzeć wgłąb siebie i posłuchać swojego ciała, odnaleźć jego poczucie, źródło tego, co powoduje chorobę. To swoista pułapka umysłu, w którą wpadamy, będąc oddaleni od ciała. Jesteśmy uczeni, aby nie pokazywać emocji, aby usuwać je gdzieś daleko od siebie, chociaż czujemy ucisk w żołądku, w gardle, czy ból w dolnym odcinku kręgosłupa. Ta umiejętność rozpoznawania i słuchania swojego ciała to właśnie focusing.

Metoda została opisana w połowie XX wieku na podstawie badań i obserwacji przez Eugena Gendlina i opiera się na metodzie 6 kroków stosowanych w psychoterapii.

 

Focusing i „felt sense

Focusing jest naprawdę przydatną umiejętnością, bardzo subtelną, ale potrzebną naszemu ciału. To proces polegający na rozbudzaniu samoświadomości i przyjrzenia się swoim emocjom, a do tego jest nakierowany na ciało. Najbardziej istotne jest tu „felt sense” , czyli świadome, pozawerbalne czucie ciała, świadomość sytuacji. Pojawia się w takich sytuacjach, kiedy na przykład stajemy przed publicznością i czujemy ucisk w gardle, albo paraliżuje nas strach przed egzaminem. Poczucie tego, co czuje nasze ciało, gdzie jest w danym momencie, to właśnie jest focusing.

 

Focusing i bycie obecnym

Bycie obecnym i pozostawanie w kontakcie tu i teraz jest przeciwieństwem uwagi skierowanej na to, co się działo w przeszłości, jakie mamy lęki i prognozy na przyszłość. A żyć przeszłością i tym, co będzie lubimy bardzo, bez skupiania się, co jest teraz. Focusing jest zaprzyjaźnianiem się z własnym wewnętrznym doświadczeniem. Bardzo istotne tutaj jest przyjmowanie do wiadomości naszych stanów w ciele, bo są one właśnie po to, aby coś nam komunikować. Nadmierny ból, któremu niestraszna żadna terapia też jest komunikatem, bardzo cienka jest granica między przyczyną psychiczną a somatyczną. Focusing jest swoistym labiryntem do siebie, naturalnym procesem, który wykracza poza to, co jesteśmy w stanie zamknąć w słowach.

 

Sprawdź już teraz -> jak pozbyć się napięciowego bólu głowy? 

 

Założenia focusingu

Założeniem focusingu jest przekonanie, że „ciało zna odpowiedź”. Pozwala on dotrzeć do tego, co w danej chwili domaga się naszej uwagi, tego co stoi pomiędzy nami a dobrym samopoczuciem. Nie poprzez myśli, przekonania, oceny ale poprzez całościowe, bezpośrednie, cielesne doświadczenie danego problemu. Focusing. pomaga lepiej zrozumieć sytuację, w jakiej się znajdujemy, dotrzeć do potrzeb i je zaspokoić, a w konsekwencji  realizować swoje życiowe cele. Uczy akceptacji, dawania sobie pozwolenia na to, co dzieje się tu i teraz, bez wracania do przeszłości i życiu iluzją na przyszłość. Uczy radzenia sobie ze swoim wewnętrznym krytykiem, który potrafi nakreślić obraz całego życia i bardzo utrudnia dotarcie do siebie. Focusing daje wewnętrzną siłę, dzięki której inaczej odbiera się upadki i docenia wzloty.

focusing

 O interocepcji

Istnieją informacje, które pomagają utrzymać równowagę naszego ciała i łączą jego wewnętrzny stan z emocjami. To właśnie interocepcja, która pozwala na wewnętrzny dialog z samym sobą, takie swoiste sprawdzenie, co w ciele i co w emocjach. To informacje, które pomagają utrzymać równowagę naszego ciała.

Nasza indywidualna budowa ciała i problemy strukturalne, które powodują, że poddajemy się terapii manualnej powstają ze sposobu w jaki nadużywamy swoich ciał w codziennych czynnościach. Kumulujące się problemy strukturalne mogą powstać również w wyniku „spychania” do ciała długotrwałych emocji. Często sztywne barki ciało zapamiętuje jako ochronę przed ciosem w dzieciństwie – powstaje w ten sposób emocjonalny wzorzec strukturalny, z którym nie wystarczy pracować przy pomocy technik manualnych, ważna tu będzie praca z emocjami. Istotne jest, aby w terapii zintegrować systemy komunikacyjne, które spajają strukturę i funkcję ciała, bez podziału na poszczególne części.

Wiele problemów zdrowotnych, takich jak bóle głowy, uczucie zmęczenia i migreny, mogą być  przykładem wewnętrznego wołania o pomoc. Wszystkie te problemy mogą być wynikiem ignorowania naszych sygnałów płynących z ciała. To prowadzi nas do zignorowania lub nie wykrycia tego, co naprawdę nam szkodzi lub przeciwnie, co jest dla nas bezpieczne i korzystne.

Sensoryczne receptory interocepcji głównie zlokalizowane są w tkankach powięzi i są to wolne zakończenia nerwowe. Najważniejsze, to mieć świadomość reakcji zachodzących w naszym ciele i spróbować nauczyć się wglądu do niego. Czasem wyjście z pułapki umysłu, a skupienie się na ciele to naprawdę droga do harmonii i poczucia bycia w pełni sobą.

 

Ciekawa książka: James L.Oschman: „Medycyna energii w terapiach i życiu człowieka„, wyd. Elsevier 2003 r.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Magdalena Serafin

Historyk sztuki i specjalista PR, certyfikowany provider TRE® ,a z zamiłowania pasjonatka osteopatii i pracy z ciałem, studentka psychoterapii w nurcie analizy bioenergetycznej według Lowena. Mama dwóch małych córek, łącząca pracę zawodową z bieganiem i zgłębianiem meandrów psychiki. Uwielbia być tu i teraz, blisko ludzi.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *