Regularne rolowanie pleców

1950

Zadbaj o stan swojego kręgosłupa – regularne rolowanie pleców

Żyjemy w czasach, w których u wielu osób przeważa siedzący tryb życia i mała aktywność fizyczna. Wiele osób czuje się z tym całkiem nieźle, do czasu, kiedy zaczyna dawać o sobie nasz największy sprzymierzeniec i podstawa całego ciała – kręgosłup. Jest on stworzony do tego, aby przenosić obciążenia i ciężar człowieka – tylko, kiedy dostaje dużą dawkę ruchu jest w stanie dobrze funkcjonować. Ruch jednak może być również zgubny. Zbyt duża aktywność i uprawianie sportów, w których istnieje duże ryzyko przeciążenia kręgosłupa (np. koszykówki, piłki nożnej, siatkówki, podnoszenia ciężarów) również wpływa niekorzystnie na jego kondycję. Co można robić, aby przeciwdziałać bólowi? Jednym ze sposobów jest regularne rolowanie pleców.

Dlaczego warto rolować plecy?

Na przeciążenia spowodowane nadmiernym ruchem lub jego brakiem – nasze ciało odpowiada zwiększonym napięciem mięśniowym. Kiedy taki stan długo się utrzymuje – dochodzi do wytwarzania mięśniowo-powięziowych punktów spustowych, czyli nadaktywnych grup włókien mięśni. Punkty spustowe, które nie są w porę zlikwidowane mogą stać się aktywne i tym samym powodować dolegliwości bólowe. Są to często objawy, pozornie niezwiązane z problemami mięśniowymi, np. punkty spustowe mięśni grzbietu czy pośladków, mogą dawać dolegliwości bardzo zbliżone do rwy kulszowej. Dlatego warto odpowiednio wcześnie zadbać o kondycję swoich mięśni, aby nie doprowadzić do stanu, w którym będzie potrzebna pomoc specjalisty.

Wybierz odpowiedni wałek do masażu kręgosłupa

Przez wysoką dostępność wałków do masażu, każdy może stworzyć swój mini gabinet fizjoterapeutyczny u siebie w domu. W tym celu należy zaopatrzyć się w roller, który będzie pomocny w uwalnianiu nadmiernego napięcia mięśni.

Jaki wałek do masażu pleców sprawdzi się najlepiej? Na rynku znajduje się wiele wałków przeznaczonych do rolowania kręgosłupa

Regularne rolowanie pleców

 

Klasyczny model rollera 4FIZJO idealnie nada się do masażu mięśni prostowników grzbietu, najszerszego grzbietu, pośladkowych oraz mięśni ud. Wszystkie te grupy mięśniowe w przypadku bólu grzbietu charakteryzuje wspólne, zwiększone napięcie i w przypadku dolegliwości bólowych należy zadbać o rozluźnienie każdej z nich.

duoball do masażu pleców

Podwójna piłka – Duoball precyzyjnie trafia w struktury mięśniowo-powięziowe

Duoball będzie spełniać swoją rolę w masażu mięśni karku, które zwłaszcza u osób wykonujących swoją pracę siedząc przy komputerze będą mocno przeciążone. Podwójna piłeczka została skonstruowana specjalnie do masażu wzdłuż kręgosłupa. Warto wiedzieć, że zwiększone napięcie mięśni karku może prowadzić do bardzo szerokich dolegliwości od bólu samego kręgosłupa szyjnego, aż po rwę barkową i zaburzenia czucia całej kończyny górnej. Dlatego bardzo istotne jest, aby nie zaniedbywać ich kondycji. Duoball do masażu pleców jest zalecany pracownikom biurowym, osobom przenoszącym w pracy ciężkie przedmioty oraz sportowcom, którzy uprawiają dyscypliny siłowe.

Jak wykonać rolowanie pleców?

Rolowanie grzbietu i karku można wykonywać w pozycji leżącej lub stojąc. Aby wykonać je prawidłowo należy:

  1. Ułożyć się na twardym podłożu lub stanąć przy ścianie w towarzystwie Roller’a lub Duoball’a.
  2. Podłożyć roller pod wybraną partię mięśni.
  3. Wykonywać ruchy przetaczania ciała po rollerze. Wykorzystujemy do tego jedynie obciążenie własnego ciała. Rolowanie wykonujemy przez około 1-2 minuty na każdą partię mięśniową.

W przypadku pozycji na plecach, ruch będzie wykonywany przez przetaczanie wywoływane ruchem kolan. W przypadku pozycji stojącej – należy docisnąć ciało i roller do ściany oraz wykonywać automasaż przez delikatny przysiad.

Pamiętaj!

Regularne rolowane pleców będzie bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą profilaktycznie dbać o stan swojego kręgosłupa oraz dla tych, którzy już cierpią na dolegliwości bólowe. Należy jednak pamiętać, że każdy długotrwały ból kręgosłupa może być spowodowany poważną patologią (np. schorzeniami narządów wewnętrznych), a nie tylko przeciążeniem. W takim wypadku warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, który doradzi odpowiedni sposób leczenia.

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Jakub Seremak D.O.

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *