Świecowanie uszu - jak często

Świecowanie uszu – jak często świecować uszy?

2

9989

Świecowanie uszu wywodzi się z medycyny niekonwencjonalnej i ma za zadanie usunąć woskowinę zalegającą w uszach, a także oczyścić zatoki. Konchowanie uszu polega na umiejscowieniu w małżowinie usznej świecy do świecowania uszu wykonanej z płótna lnianego lub bawełnianego, a następnie jej zapaleniu, wyciągnięciu po wypaleniu i sprawdzeniu wydobytych zanieczyszczeń z ucha.


Przebieg zabiegu konchowania uszu

W trakcie zabiegu pacjent powinien położyć się na boku, aby osoba wykonująca świecowanie miała swobodny dostęp do ucha.  Pod głowę pacjenta umieszcza się niewielką poduszkę zapewniającą komfort podczas zabiegu. Po umiejscowieniu świecy w uchu, przykrywa się głowę pacjenta specjalnym ręcznikiem, który posiada otwór na ucho. Następnie świecę rozpala się i wkłada do ucha na głębokość jednego centymetra oraz czeka się na jej wypalenie do odpowiedniej wysokości zaznaczonej na produkcie. Po wyjęciu świecy sprawdza się czy nie pozostały na uchu żadne zanieczyszczenia oraz czy w środku nie znajduje się bród. Świecowanie uszu w domu powinno zostać wykonywane przez osobę doświadczoną, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia oraz poparzenia. 

 

Świecowanie uszu


Jak często świecować uszy?

Zabieg świecowania uszu powinien być powtarzany co pół roku. Osoby borykające się z nadmiernym gromadzeniem się woskowiny w uszach mogą wykonywać zabieg nieco częściej. Tak samo w przypadku osób, które pracują w hałasie i kurzu. W razie potrzeby konchowanie uszu można powtarzać kilkakrotnie.


Co daje świecowanie uszu? 

Według zwolenników, świecowanie uszu wyciąga zanieczyszczenia i woskowinę, a także poprawia oddychanie przez nos. Większość świec do masażu zawiera miody i olejki eteryczne, które dodatkowo mają działanie lecznicze. Uważa się, że konchowanie uszu łagodzi bóle migrenowe, zmniejsza stres, poprawia przemianę materii i zapobiega spadkowi odporności. Dodatkowo pomaga pozbyć się szumów usznych, zaburzeń słuchu, zawrotów głowy, zapalenia zatok i nawracających przeziębień

 

Świecowanie uszu


Przeciwwskazania do świecowania uszu

Konchowanie uszu nie może być stosowane u dzieci oraz osób dorosłych borykających się nadpobudliwością ruchową, ze względu na konieczność spokojnego leżenia. Do przeciwwskazań należą także:

  • ostry stan zapalny ucha,
  • uczulenie na substancje pszczele,
  • uszkodzona błona bębenkowa,
  • choroby zakaźne,
  • urazy głowy,
  • stosowanie aparatów słuchowych lub implantów.

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 19

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

AcusMed Blog

To nasi specjaliści od wyboru odpowiednich produktów do rehabilitacji sportowej, akupunktury, kinesiotapingu i nie tylko. Rozwiewają wątpliwości oraz podsuwają cenne wskazówki i ciekawostki na temat fizjoterapii.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *